Imre Éva, Bodolai Balázs és Kali Andrea A félreértés című előadásban, amelynek szerda este tartják a premierjét
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A Kolozsvári Állami Magyar Színház új premierje Albert Camus A félreértés című abszurd drámája Mihai Măniuțiu rendezésében, a bemutatót szerdán este 8 órától a nagyszínpadon kialakított stúdiótérben láthatja a közönség.
2024. május 08., 11:302024. május 08., 11:30
A rendező tizedik alkalommal dolgozik együtt a kolozsvári magyar társulattal, a nézők többet között olyan sikeres előadásokat láthattak tőle, mint a Doktor Faustus tragikus históriája Marlowe nyomán (UNITER-díj a legjobb rendezésért és a legjobb férfi főszereplőnek járó díj, amelyet Bogdán Zsolt kapott), vagy a Georg Büchner Woyzeck drámájából készült rendezését (UNITER-díj az év legjobb előadásáért).
Bodolai Balázs és Pethő Anikó az előadásban
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
„A félreértésben az ragadott meg, hogy a görög tragédia hagyományát próbálja újjáéleszteni a modern korban, egy olyan világban, amely alapvetően a kereszténységre épül. Ez volt az ő kérdése, amelyre részben azt is válaszolta, hogy a tragédia teljes megújulása nem lehetséges, amíg a szellemi alapok keresztény alapokon nyugszanak. Ugyanakkor, a tragédia borzalom-eleme mégis fennmarad, ahogyan azt tapasztaljuk, és mai szinten is releváns” – mutatott rá a rendező. Hozzátette, a borzalom küszöbén állunk, mindenhol.
Adrian Damian, az előadás díszlettervezője elmondta, hogy mindig nagy örömmel tér vissza a Kolozsvári Állami Magyar Színházba, és hogy több lehetséges díszletterv is szóba került előkészületek során. „Úgy vélem, hogy az a változat, amelyet a színpadon látni fognak, az a hetedik vagy a nyolcadik javaslatom. Mindig magam előtt láttam, ahogyan minden egyes szoba a sötét térhez kapcsolódik, egy olyan térhez, amelyből hiányzik a nap és a tenger ígérete. Valahogy megpróbáltam keresni egy olyan teret, amiben benne van ez a nyomasztó hangulat, az a sötét atmoszféra, amiből hiányzik a napfény. Fontos megemlítenem, hogy amit látni fognak a színpadon, az nem jöhetett volna létre a produkciós csapat rendkívüli erőfeszítése nélkül” – mondta a díszlettervező. A bemutatót követően az előadást legközelebb május 10-én este 8 órától, illetve május 18-án szintén este 8 órától tekintheti meg a közönség, de a júniusban is műsoron szerepel.
Az előadás rendezője Mihai Măniuțiu, a produkció létrehozásában közreműködött továbbá Adrian Damian díszlettervező, Luiza Enescu jelmeztervező, valamint Mihai Dobre zeneszerző. A rendezőasszisztens Dávid Helga, míg a díszlettervező asszisztense Dariana Pau volt.
A félreértés bemutatójára a jegyek már elfogytak, a további előadásokra jegyek vásárolhatók a színház jegypénztárában (hétköznap 10 és 14 óra között), valamint online a huntheater.biletmaster.ro weboldalon.
Az átpolitizált társadalmakban megőrizheti-e önmagát a nagybetűs Ember – erre a kérdésre keresi a választ a Kolozsvári Állami Magyar Színház új produkciója, a Stuart Mária. Friedrich Schiller darabja a 16. századi angol és skót királynő története.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
szóljon hozzá!