Fotó: Dusa Gábor
Nagyváradon vendégszerepel a budapesti Közép-Európa Táncszínház, amelynek előadását pénteken 19 órától láthatja a közönség a Szigligeti Színház nagytermében.
2017. február 01., 16:252017. február 01., 16:25
Magyarország egyik legmeghatározóbb mozgásszínháza Bartók Arakhné – Kolophón hercegnője című művére, valamint Igor Sztravinszkij Tavaszi áldozat című zeneművére készített koreográfiákkal érkezik Nagyváradra. Két koreográfus, két klasszikus zenei alkotás, egy kortárs táncelőadás: a Közép-Európa Táncszínház által bemutatott Bartók–Sztravinszkij-este különleges mozgásszínházi élményt ígér. Kun Attila kortárs közegben értelmezi újra az orosz pusztai hitvilágon és népzenén alapuló Tavaszi áldozatot.
Sztravinszkij mélyen eltemetett, de kiirthatatlan ösztönt komponál zenéjébe: a törvényeken alapuló világrendbe vetett hit ösztönét. A Kolophón Hercegnője című darab Arakhné, a pókká változtatott hercegnő történetét meséli el, aki szövőtudományán felbátorodva versenyre hívja ki Athénét. Halász Gábor nem próbálja megjeleníteni egyértelműen a történetet, de a karakterek viszonyrendszeréből egy követhető és megszakításmentes színházi élményt nyújtó dramaturgia épül fel Bartók Béla IV. vonósnégyesére. A társulat az elmúlt 27 évben 22 ország 44 városában lépett fel, 108 ősbemutatót tartott, amelyben 59 alkotó működött közre.
A Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttese a Nemzeti Táncszínházzal, a Káva Kulturális Műhellyel és a Közép-Európa Táncszínházzal együttműködésben változatos szakmai programokat szervez a tánc és mozgás iránt érdeklődők számára. A Horda2 tánc/színházi nevelési előadás a középiskolás korosztály számára fogalmazza újra Kun Attila koreográfiáját, amely az egyén és a közösség viszonyát taglalja. A többszörösen díjazott ifjúsági előadás szerdán 17 órától látható a Szigligeti Színház nagytermében.
Február 2-án 10.30-tól szintén a színház nagytermében Az Igaz történet alapján című előadást láthatják az érdeklődő diákok. A 6–8. osztályosoknak szóló produkció fókuszában egy széthulló család áll (gyerekeit egyedül nevelő anya, útkereső kamasz fiú, szkeptikus kamasz lány és távollévő apa). Történetükön keresztül a 12–14 éves résztvevőkkel arról gondolkodunk közösen, hogyan őrizze meg az emberségét (és a gyerekségét) valaki egy széthulló családban.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
szóljon hozzá!