Árverésen a Jancsó-téka

•  Fotó: Biró István

Fotó: Biró István

Kikiáltási áruk többszöröséért keltek el a kolozsvári kritikus és gyűjtő hagyatékának darabjai. Kikiáltási áruk sokszorosáért keltek el azok a Jancsó Elemér könyvtárából származó értékes könyvritkaságok és dokumentumok, amelyeket a budapesti Studio Antikvárium bocsátott árverésre.

Krónika

Krónika

2007. november 22., 00:002007. november 22., 00:00

A november 19-én zárult aukció 666 tételének nagy részét azok a Jancsó-tékából származó könyvek tették ki, melyet az egykori kolozsvári irodalomtörténész, kritikus, szerkesztõ és gyûjtõ fia, Jancsó Miklós színmûvész (képünkön) bízott értékesítés céljából az antikváriumra. Mint arról lapunk korábbi anyagában beszámoltunk, Jancsó Miklós kényszerûségbõl vált meg édesapja hagyatékának egy – igaz, nem a legértékesebb – részétõl. A színész ugyanis évek óta tartó perben áll azzal a volt tulajdonossal, akinek a kommunizmus alatt államosított lakását 1997-ben az államtól megvásárolta. A volt tulajdonos visszaigényli az ingatlant, így Jancsónak és családjának, a szabályos adásvételi szerzõdés ellenére, új otthont kell keresnie.

A budapesti árverésen a gyûjtõk legfõképp a dedikált példányok iránt érdeklõdtek. Az alacsonynak számító – néhány ezer és néhány tízezer forint közötti – kikiáltási árról indított könyvek legtöbbje többszörös leütési árat ért el. Így például Az igazi Ady elsõ kiadású, számozott példánya, melyben a „Jancsó Elemérnek Ady szeretetében Bölöni György. Páris, 1934 dec 25\" - ajánlás olvasható. A mindössze ezer példányban kiadott Nincsen apám se anyám címû József Attila verseskötet 643-as számú példányáért 46 ezer forintnál (630 lej) koppant a kalapács. Az André Kertész fényképeit tartalmazó kötet 110 ezer forintot (1506 lej) ért, Pintér Jenõ Magyar irodalomtörténete az eredeti ár háromszorosáért, 180 ezer forintért (2465 lej) talált gazdára. A legnagyobb, 340 ezer forintos (4656 lej) árat a Kner-klasszikusok sorozat A magyar költészet remekei Balassitól Tompáig tizenkét kötete érte el. A kiadványok fametszetû könyvdíszeit, nyomdajegyeit, iniciáléit és körzeteit Kozma Lajos készítette. Az irodalom mellett keresettek voltak az utazásról szóló könyvek: Guérin Victor Szent Földjét, Charles Sydney Goldmann dél-afrikai útikönyvét és Joseph Nash Angliáról szóló négykötetes mûvét 200 ezer (2739 lej), 240 ezer (3287 lej) és 260 ezer (3561 lej) forintért vásárolták meg.

A sikeres árverés ellenére Jancsó Miklós vegyes érzelmekkel vette tudomásul, hogy a könyvek nagy része új gazdára akadt. Lapunknak úgy nyilatkozott: bár hálás az ügyletet lebonyolító könyvkereskedésnek, úgy érzi, „mintha temetésre ment volna\". Azt sem tudta megmondani, kerülnek-e eladásra további, a Jancsó-tékából származó könyvek. „Azt sem tudom, hogy eladjam, vagy tiltakozásképpen elégessem õket\" – adott hangot elkeseredésének.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 02., hétfő

Bessenyei Gedő István irányítja ezentúl az öt erdélyi társulatot tömörítő, színházak közt hidat képező MASZÍN-t

A szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának igazgatóját, Bessenyei Gedő Istvánt választották meg a Magyar Színházi Szövetség elnökévé Balázs Attila leköszönő elnök javaslatára.

Bessenyei Gedő István irányítja ezentúl az öt erdélyi társulatot tömörítő, színházak közt hidat képező MASZÍN-t
2025. június 02., hétfő

Csíksomlyói búcsú, ahol a szent mellett megjelenik a profán – Péter Beáta drámája a Role zenekar és a Játékszín előadásában

Egy csíksomlyói család és a hozzájuk betérő vendégek, zarándokok történetén keresztül mesél a pünkösdi búcsúról, a kegyhelyhez kapcsolódó jelenségekről, hagyományokról, szokásokról Péter Beáta Búcsújárás című drámája, amelyet június 7-én mutatnak be.

Csíksomlyói búcsú, ahol a szent mellett megjelenik a profán – Péter Beáta drámája a Role zenekar és a Játékszín előadásában
2025. június 01., vasárnap

Székely is, koreai is, táncos is – Borsody Isabella Lee, a Sapientia hallgatója identitásról, a népi kultúra szeretetéről

Borsody Isabella Lee etnikai identitása, hovatartozása összetett: édesanyja koreai-amerikai, édesapja székely, ő maga Erdélyben gyerekeskedett, majd Budapestre költöztek, jelenleg a Sapientia táncművészet szakán tanul Kolozsváron.

Székely is, koreai is, táncos is – Borsody Isabella Lee, a Sapientia hallgatója identitásról, a népi kultúra szeretetéről
2025. május 31., szombat

Korszerű eszközökkel biztosítaná a 140 éves EMKE jövőjét az egyesület új elnöke

Rendkívüli közgyűlést tartott az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) a kolozsvári Györkös Mányi Albert Emlékházban.

Korszerű eszközökkel biztosítaná a 140 éves EMKE jövőjét az egyesület új elnöke
2025. május 30., péntek

Közeleg gyermeknap, nemzetközi fesztivállal készül a Puck Bábszínház

Gyermeknapi ünneplésre várja nézőit a kolozsvári Puck Bábszínház június elsején, ezt követően szervezik meg a Puck Nemzetközi Fesztivált június 2. és 5. között.

Közeleg gyermeknap, nemzetközi fesztivállal készül a Puck Bábszínház
2025. május 28., szerda

Morális, társadalmi bomlás minden szinten – ma is aktuális Mrożek darabja, amelyet Keresztes Attila rendez Kolozsváron

Mai világunk, társadalmunk, valóságunk nagy mértékben irányt vesztett – többek közt erre világít rá Sławomir Mrożek lengyel drámaíró ma is fölöttébb aktuális, Tangó című darabja, amelynek premierjét pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.

Morális, társadalmi bomlás minden szinten – ma is aktuális Mrożek darabja, amelyet Keresztes Attila rendez Kolozsváron
2025. május 28., szerda

Horváth Hunort nevezték ki a temesvári színház élére, miután az eddigi vezetéssel kapcsolatban hiányosságok merültek fel

Hunor Horváth rendezőt nevezték ki a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház ideiglenes igazgatójává.

Horváth Hunort nevezték ki a temesvári színház élére, miután az eddigi vezetéssel kapcsolatban hiányosságok merültek fel
2025. május 27., kedd

Óriási jelentőségűek a szatmári társulat számára a legrangosabb UNITER-díjak

A román színházi szakma két legfontosabb elismerésével tüntették ki a szatmárnémeti Harag György Társulat III. Richárd című előadását. Bessenyei Gedő István, a szatmári társulat igazgatója nyilatkozott a Krónikának.

Óriási jelentőségűek a szatmári társulat számára a legrangosabb UNITER-díjak
2025. május 27., kedd

Több mint félszáz szerző, 80 program várja a könyvbarátokat a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Több mint 50 szerzővel és nyolcvannál is több programmal várják az érdeklődőket a június 26. és 29. között tartandó 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhétre, melynek főbb meghívottjai Lars Saabye Christensen norvég-dán és Gabriel Adameșteanu román író.

Több mint félszáz szerző, 80 program várja a könyvbarátokat a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten
2025. május 27., kedd

Ismét „begurul” Sepsiszentgyörgyre a Tricikli fesztivál

Újra megrendezik a kerékpározást, olvasást és a kultúrafogyasztást népszerűsítő Tricikli fesztivált, a Szegedet, Magyarkanizsát és Sepsiszentgyörgyöt érintő programsorozat május 30-án indul.

Ismét „begurul” Sepsiszentgyörgyre a Tricikli fesztivál