A gyergyói színház a színházi világnapon játssza utolsó ízben a Zűrzavaros éccaka című előadást
Fotó: Figura Stúdió Színház
Kulisszalátogatással, előadásokkal, beszélgetésekkel ünneplik meg az erdélyi magyar társulatok is a színház világnapját, amelyet 1962 óta tartanak világszerte.
2019. március 26., 18:032019. március 26., 18:03
Megünneplik az erdélyi magyar teátrumok is a színház március 27-i világnapját, amelyet 1962 óta tartanak világszerte. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a színház és a kultúra fontosságára, tisztelegjen a színészek, a színházi dolgozók előtt.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban szerdán a társulat két színésze, Korodi Janka és Kónya Ütő Bence diákoknak szervezett színháztúrát tart. A három sepsiszentgyörgyi társulat, a Tamási Áron Színház, az M Studio Mozgásszínház és a Cimborák Bábszínház idén három előadással ünnepel: 11 órától A halhatatlanságra vágyó királyfi című népmese alapján készült bábjátékra, 13 órától a Danse Noir mozgásszínházi produkcióra, illetve este 19 órától a Liliom című előadásra várják a közönséget.
A színházi világnap alkalmából egész napos programokkal készül a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház.
Szerdán reggel 10 órától lehetőség nyílik kávézni a társulattal, ezt követően félóránként összesen 8 kulisszatúra indul. A nap záróakkordja 19.00 órától Albu István rendezésében I. L. Caragiale Zűrzavaros éccaka című darabja, mely azért is számít különleges momentumnak, mert a 2016-ban bemutatott, közel 30 előadást megélt produkció utolsó alkalommal lesz látható a gyergyószentmiklósi színpadon. Az előadás „temetése” azoknak is tartogat majd újdonságokat és meglepetéseket, akik már előzőleg látták a produkciót. A jeles napon a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Liviu Rebreanu Társulata Ion Luca Caragiale Farsang című komédiáját mutatja be Adi Inclenzan rendezésében, a premiert kedden, este 7 órától láthatja a közönség.
A marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat a Radu Afrim rendezésében bemutatott, az Országos Színházi Fesztiválon (FNT) is sikerrel játszott Ivan Viripajev drámájából készült Részegek című előadást játssza szerdán este fél 8-tól. A Csíki Játékszínben délelőtt és délután is programokkal várják a közönséget: 12 órától nyílt próbát tartanak az éppen készülő Ásókapa című előadásból, így
17 órától a kortárs orosz szerző, Borisz Akunyin Sirály című darabja látható a teátrumban, azelőtt Kányádi Szilárd színházigazgató tolmácsolja a világnap üzenetét, utána pedig beszélgetésre maradhat a közönség, az előadás és a színházi világnap lesz a téma.
1978 óta a Nemzetközi Színházi Intézet minden évben felkér egy jelentős színházi alkotót, hogy megfogalmazza gondolatait a színházművészetről. Az idei világnapon Carlos Celdrán kubai rendező, az Argos Teatro társulat alapítója tolmácsolja az üzenetet. Carlos Celdrán Kubában és Dél-Amerika számos színházi egyetemén tanít.
– fogalmaz a kubai színházi szakember.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
Kolozsváron, a magyar opera stúdiójában tartják a vásárhelyi nemzetközi kamarazenei fesztivál beharangozó koncertjét.
Maia Morgenstern hírneves román színművész is oktatni fog a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) iduló zsidó színészképző szakon.
Gy. Szabó Béla művészeti hagyatékából nyílik életmű-kiállítás a nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota második emeleti kiállító termeiben november 8-án, pénteken, 18 órakor – tájékoztatta a Krónikát a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség sajtóirodája.
szóljon hozzá!