2009. szeptember 14., 10:072009. szeptember 14., 10:07
Samuel Maoz izraeli filmkészítő vehette át a kapta a 66. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál szombat esti díjkiosztó gáláján az Aranyoroszlán-díjat Lebanon című alkotásáért, amely 1982-ben, az első libanoni háború idején játszódik.
Samuel Maoz szinte az egész filmet egy tank belsejéből forgatta, hogy bemutassa azt a klausztrofóbiát és félelmet, amelyet fiatal besorozott katonaként maga is megtapasztalt a ’82-es háború alatt. Mint elmondta, az akkor átélt trauma következtében 25 évbe telt, míg képes volt erőt gyűjteni a Lebanonhoz, amit a Variety című hollywoodi szaklap az utóbbi idők legmerészebb és legjobb izraeli filmjének nevezett.
„Azoknak az ezreknek ajánlom a filmet, akik hozzám hasonlóan ép bőrrel tértek haza a háborúból. Úgy tűnik, rendben vannak, de belül, az emlékek soha be nem gyógyuló sebét viselik” – fordult a díjat átvevő Maoz a 11 napos filmfesztivál ünnepélyes záróceremóniáján megjelent közönséghez.
Az Ang Lee vezette nemzetközi zsűri döntését a kritikusok is elégedetten fogadták, hiszen a nemzetközi mustra 25 versenyfilmje közül a Lebanon volt az egyik favoritjuk. Másik esélyesként emlegették az amerikai Todd Solondz Life During Wartime című fekete komédiáját, ami végül a legjobb forgatókönyvnek járó díjat kapta.
Shirin Neshat iráni filmes a legjobb rendezőnek járó Ezüstmedvét vehette át Women Without Men című munkájáért, amely négy nő életét követi nyomon a külföldről támogatott 1953-as iráni puccs után. A filmben Tóth Orsolya egy prostituáltat alakít.
„Ez a film a demokráciáért harcoló irániaknak és az iráni kormánynak szól” – jelentette ki a rendezőnő a ceremónián. Mint mondta: azt szeretné, ha a kormány biztosítaná „az alapvető emberi jogokat, a szabadságot és a demokráciát”.
A legjobb színész díját Colin Firth brit színész kapta egy élettársát gyászoló meleg professzor megformálásáért az A Single Man című drámában. A film amerikai rendezője, Tom Ford korábban neves divattervező volt, s ezzel a produkcióval debütált Velencében.
A legjobb színésznő egy olasz versenyfilm szereplője lett: az orosz Kszenyija Rappoport Giuseppe Capotondi La doppia ora című misztikus thrillerében nyújtott alakításával vívta ki a zsűri elismerését.
Fatih Akin német rendező a zsűri különdíját nyerte el Soul Kitchen című vígjátékával, amely egy étterem-tulajdonos kaotikus életébe enged bepillantást, és amelyben Gryllus Dorka is szerepel mint gyógytornász.
A „Jövő Oroszlánját”, vagyis a legjobb első filmnek járó díjat a Fülöp-szigeteki Pepe Diokno Engkwentro című alkotásának ítélték oda, amely az Orizzonti programban mutatkozott be.
Michael Moore és John Hillcoat viszont üres kézzel távozik a patinás fesztiválról: sem a globális válság felelőseit pellengérre állító Capitalism: A Love Story című dokumentumfilm, sem a Viggo Mortensen főszereplésével forgatott apokalipszisdráma (Corman McCarthy Az út című regényének filmváltozata) nem nyert Velencében.
A Variety tudósítója szerint „a legtöbb kritikus úgy fog visszaemlékezni a 66. velencei filmfesztiválra, mint méltó – bár nem klasszikus – mustrára, ahonnan mindenki legalább féltucatnyi emlékezetes filmmel távozik, és ez a mai fesztiválokhoz mérten nem is olyan kevés”.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.