Új, rendhagyó bemutató előtt áll a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata. Az új produkció rendezője Bartis Attila, a marosvásárhelyi származású, Budapesten élő író, aki a darab szerzője is egyben.
2016. január 29., 15:202016. január 29., 15:20
„A darab szövege még száz év múlva is akutális lesz, hiszen diktatúráról szól, ami korábban is volt, és valószínűleg ezután is lesz még. Az 1989-es rendszerváltás idején, illetve közvetlenül utána játszódó történetnek óhatatlanul van némi személyes jellege is, bár nem önéletrajzi történetről van szó” – jelentette ki a szerző-rendező a bemutató beharangozóján, csütörtökön. Keresztes Attila, a társulat művészeti vezetője szerint abban a pillanatban, amikor a darab főszereplője megszólal a színpadon, a nézők többsége azonnal Bartis Attilára fog gondolni.
Arról, hogy mit jelent egy szerző számára saját művét megrendezni, Bartis Attila elmondta, amikor korábban a Nyugalom című darabját vitte színpadra a vásárhelyi társulat Radu Afrim rendezésében, tett egy olyan megjegyzést, hogy ő is szeretné egyszer kipróbálni a „színházcsinálást”. Ezt meghallotta Keresztes, aki felkérte Bartist, hogy vegyen részt egy műhelygyakorlaton. Ezt az író azzal utasította el, hogy nem egy improvizatív alkat, ám egy megírt darabot szívesen megrendezne. A Rendezés című színpadi mű már megvolt, a budapesti Vígszínház felkérésére írta korábban, de ott végül nem mutatták be. Így a szombati marosvásárhelyi bemutató kettős premier lesz.
A produkcióban fellép P. Béres Ildikó, aki Beregszászról érkezett, ahol 22 évig volt a társulat tagja, és ez az első szerepe, amelyet „idegenben” játszik. Ezzel is magyarázta azt, hogy tele volt kérdőjelekkel, mielőtt nekifogott volna a szerep kidolgozásának, de ahogy fogalmazott: „nyitottnak kell lenni és bízni a rendezőben, és akkor jól sikerül minden”.
Bartis Attila még serdülőként telepedett ki Magyarországra, de gyakran visszatér szülővárosába, Marosvásárhelyre. Olyan köztes alkatnak tartja magát, aki közel áll a színházhoz, legalábbis közelebb, mint egy átlagember, de mégsincs sok köze hozzá, hiszen nem rendező, nem színész, és nem is rutinos színházi szerző. „Civilként” kissé attól is tartott, hogy nem fogadják be, kívülállónak tartják majd, de hamar bebizonyosodott, nem így van, nem érezte senki részéről, hogy fal lenne közte és a színház között.
A Rendezés című produkcióban fellép Korpos András, P. Béres Ildikó, Kádár Noémi, Kiss Bora, Kilyén László, Bartha László Zsolt, Galló Ernő, Csíki Szabolcs és Varga Balázs. A díszlet- és jelmeztervező Márton Erika. A produkciót szombaton 19.30-tól mutatják be, de vasárnap 17 órától is látható lesz a teátrum kistermében.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!