Fotó: Dusa Gábor
Nagyváradon vendégszerepel a budapesti Közép-Európa Táncszínház, amelynek előadását pénteken 19 órától láthatja a közönség a Szigligeti Színház nagytermében.
2017. február 01., 16:252017. február 01., 16:25
Magyarország egyik legmeghatározóbb mozgásszínháza Bartók Arakhné – Kolophón hercegnője című művére, valamint Igor Sztravinszkij Tavaszi áldozat című zeneművére készített koreográfiákkal érkezik Nagyváradra. Két koreográfus, két klasszikus zenei alkotás, egy kortárs táncelőadás: a Közép-Európa Táncszínház által bemutatott Bartók–Sztravinszkij-este különleges mozgásszínházi élményt ígér. Kun Attila kortárs közegben értelmezi újra az orosz pusztai hitvilágon és népzenén alapuló Tavaszi áldozatot.
Sztravinszkij mélyen eltemetett, de kiirthatatlan ösztönt komponál zenéjébe: a törvényeken alapuló világrendbe vetett hit ösztönét. A Kolophón Hercegnője című darab Arakhné, a pókká változtatott hercegnő történetét meséli el, aki szövőtudományán felbátorodva versenyre hívja ki Athénét. Halász Gábor nem próbálja megjeleníteni egyértelműen a történetet, de a karakterek viszonyrendszeréből egy követhető és megszakításmentes színházi élményt nyújtó dramaturgia épül fel Bartók Béla IV. vonósnégyesére. A társulat az elmúlt 27 évben 22 ország 44 városában lépett fel, 108 ősbemutatót tartott, amelyben 59 alkotó működött közre.
A Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttese a Nemzeti Táncszínházzal, a Káva Kulturális Műhellyel és a Közép-Európa Táncszínházzal együttműködésben változatos szakmai programokat szervez a tánc és mozgás iránt érdeklődők számára. A Horda2 tánc/színházi nevelési előadás a középiskolás korosztály számára fogalmazza újra Kun Attila koreográfiáját, amely az egyén és a közösség viszonyát taglalja. A többszörösen díjazott ifjúsági előadás szerdán 17 órától látható a Szigligeti Színház nagytermében.
Február 2-án 10.30-tól szintén a színház nagytermében Az Igaz történet alapján című előadást láthatják az érdeklődő diákok. A 6–8. osztályosoknak szóló produkció fókuszában egy széthulló család áll (gyerekeit egyedül nevelő anya, útkereső kamasz fiú, szkeptikus kamasz lány és távollévő apa). Történetükön keresztül a 12–14 éves résztvevőkkel arról gondolkodunk közösen, hogyan őrizze meg az emberségét (és a gyerekségét) valaki egy széthulló családban.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
szóljon hozzá!