Az évad negyedik bemutatóját nézheti meg a gyergyószentmiklósi közönség kedden este a Figura Stúdió Színházban – ezúttal kórházi történetet mutat be a társulat A 12-es kórterem címmel, Barabás Olga rendezésében.
2016. április 11., 18:382016. április 11., 18:38
A bemutató kapcsán tartott hétfői sajtótájékoztatón a rendező elmondta, rendhagyó történetet visznek színre, amely egy baleset után az áldozat hozzátartozóinak aggályait, vívódásait mutatja be. A helyzet számos kérdést vet fel bennük, hiszen meghaladja erejüket, összezavarja ítélőképességüket, lelkileg és szellemileg is képtelenek elfogadni és befogadni azt, aminek a részesei lettek. Mindezek ellenére idővel mégis dönteniük kell. Élet-halál kérdésről.
„Az orvostudomány az utóbbi évtizedekben olyan szintre jutott, ami új helyzet elé állít bennünket. A halál is átértékelődik, mivel a fogalmat jogilag átformálták. A hagyomány nem készített fel bennünket ezekre a döntésekre. Fogódzók nélkül pedig az ember egyedül marad, és bármennyire nehéz a helyzet, végig kell járnia az utat, nem vonhatja ki magát. Ezt az utat próbáljuk végigjárni az előadásban” – fogalmazott Barabás Olga.
Bárki kerülhet hasonló helyzetbe – mondta a rendező, megjegyezve, hogy ha nem is kezeli tabuként társadalmunk a halál vagy az eltávozott miatt érzett magány problémáját, általában nem beszélünk róla. „Nem beszélünk ilyesmiről, de közben naponta több ilyen történetet látunk, hallunk” – mutatott rá a rendező. Hangsúlyozta, bár az előadás témája súlyos, a történet nem szomorú, „mert az élet mindig erősebb a halálnál”.
A rendező elmondta, terveik szerint a gyergyószentmiklósi kórházban szerették volna előadni a darabot, de annak ellenére, hogy a vezetőség részéről megvolt erre a kellő nyitottság, az engedélyeztetési procedúra bonyolultsága áthúzta a tervet. Így stúdió-előadásként kerül bemutatásra a kórházi történet, amelyet egyébként Tóth Krisztina műveinek felhasználásával Barabás Olga írt. A bemutatót követően az előadás még négy alkalommal tekinthető meg ebben a hónapban: április 14-én, 15-én, 24-én és 29-én. A kezdési időpont minden alkalommal este 7 óra lesz. Jegyek ára 15 lej, diákoknak és nyugdíjasoknak kedvezményesen 10 lej.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!