Fotó: A szerző felvétele
2008. február 26., 00:002008. február 26., 00:00
Eurorégiós együttműködés
A Nagyvárad Táncegyüttes legutóbbi előadása a Hajdú-Bihar megyei Bihar Táncegyüttessel közösen bemutatott Eltáncolt cipők című táncos mesejáték. Színpadra állításához – akárcsak A só útja, a Boszorkánytánc, a Városi komédia és a Rendes feltámadás esetében – pályázat útján szerezték meg a szükséges pénzt. Az Eltáncolt cipők létrehozásához szükséges összeget eurorégiós pályázaton nyerték el, és ugyanennek a pályázatnak köszönhetően létrehoznak egy weboldalt, amely a határ két oldalán elterülő Biharország népművészeti adatbázisa lesz. Az Eltáncolt cipőkkel februárban és márciusban Bihar és Hajdú-Bihar megyében turnéznak. Bihar megyében Érmihályfalván, Nagyszalontán, Borson és Margittán lépnek fel, Berettyóújfaluban pedig március 7-én már harmadik alkalommal mutatják be a táncjátékot.
Kivívták a függetlenséget
Hat évvel ezelőtt, 2002 februárjában a Nagyváradi Állami Filharmónia keretében működő Crişana Népi Együttesnél négy állást hirdettek meg magyar táncosoknak. Ekkor és így kezdődött a Nagyvárad Táncegyüttes története. „A megyei tanács kezdeményezte, hogy magyar táncosoknak is hozzanak létre állásokat a román táncegyüttesnél. Bár akkor csak négy táncost alkalmaztak, mégis öt pár kezdett táncolni, és mára eljutottunk oda, hogy nyolc táncospárunk, hat zenészünk és négy szólistánk van, továbbá hangtechnikus, előadás-szervező segíti a munkánkat. Már az eredeti elképzelés is az volt, hogy idővel függetlenné válunk a román táncegyüttestől” – idézte fel a táncegyüttes történetét Miklós János. A Nagyvárad Táncegyüttes nevet 2005 eleje óta viselik, hivatalosan akkor vált le a csapat a Crişanától.
A csapat tagjai gyűjtések alapján, archív felvételekről tanulják a táncokat, dalokat. A repertoárjukon kalotaszegi, szatmári, mezőségi, felcsíki, gyimesi, marosmenti és küküllőmenti táncok szerepelnek, a magyar néptáncok mellett román és cigány táncokat is megtanultak. Az együttes minden produkciója néptáncelemekből építkezik, és évente egy-egy táncszínházi előadást is színre visznek. Állandó koreográfusuk, László Csaba mellett Dimény Levente színművész segíti a munkájukat.
Előadásaikkal szinte az egész Erdélyt bejárták már Nagykárolytól Segesvárig, Kolozsvártól Barótig, továbbá két budapesti föllépést is maguk mögött tudhatnak. A Szilágyságba szeretnének még ellátogatni, és aradi fellépést is terveznek: Arad megye több településén tartottak már előadást, de a megyeszékhelyen még nem mutatkoztak be.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.