Fotó: Rompres
2008. január 15., 00:002008. január 15., 00:00
A brit alkotást összesen hét kategóriában jelölték az Aranyglóbuszra. Az Oscar-díj „elõszobájának\" tekintett Aranyglóbusz nyerteseit helyi idõ szerint vasárnap este hirdették ki a Los Angeles-i Beverly Hillsben. A forgatókönyvírók sztrájkját támogató színészek bojkottja miatt a 65. alkalommal odaítélt filmes és televíziós díjakat a szokásos többórás csillogó gála helyett sajtótájékoztató keretében ismertették. A Hollywoodban akkreditált külföldi újságírók szövetsége (HFPA) által alapított díjakat 1944 óta ítélik oda a legjobb filmeknek és színészeknek, a díjkiosztó gála most elõször maradt el. Ha a forgatókönyvírók sztrájkja nem fejezõdik be – és erre egyelõre nem látszik esély –, akkor a február 24-i Oscar-gála megrendezése is veszélybe kerülhet. A legjobb drámai filmszínésznõként Julie Christie-t, a legjobb drámai filmszínészként pedig Daniel Day-Lewist jutalmazták a földgömböt formázó szobrocskával – az Away from Her (Egyre távolabb), illetve a There Will Be Blood (Vérzõ olaj) címû filmben nyújtott alakításukért. A legjobb nõi epizódszerepért Cate Blanchett kapott Aranyglóbusz-díjat az I’m Not There (Ott sem vagyok) címû filmben nyújtott alakításáért. A legjobb férfi epizódszereplõ díját Javier Bardem nyerte el a No Country For Old Men (Nem véneknek való vidék) címû filmben játszott szerepéért. A vígjáték vagy musical kategóriában a legjobb filmnek járó Aranyglóbusszal Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street (A Fleet Street démoni borbélya) címû alkotását jutalmazták. Az alkotás fõszereplõje, Johnny Depp vehette át a kategória legjobb színészének járó díjat, a legjobb színésznõnek pedig Marion Cotillard bizonyult az Edit Piafról szóló Piaf címû filmben nyújtott alakításáért. A legjobb animációs film a mesterszakáccsá váló bátor patkány kalandjairól szóló Ratatouille (L’ecsó) lett. A legjobb idegen nyelvû film Aranyglóbuszát a Le Scaphandre et le Papillon (Szkafander és pillangó) címû francia–amerikai alkotás kapta, amelynek rendezõje, Julian Schnabel a legjobb rendezõnek járó díjat is átvehette. Ugyanebben a kategóriában az öt jelölt között szerepelt Cristian Mungiu 4 hónap, 3 hét és 2 nap címû filmje is. Hírösszefoglaló
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.