2007. április 16., 00:002007. április 16., 00:00
A Scala mozi több alkotását tűzte műsorra: a sztálini időkben játszódó Csalóka napfény mellett – amelynek főszereplője maga a rendező – A szibériai borbélyt, valamint Az államtanácsost vetítették – Filipp Jankovszkij filmjének főhőse szintén Mihalkov. A díszvendég, aki harmadik alkalommal jött el Romániába, az orosz filmipar helyzetéről számolt be: szerinte az évről évre gyarapodó filmtermés minősége megkérdőjelezhető, a filmkészítőket főként mennyiségi szempontok vezérlik. Ezzel párhuzamosan azonban nőtt a mozik látogatottsága, és egyre több termet szerelnek fel korszerű mozigépekkel és hangtechnikával. Nyikita Mihalkov úgy vélekedett, a hazai közönségnek ma – a szocialista térség felbomlása után – szinte egyáltalán nincs módja megismerni az orosz alkotásokat, mint ahogy a román filmek sem jutnak el az orosz mozikba.
Az orosz filmművészetet bemutató szekció mellett külön blokkban vetítenek több francia filmet is, valamint számos olyan alkotást, amelyeket nemzetközi fesztiválokon díjaztak a tavaly. A versenyprogramban kilenc alkotás kapott helyet, köztük Kim Ki-duk japán és dél-koreai koprodukcióban készült Idő című, valamint a német Oskar Roehler Elemi részecskék című alkotása. A további versenyfilmek kivétel nélkül nemzetközi együttműködésben készültek, ugyanakkor nincs köztük román és magyar alkotás. A román rendezők a most először indított rövidfilmversenyben szerepelnek, itt az összesen 24 produkcióból öt hazai alkotás: Paul Negoescu Examen (Vizsga), Cosmin Sîrbulescu Un milion de dolari (Egymillió dollár), Tiberiu Iordan Nu e ce pare a fi (Nem az, aminek látszik), Vlad Trandafir Datoria (A kötelesség) és Cãtãlin Leescu AfterImage című kisfilmje.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.