Liszt Ferenc (1811 – 1886) zeneszerző, zongoraművész, karmester a 19. századi romantika egyik legjelentősebb zeneszerzője volt
Fotó: Liszt Intézet Bukarest
Kiállítást és zongoraestet tart Aradon a Liszt Intézet Bukarest annak emlékére, hogy Liszt Ferenc a Bánságban, Erdélyben, Havasalföldön és Moldvában lépett fel koncertkörúton 1846-47-ben – közölte az intézet.
2023. április 20., 15:202023. április 20., 15:20
A rendezvényt április 27-én 18 órától tartják Aradon a Jacques Faix Zongora Házában. A tárlat Bukarest, Mogoșoaia és Jászvásár után érkezik Aradra. Az intézet közölte, Liszt Ferenc születésének 210. évfordulója kapcsán kiállítást szerveztek a magyar zongoravirtuóz, zeneszerző és pedagógus 1846-47. évi bánáti, erdélyi, havasalföldi és moldvai koncertkörútját felidézve.
Ő volt, aki létrehozta a szóló zongorakoncert műfaját, és a mai értelemben vett szupersztárként fogadták, bármerre járt. E korszak utolsó éveiben, 1846 őszén, 1847 kezdetén Konstantinápolyba tartva a mai Románia területén időzött, koncertezett. A kiállítással Liszt Ferenc fogadtatását, az utazás körülményeit, szerepléseinek korabeli sajtóvisszhangját, a helyi értelmiségi elittel való találkozását elevenítik fel, kitérve ittlétének ma fellelhető nyomaira is.
A kiállítás Fülöp Mária Magdolna grafikai munkájának köszönhetően jött létre, a képanyagot, szövegeket Bara Hajnal állította össze László Ferenc Klavír és koboz című könyve, illetve Lakatos István Liszt Ferenc című tanulmánya alapján.
Az aradi kiállításmegnyitón Antal Anna-Andrea, a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia hallgatója lép fel
Fotó: Liszt Intézet Bukarest
Antal Anna-Andrea a marosvásárhelyi Művészeti Szakközépiskolában Kovács Zsuzsa zongoratanárnő osztályában érettségizett. Jelenleg a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián negyedéves hallgató Csíky Boldizsár és Mihai Diaconescu osztályában. Tanulmányai során számos kiválósági díjjal jutalmazták különböző versenyeken és hangszerolimpiákon. A koncert műsorában Bach, Beethoven, Liszt és Debussy művei szerepelnek.
Az esemény helyszíne az aradi Zongora Háza, az a ház, amelyben egykor Faix Jacques zongorakészítő, amatőr fotós élt és dolgozott
Fotó: Casa Pianului
Faix Jacques 1870-ben Aradon született. A Faix nevet apjától, Faix Jakab szabótól örökölte, aki feleségül vette Koditek Annát, egy híres aradi asztalosmestert lányát, akinek műhelyében a nagy festő, Munkácsy Mihály két évig tanonc volt, amíg Aradon élt. Faix Jakab eredetileg orgonaépítést akart tanulni, az aradi mesteriskolába járt, de végül Bécsben zongoraépítésre szakosodott.
A Jaques Faix Egyesület célja, hogy – annak az embernek az emlékére, akinek a nevét viseli – a kultúrát és a fiatal művészeket helyben népszerűsítse, valamint hogy kiegészítse Faix munkásságát az autentikus értékek népszerűsítése érdekében az aradi közösségben és azon túl is.
Fiume – Abbázia – Cirkvenica. Fürdőélet a Kárpát-medencében – ez a címe annak a kiállításnak, amelyet a Liszt Intézet - Magyar Kulturális Központ Bukarest nyit meg február 27-én 19 órakor.
Orth István erdélyi grafikus kiállításával és a Bács Lajos-emlékkoncerttel ünnepli a Liszt Intézet bukaresti központja a magyar kultúra napját. A koncert a 2015-ben elhunyt Bács Lajos erdélyi karmester emléke előtt tiszteleg.
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
szóljon hozzá!