A budapesti Bori Tamás rendezésében mutatja be csütörtök este a Cigányszerelem című operettet a Kolozsvári Magyar Opera. Az alkotók szerint a produkció klasszikus, de kortárs is egyben.
2016. június 21., 17:552016. június 21., 17:55
Lehár Ferenc Cigányszerelem című operettjét mutatja be csütörtökön 18.30-tól a Kolozsvári Magyar Opera a Budapesti Operettszínházzal együttműködésben. A sétatéri dalszínház új premierjét a budapesti Bori Tamás rendezte, az előadást Kulcsár Szabolcs dirigálja.
Bori Tamás Budapesten született 1972-ben. Színész, rendező, az Operett Akadémia vezetője. Hét évig a budapesti Nemzeti Színház, tíz évig pedig a kecskeméti Katona József Színház színésze volt. 2008 szeptembere óta a Budapesti Operettszínház tagja. A Kolozsvári Magyar Opera által lapunknak eljuttatott közleményben a Cigányszerelem rendezője felidézte, az utóbbi években sokfelé dolgozott, több előadást is rendezett például Szentpéterváron, mint fogalmazott, „az orosz és a lengyel színházi hagyományok zseniálisak, a mai napig mindenki abból építkezik”.
Kiegészítették a librettót
A csütörtökön bemutatásra kerülő előadás koncepcióját a marosvásárhelyi származású Béres Attila dolgozta ki feleségével, Ari-Nagy Barbara dramaturggal. A két szakember tisztelettel közelített az eredeti librettóhoz, de ahol azt problémásnak érezték a mai közönség szempontjából, hozzáírtak egy prózai színházi részt. „Ezért nekünk nagyon izgalmas, nehéz játszani, viszont a kiegészítő szövegek miatt könnyű befogadni, persze csak ha valakinek van hozzá kedve. A kolozsvári előadásban jó néhány dolog megváltozott, hiszen mások a körülmények, és más a közönség, akinek játsszuk. A színház az itt és most művészete. Az én dolgom az, hogy az itteni kollégákkal érvényes előadást rakjak össze zeneileg és hiteleset színházi értelemben” – idézte a közlemény a rendezőt.
A rendező visszaemlékezett, arra kérte a kolozsvári társulatot, hogy prózai előadásként kezdjenek el a darabról gondolkodni. Bori Tamás szerint humor és elegancia nélkül nem lehet elképzelni az operett műfaját, így a közönség most is jól fog szórakozni. „Lehár zenéje bonyolult, sokrétű, ugyanakkor bársonyos hangzása révén emlékezetes élmény fülnek és szívnek egyaránt” – tette hozzá.
Tiszteletben tartották az eredetit
A rendező ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy bár igyekeztek a történetet néhol aktualizálni, tiszteletben tartották az eredeti művet is, így például a produkciót a Lehár Ferenc korában megszokott díszletekkel és jelmezekkel mutatják be. Ugyanakkor gyakorta váltogatják a tereket, „az egész előadás filmszerű dramaturgiával dolgozik, s ettől válik dinamikussá”.
Bori Tamás felidézte, pályakezdőként a Nemzeti Színházban olyan színészlegendákkal dolgozhatott együtt, mint Sinkovits Imre, Agárdy Gábor, Bessenyei Ferenc, Kállai Ferenc, Mensáros László, Tolnay Klári, Szakácsi Sándor vagy Kozák András.
„Sinkovits Imrénél zseniálisabb, nagyobb tudású és nem utolsósorban modernebb színészt én azóta sem láttam, minden próbafolyamat elején tele volt kételyekkel. Ez Sinkovitsnál hetvenéves korában is így volt. Egyszer halkan megkérdeztem tőle: »Imre bácsi, te tényleg izgulsz?« Erre ezt válaszolta: »Hát, nem úgy van az kisfiam, én nem engedhetem meg magamnak, hogy a saját szintem alatt teljesítsek«. Ebből megtanultam, hogy igazán elégedettek még akkor sem lehetünk, amikor úgy tűnik, hogy minden sikerült” – emlékezett a nagy elődre Bori Tamás.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!