Jubileumot ünnepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), amelyet idén tizenötödik alkalommal szerveznek meg, Tudor Giurgiu fesztivál- és Mihai Chirilov művészeti igazgató szerint pedig ez lesz az eddigi legátfogóbb és legtartalmasabb kiadás mind a filmfelhozatal és a meghívottak, mind pedig a koncertek tekintetében.
2016. május 17., 16:392016. május 17., 16:39
A seregszemle szervezői új helyszínekről, különleges vetítésekről, valamint a május 27. és június 6. között sorra kerülő fesztivál tematikus szekcióiról is beszámoltak keddi sajtótájékoztatójukon, Chirilov pedig szokásához híven azokat az alkotásokat is felsorolta, amelyeket szerinte kár lenne kihagyni.
A TIFF művészeti igazgatója például mindenképpen ott lesz a Robert De Niro főszereplésével készült, pontosan negyven éve bemutatott Taxisofőr vetítésén, amelyet a Főtéren tartanak, a közönség így az ország egyik legnagyobb mozivásznán láthatja Martin Scorsese digitálisan felújított alkotását. Tudor Giurgiu erre megjegyezte, hogy a főtéri események közül ő a 2015-ös Mad Max – A harag útja című filmet nem fogja semmiképpen kihagyni.
Új helyszínek a városban és a környéken
A fesztiváligazgató az új helyszínekről is beszámolt: a TIFF június elsejei magyar napjának délutáni-esti összejövetelét új helyszínen, a gyalui várkastély udvarán tartják, ahol bemutatják Gárdos Péter Hajnali láz című alkotását, emellett pedig két magyar zenekar, a Republic és a Bagossy Brothers Company fog koncertezni.
Az előző években a Monostor lakónegyedben felállított szabadtéri vásznat ugyanakkor ebben az évben a Donát negyedbe költöztetik, ahol a Szamos open air elnevezésű térre várják majd a filmkedvelőket. A helyszínek száma újabb kolozsvári filmszínházzal bővül, idén ugyanis a Monostor negyedi, frissen felújított Dacia moziban is lesznek vetítések – a létesítményben Giurgiu szerint az ország egyik legkorszerűbb technikai felszerelése fogja kiszolgálni a nézőket. A TIFF idei kiadásán a fesztiválozók számára a belvárosi Uránia-palotát is megnyitják, ahol minden este koncerteket tartanak majd főként romániai zenekarok.
Tudor Giurgiu elmondta, ő azon a véleményen volt, hogy a tizenöt éves évfordulót nem kell „túlreagálni”, a legfontosabb ugyanis a folyamatos fejlődés, Mihai Chirilov szerint azonban igenis jelentősége van a jubileumi fesztiválnak. „Ez egy jó alkalom arra, hogy a mozi szembenézzen saját tükörképével, ezért szól az egyik idei tematikus szekció magáról a filmművészetről” – magyarázta a seregszemle filmválogatásának összeállításáért felelős művészeti igazgató.
A Cinema, mon amour (Szerelmem, a mozi) elnevezésű szekcióban számos országból érkező dokumentumfilmeket vettenek, amelyek a legkülönbözőbb nézőpontokból mutatják be a filmművészetet. A másik tematikus egység az #Animal elnevezést kapta: ezzel kapcsolatban Chirilov úgy fogalmazott, hogy nem az Animal Planet filmcsatornán futó természetfilmekre kell gondolni, hanem olyan fikciós alkotásokra, amelyekben állatok „alakítják” a főszerepet. Az idei TIFF-en egyben saját szekciót szentelnek Litvániának, Libanonnak és Horvátországnak.
Életműdíjban részesül a magyar színház örökös tagja
Gazdag lesz a magyar és a román filmnapok felhozatala is: a június elsejei magyar napon Nemes Jeles László Oscar-díjas Saul fia című alkotásán kívül (amelyben a kolozsvári Molnár Levente is játszik) bemutatják többek között Fliegauf Bence Liliom ösvény és Horváth Lili Szerdai gyerek című filmjét. Giurgiu külön megemlítette Fekete Ibolya Anyám és más futóbolondok a családból című 2015-ös filmjét, amelyet először vetítenek Kolozsváron.
A román filmnapokra két alkotás érkezik egyenesen a cannes-i filmfesztiválról: bemutatják Cristi Puiu Sieranevada, illetve Bogdan Mirică Câini című filmjét, a román filmek versenyprogramjába pedig első alkalommal került be olyan rendező alkotása, aki a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemen végzett: Ion Indolean (Tudor Giurgiu egykori tanítványa) Discordia című filmjével szerepel a szekcióban.
Az idei TIFF fontos magyar vonatkozása, hogy Orosz Lujzát, a Kolozsvári Állami Magyar Színház örökös tagját életműdíjjal tüntetik ki. A szervezők egyelőre nem tudtak biztosat mondani arról, hogy ki lesz az idei fesztivál különleges meghívottja – Giurgiu úgy fogalmazott, „a következő napokban még bármi megtörténhet”.
A fesztiválozók a TIFF május 27-i nyitógáláján azt az öt szereplőt is megismerhetik, akik a rendezvény idei reklámvideóiban szerepelnek, egy–egy ismert, immár kultikussá vált filmjelenetet adva elő – illetve ők szerepelnek a plakátokon is. A szereplők egyike sem professzionális színész, Tudor Giurgiu pedig arról számolt be, hogy a kampánnyal azt szerették volna hangsúlyozni: Kolozsvár olyan barátságos város, ahol bármelyik utcasarkon akármelyik pillanatban történhetnek különleges dolgok.
Mindezzel hozzá szeretnék segíteni a kincses várost, hogy 2021-re elnyerje az Európa Kulturális Fővárosa címet. Arra a kérdésre, hogy tizenöt év múlva hogyan látják a fesztivált, Mihai Chirilov úgy fogalmazott: a TIFF legnagyobb előnye minden bizonnyal akkor is az lesz, hogy „a filmet készítők és filmet nézők közötti találkozások mindig különlegesek”.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
szóljon hozzá!