FRISSÍTVE – A kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválnak (TIFF) az elmúlt évek egyik leglátványosabb – tériszonyosok számára kifejezetten hidegrázós –, ismét rekordszámú, több mint háromezer résztvevővel zajlott megnyitóján vehettek részt az érdeklődők péntek este, amikor a szervezők hivatalosan is elindították az immár tizenötödik alkalommal megszervezett seregszemlét.
2016. május 28., 10:212016. május 28., 10:21
2016. május 29., 19:032016. május 29., 19:03
A TIFF és a fesztiválozók számára évről évre az egyik legfontosabb kérdés, hogy az időjárás partnere lesz-e a rendezvénysorozatnak, és noha nem egyszer mostoha körülmények fogadták a résztvevőket, a mozikedvelők ezúttal a szokásosnál is jobban örülhettek a napsütésnek és a melegnek.
A fesztivál tizenötödik nyitógáláján ugyanis a francia Transe Express utcazenész-társulat lépett fel, amelynek tagjai vizuális és zenei szempontból is egyedi bemutatót tartottak a Főtéren. Az előadók előbb a téren, a népes nézőközönség között végigmasírozva, a produkcióba egy adott ponton a Mátyás király-szoborcsoportot is belevonva fokozták dobpergéssel a hangulatot, majd a társulat tagjait daruval a magasba emelték, ahol egyikük akrobatikus mutatványokkal nyűgözte le a jelenlévőket, míg a többiek folytatták a ritmikus muzsikálást – miközben félkörben „röptették” őket a nézők feje fölött.
Kolozsvár Európa filmes központja
Tudor Giurgiu fesztiváligazgató szerint péntek este Kolozsvár volt az európai filmes világ központja, az idei kiadásra ugyanis rengeteg külföldi újságíró is érkezett. Giurgiu ugyanakkor ünnepi beszédében elsősorban a nézőknek mondott köszönetet, akik „évről évre eljönnek a fesztiválra”, és akik miatt rendszeresen megszervezik a TIFF-et: „Nagy tapsot önöknek” – fogalmazott a kolozsvári seregszemle igazgatója.
Giurgiu nem először igyekszik hangsúlyozni, hogy a hazai és nemzetközi szinten elismert meghívottak, valamint az elengedhetetlen támogatást nyújtó szponzorok előtt mindenképpen az egyre népesebb fesztiválozó közönséget illeti elismerés, akik élővé és pezsgővé teszik a TIFF tíz napját. Péntek este arról számolt be: amikor néhány napja bejelentették, hogy a rendezvénysorozat díszmeghívottja Sophia Loren olasz filmszínésznő lesz, akinek tiszteletére június 3-án különleges vetítést szerveznek, azonnal elkezdték telefonon hívogatni olyan személyek, akik meghívót kértek az eseményre. „Elmondtam nekik is: nem biztosítunk meghívót, aki ott akar lenni, annak jegyet kell váltania, hiszen a TIFF a közönség fesztiválja” – fogalmazott Tudor Giurgiu.
A fesztiváligazgató azt is megosztotta a jelenlévőkkel, hogy a 15. TIFF első napja nem indult zökkenőmentesen, péntek reggel ugyanis ijedten tapasztalták, hogy a Florin Piersic moziban vizesek a székek. „El kell mondanom önöknek, hogy tudják, ilyen lelkes, kifogástalan munkát végezni kívánó emberekkel dolgozunk együtt, akik éjszaka minden ülőhelyet megmostak” – magyarázta Giurgiu. Sajnos a székek nem száradtak meg reggelre, így az első vetítéseket el kellett halasztani, a délutáni óráktól azonban már gőzerővel üzemelt a filmszínház, amelyet birtokukba is vettek a programfüzetet vagy éppen a fesztiválújságot lapozgató nézők.
A fesztiváligazgató beszédében a Számvevőszéknek is odaszúrt, amely elmondása szerint néhány éve „különleges figyelmet” szentel a fesztivál pénzügyeinek. Giurgiu egyrészt arról biztosította őket, hogy a seregszemle minden esetben tisztességesen jár el, ugyanakkor arra kérte a hatóságot, hogy változtassa meg a kulturális rendezvényekkel szembeni attitűdjét, és inkább járuljon hozzá ezek sikeréhez.
A TIFF másik „atyja”, Mihai Chirilov művészeti igazgató – szokásához híven – csak röviden szólt a közönséghez. Köszöntőbeszédeiben Chirilov rendszerint a TIFF aktuális kiadására érkezett alkotásokat ismerteti, illetve általa kihagyhatatlannak tartott vetítéseket ajánl, a péntek esti megnyitón pedig úgy fogalmazott: ha nekiállna a sorolásnak, akkor a felkelő nap is a Főtéren érné a jelenlévőket. A művészeti igazgató így csak két filmet ajánlott a fesztiválozók figyelmébe: szerinte kár lenne lemaradni Martin Scorsese 40 éve bemutatott, Robert De Niro főszereplésével készült, Taxisofőr című alkotásáról, amelyet szerda este a Főtéren vetítenek, a másik általa ajánlott program pedig a TIFF „régi barátjának”, Cristi Puiu rendezőnek a legújabb, egyenesen a cannes-i filmfesztiválról érkezett, Sieranevada című drámája, amelyet csütörtök délután láthatnak az érdeklődők.
A 15. TIFF megnyitóján a fesztivál idei, a filmtörténet ismert jeleneteit reprodukáló reklámvideóiban szereplő személyek is bemutatkoztak, akiknek egyébként korábban semmilyen filmes tapasztalatuk nem volt. Kiderült, hogy a Forrest Gumpot alakító előadó például mérnök, a partnerét játszó hölgy pedig orvos, az Arnold Schwarzenegger terminátorját megtestesítő szereplő ugyancsak mérnökként dolgozik, míg a Taxisofőr Robert De Niróját alakító férfi egy mobiltelefonokat árusító helyi szaküzletet üzemeltet. A szereplők elmondásuk szerint rendkívül élvezték a felvételeket, legtöbbjük azonban inkább megmarad eredeti szakmájánál, a talán leghűbb reprodukcióban szereplő „monostori taxisofőr” ugyanakkor – a közönség nagy derültségére – úgy fogalmazott, hogy egyelőre nem tud betelni a reflektorfénnyel. A megnyitón egyébként egyetlen politikus sem szólalt fel, noha a korábbi években például Emil Boc kolozsvári polgármester köszöntötte a közönséget – és szólt néhány szót a helyi önkormányzat támogatásáról, amit amúgy idén is biztosítottak a fesztiválnak.
A hivatalos megnyitó leginkább várt eseménye Nae Caranfil legújabb, 6,9 fok a Richter-skálán (6,9 pe scara Richter) című alkotása volt, amelyet elsőként a világon péntek este mutattak be Kolozsváron a rendező jelenlétében. Caranfil a Filantropika (Filantropica) és A többi néma csend (Restul e tăcere) című alkotásai után ismét bebizonyította, hogy igazi nevettető, a román vígjáték műfajának megkerülhetetlen alakja, aki legújabb produkciójával látványban is egyedit alkotott, a hazai filmekben nem igazán megszokott, mozgalmas, színes képi világot tárt a néző elé.
Válás és szex muzulmán módra
Fesztiválhangulat uralta szombaton is Kolozsvár belvárosát, Assad Fouladkar Szerelem és szex muzulmán stílusban (Bil halal) című filmjének vetítésére valósággal elárasztották a nézők a Florin Piersic mozit. A libanoni rendező alkotása oly sok filmrajongó érdeklődését keltette fel, hogy az már-már meghaladta a több mint hétszáz férőhelyes terem befogadóképességét. Mihai Chirilov művészeti igazgató arra kérte a hosszas sorbanállás árán helyhez jutottakat, kézfelemeléssel jelezzék, ha van mellettük szabad hely, így a tiffezők együttműködésének köszönhetően mindenkinek sikerült leülni, és kényelmesen elhelyezkedve hahotázhatta végig a vetítést. A film három – a rendező szerint valós – szerelmi történeten keresztül mutatja be az iszlámnak a szex, házasság és válás témájához való hozzáállását, s bár az intim helyzetek banalitásán a nézők gyakran felkacagtak, az abszurd jelenetek olykor a nők kilátástalan helyzetére is rávilágítottak ebben a férfi uralta világban.
Az érdeklődés a zárójelenet után sem hagyott alább, a nézők valósággal bombázták kérdéseikkel a vetítésen jelenlévő libanoni rendezőt, akit Chirilov régi barátjaként mutatott be. Assad Fouladkar elmondta, nem véletlenül választotta a komédiát műfajként az arab világban túl intimnek ítélt téma feldolgozására, hisz úgy vélte, a filmben feszegetett kérdéskör jellege miatt drámaként túl „súlyos” lett volna. Bár a forgatókönyvet jóváhagyták a hatóságok, számít arra, hogy az idén nyáron esedékes libanoni bemutató egyeseknél „kiveri majd a biztosítékot”. „Biztos, hogy híres leszek” – jegyezte meg viccesen, amikor arról faggatták, nem tart-e attól, hogy ő lesz az arab Salman Rushdie a témaválasztás miatt. A téma már a forgatás során is kényesnek bizonyult, vallotta be, a sorozatos visszakozások miatt a jeleneteket végül Bejrút örmény keresztények által lakott negyedében voltak kénytelenek felvenni.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!