2007. április 16., 00:002007. április 16., 00:00
A Scala mozi több alkotását tűzte műsorra: a sztálini időkben játszódó Csalóka napfény mellett – amelynek főszereplője maga a rendező – A szibériai borbélyt, valamint Az államtanácsost vetítették – Filipp Jankovszkij filmjének főhőse szintén Mihalkov. A díszvendég, aki harmadik alkalommal jött el Romániába, az orosz filmipar helyzetéről számolt be: szerinte az évről évre gyarapodó filmtermés minősége megkérdőjelezhető, a filmkészítőket főként mennyiségi szempontok vezérlik. Ezzel párhuzamosan azonban nőtt a mozik látogatottsága, és egyre több termet szerelnek fel korszerű mozigépekkel és hangtechnikával. Nyikita Mihalkov úgy vélekedett, a hazai közönségnek ma – a szocialista térség felbomlása után – szinte egyáltalán nincs módja megismerni az orosz alkotásokat, mint ahogy a román filmek sem jutnak el az orosz mozikba.
Az orosz filmművészetet bemutató szekció mellett külön blokkban vetítenek több francia filmet is, valamint számos olyan alkotást, amelyeket nemzetközi fesztiválokon díjaztak a tavaly. A versenyprogramban kilenc alkotás kapott helyet, köztük Kim Ki-duk japán és dél-koreai koprodukcióban készült Idő című, valamint a német Oskar Roehler Elemi részecskék című alkotása. A további versenyfilmek kivétel nélkül nemzetközi együttműködésben készültek, ugyanakkor nincs köztük román és magyar alkotás. A román rendezők a most először indított rövidfilmversenyben szerepelnek, itt az összesen 24 produkcióból öt hazai alkotás: Paul Negoescu Examen (Vizsga), Cosmin Sîrbulescu Un milion de dolari (Egymillió dollár), Tiberiu Iordan Nu e ce pare a fi (Nem az, aminek látszik), Vlad Trandafir Datoria (A kötelesség) és Cãtãlin Leescu AfterImage című kisfilmje.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.