Alejandro Loayza Grisi, a Transilvania Trófeát elnyerő film rendezője
Fotó: Facebook/TransilvaniaIFF
Bár a Kolozsváron zajló 21. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál csak vasárnap este ér véget, szombaton már kihirdették a rangos szemle díjait. A kincses város főterén tartott, online is közvetített zárógálán a romániai filmes szakma fontos szereplői és nemzetközi sztárok egyaránt végigvonultak a Mátyás király szobra közelében kiterített vörös szőnyegen.
2022. június 26., 09:272022. június 26., 09:27
2022. június 26., 17:192022. június 26., 17:19
Az est házigazdái, Amalia Enache televíziós személyiség és a fesztivál igazgatója, Tudor Giurgiu a díjátadó elején felidézték az idei fesztivál számait. Tíz nap alatt 362 vetítés zajlott, illetve kiemelték, hogy valószínűleg az idei fesztivál rekordot döntött a nézőszám tekintetében – pedig remélni sem merték, hogy többen lesznek, mint 2019-ben, a járvány előtti utolsó, „normális” körülmények között lezajlott kiadáson.
A What's Up, Doc? dokumentumfilm szekció idén először vált versenyszekcióvá, melynek különdíját (dicséretet) Yuri Ancarani kapta az Atlantis című hipnotikus alkotásért,
A film szokatlan, újszerű módon foglalkozik a román diktátor sok szempontból ellentmondásos figurájával, július végétől a romániai mozikban is látható lesz. A nemzetközi kritikusszövetség (FIPRESCI) legjobb román filmnek járó díját az Imaculat című film kapta Monica Stan rendezésében, melynek főszereplője egy elvonóra kerülő fiatal, ártatlan lány, aki különösen vonzza a férfiakat.
A közönségdíjat, azaz a legnépszerűbb versenyfilmnek járó elismerést – melynek értéke 2000 euró – Marius Manole színművész adta át Alejandro Loayza Grisi bolíviai rendezőnek az Utama (A mi házunk) című filmért. A fesztivál legnépszerűbb román alkotásáért járó díjat pedig Mircea Geoană NATO-főtitkárhelyettes nyújtotta át a Capra cu trei iezi (A kecske és a három gida) című filmnek, illetve rendezőjének, Victor Canachének.
A román rövidfilmek versenyében különdíjat kapott Miruna Minculescu a Fragmentări (Töredékek) és Marian Fărcuț a Moștenirea (Örökség) című filmért, a szekció fődíját az eredeti történetmondásért külön megdicsért Aurică, viață de câine (Aurică, kutyaélet) című film kapta Mihai Gavril Dragolea rendezésében.
A magyar filmtermés tíz legújabb alkotását láthatták a nézők a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szerdai magyar napján, de előadáson és koncerten is részt vehetettek. A magyar versenyfilm, a Szelíd is „bemutatkozott”.
A legjobb alakítás díját megosztva Laura Müller és Schemci Lauth kapták a The Night Belongs to Lovers (Az éjszaka a szerelmeseké) című filmben nyújtott alakításukért. A legjobb román debüt nagyjátékfilm díját a Crai nou (Új király) című film kapta, rendezője Alina Grigore.
A román filmek versenyének különdíját Ștefan Constantinescu Om câine (Kutyaember) című alkotása kapta. A szekció fődíját Lucian Romașcanu, Románia kulturális minisztere adta át, aki kiemelte, hogy az idén nagyon sok fesztivált, többek között a TIFF-et is tudta támogatni a tárca. A díjat a Miracol (Csoda) kapta Bogdan George Apetru rendezésében.
A zsűri különdíjjal jutalmazta Dovile Sarutyte A Feature Film About Life (Egy fikciós film az életről) című filmjét.
A Mercedes Benz által biztosított kiválósági díjat Maia Morgenstern kapta.
A díjátadó zenei betétjeit a The Mono Jacks nevű együttes és Mihail moldovai származású énekes biztosították.
A magyar filmtermés tíz legújabb alkotását láthatták a nézők a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szerdai magyar napján, de előadáson és koncerten is részt vehetettek. A magyar versenyfilm, a Szelíd is „bemutatkozott”.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!