Alig ért véget a Csíkszeredai Régizene Fesztivál, máris egy újabb rendezvényre lehet készülni a hargitai megyeszékhelyen. A csíkszeredai fesztiválok sorában következik a Csíki Jazz, amelyet idén már nyolcadik alkalommal szerveznek meg július 28–31-e között a Mikó-várban.
2016. július 20., 16:052016. július 20., 16:05
Koncertek, előadások, gyerekfoglalkozások, jam sessionök és számos meglepetés – röviden így lehet összefoglalni a nyolcadik csíkszeredai dzsesszfesztivált, a Csíki Jazzt, amelyre július 28–31-e között várják az érdeklődőket. Most hétvégén azonban egy bemelegítő turnét is szerveznek Maros, Kovászna és Hargita megyében: pénteken Marosvásárhelyen, szombaton Sepsiszentgyörgyön, vasárnap pedig Csíkszeredában lép fel a magyarországi Bényei Tamás és a Gramophonia Hot Jazz Orchestra a Csíki Kamarazenekarral kiegészülve. Az idei fesztivál jelmondata: „A dzsessz vajon mi?\"
„Mindig is próbáltunk arra odafigyelni, hogy megmutassuk: a dzsessz nagyon színes, vidám és bulis is tud lenni, így nem kell tőle tartani\" – indokolta a mottóválasztást Szilágyi Nóra, a fesztivál főszervezője a beharangozó sajtótájékoztatón. Barti Tihamér, a Hargita Megyei Tanács alelnöke elmondta, igyekeznek támogatni minden olyan rendezvényt, amely a megye hírnevét öregbíti, és bővíti a kulturális kínálatot a megyében. „Az idén is támogatjuk a fesztivált, örülünk annak is, hogy megmaradt az a szokás, hogy más településre is »kimennek« koncertekkel. Fontos, hogy a megyében népszerűsítsük ezt a zenei stílust, és örülök, hogy évről évre változatosabb programpontokkal állnak elő a szervezők\" – fogalmazott az elöljáró.
Büszkeség a helyieknek
Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ igazgatója rámutatott: ez a fesztivál hozzájárul ahhoz, hogy Csíkszeredáról még inkább úgy gondolkodjunk, mint kulturális városról, mint kultúrabarát közegről. „Az itt lakóknak büszkeség, hogy egy olyan helyen laknak, amely kultúrapárti és kultúrával foglalkozik. Kultúrát fogyasztani, eljárni koncertekre nem luxus, nem kiváltság, hanem a valahová tartozás érzése, így végső soron közösségerősítő tevékenység. Ez az identitásunk része, hogy csíkiak vagyunk, mert itt nagyon jó fesztiválok vannak, és ez visszahat az életminőségünkre, arra ahogyan érezzük magunkat\" – tette hozzá. Ferencz szerint a városban zajló fesztiválok nem konkurálnak, sőt erősítik egymást, a szervezők egymás tapasztalataira támaszkodhatnak.
Mircea Colceriu szervező szerint Románia nehezen került fel a kulturális események térképére nemzetközi szinten. „Most ott tartunk, hogy ez a fesztivál a jelentősebb rendezvények között van a térség dzsesszzenei élete tekintetében. A fesztivál modellként szolgálhat hasonló kezdeményezések számára\" – hangsúlyozta.
Helyi és nemzetközi fellépők
A fesztivál nulladik napján, július 28-án csütörtökön este fél kilenctől a romániai Border Split zenekart lehet meghallgatni az Ólommadár kávézóban. Másnap, pénteken lesz a szokásos „majdnem jazz\" napja, a Csíki Székely Múzeumnak otthont adó Mikó-vár udvarán felállított színpadon a magyarországi Mrs Columbo és a Petra Varallyay Trio, illetve a helyi zenészekből alakult Menza lép fel. Szombaton délelőtt gyerekeknek tartanak interaktív zenés foglalkozást, délután Premecz Mátyás mutatja be az érdeklődőknek a Hammond-orgonát. Az esti koncertek sorát az Ana-Cristina Leonte Quintet kezdi, őket követi az olaszországi Kekko Fornarelli Trio, majd a fesztivál sztárvendégeként Snétberger Ferenc gitárművész és Michel Godard francia tubaművész lép színpadra.
Vasárnap délelőtt ismét a gyerekeket várják foglalkozásra, délután Sárik Péter tart előadást A jazz vajon mi? címmel. Este a magyarországi D. A. S. Trio, majd a Szőke Nikoletta Quartet koncertje szerepel a programban. A fesztivál zárókoncertjét a magyarországi Kéknyúl Hammond Band tartja. Ők először lépnek fel az országban, de mindjárt három alkalommal, a fesztivál részeként ugyanis július 28-án Székelyudvarhelyen, 29-én pedig Gyergyószentmiklóson is koncerteznek. A fellépéseket minden este örömzenélés követi. A szervezők igyekeztek a gyerekeknek is változatos programot biztosítani: a fesztiválon jelen lesz a Székelyföldi Legendárium csapata, a Mikó-vár bástyatermében pedig gyerekmegőrzőt rendeznek be.
A négy napra szóló bérlet 100 lejbe kerül a helyszínen, elővételben viszont 60 lejért szerezhető be. Jegyek, bérletek már kaphatók az Ólommadár kultúrkocsmában. A távolabbról érkezők a kedvezményes bérletet a csikijazzfestival@gmail.com címre írva is megrendelhetik. Bényei Tamás és a Gramophon Jazz Orchestra fesztiválbeharangozó turnéjának állomásain a bérlet még olcsóbban, 50 lejért vásárolható meg. Ugyancsak 50 lejes bérletet válthatnak a hivatásos zenészek. Gyerekek, nyugdíjasok, a fesztivál korábbi fellépői, illetve bármely zenei verseny nyertesei ingyen látogathatják az előadásokat.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!