Fotó: MTI
2007. szeptember 04., 00:002007. szeptember 04., 00:00
Az ... és akkor megérkeztek az inkák című kiállítás három héttel tovább, szeptember 30-ig látogatható a Szépművészeti Múzeumban, a Magyar Nemzeti Múzeumban pedig a Dzsingisz kán és öröksége című kiállítás százezredik látogatóját köszöntötték a vasárnapi zárónapon.
A Szépművészeti Múzeum az eredetileg szeptember 9-éig látható tárlat népszerűsége miatt kezdeményezte a perui kincseket bemutató kiállítás meghosszabbítását, perui, spanyol, német és magyar intézmények engedélyét kérve. A nagyszabású kiállításon összesen több mint háromszáz tárgy, így aranyból, ezüstből készült ötvösmunkák, kerámiák tekinthetők meg. Ez a kiállítás a legátfogóbb tárlat, amelyet ebben a témában Magyarországon valaha rendeztek. A spanyol hódítás előtti Peru kincseit bemutató kiállítást a májusi megnyitó óta több mint 120 ezren csodálták meg. Ebben az évben már több mint félmillió látogatót fogadott a Szépművészeti Múzeum, így idén várhatóan többen látogatják majd az intézmény kiállításait, mint tavaly. 2006-ban 611 ezren voltak kíváncsiak a múzeum kiállításaira, ez látogatói rekordot jelentett az intézmény történetében.
A Dzsingisz kán és öröksége című kiállítás százezredik látogatóját ajándékcsomaggal és 12 főre szóló vacsorameghívással ajándékozta meg a Magyar Nemzeti Múzeum. A Mongólia nyolcszáz éves történelmét bemutató vándortárlat Bonn, München, Schallaburg és Isztambul után érkezett Budapestre. A csaknem félezer tárgy jelentős része mongol múzeumok gyűjteményéből származik, és valamennyi helyszínen a vendéglátó országokban őrzött, kapcsolódó anyagokkal egészült ki: Magyarországon a fővárosi Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeum kincseivel. A Dzsingisz kán és utódjai alapította hatalmas – a Csendes-óceántól Közép-Európáig terjedő – birodalom történetét bemutató tárlat anyagában festmények, aranykincsek, buddhista szobrok, korabeli használati tárgyak, fegyverek, írásos emlékek szerepelnek. A kiállítás műtárgyait összesen mintegy 100 milliárd forintra biztosították. A vándortárlattal egyidőben nyílt meg a Magyar Nemzeti Múzeumban A tatárjárás című tárlat, amely az 1241–42-es mongol hadjárat emlékeit vonultatja fel, és amely ebben a hónapban még megtekinthető.
Hírösszefoglaló
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.