Orth István Az ember tragédiájához készült grafikájának részlete látható a kiállítás plakátján
Fotó: Liszt Intézet Bukarest
Orth István erdélyi grafikus kiállításával és a Bács Lajos-emlékkoncerttel ünnepli a Liszt Intézet bukaresti központja a magyar kultúra napját. A koncert a 2015-ben elhunyt Bács Lajos erdélyi karmester emléke előtt tiszteleg.
2023. január 18., 11:022023. január 18., 11:02
Az intézet közleménye felidézte, hogy a kiállítással a magyar kultúrtörténet két jelentős évfordulóját ünneplik, hiszen Kölcsey Ferenc 200 évvel ezelőtt, 1823. január 22-én tisztázta le a Himnuszt. Szintén 200 éve született Madách Imre, akinek fő műve, Az ember tragédiája képzőművészeket is megihletett, így a cárok udvari festőjét, Zichy Mihályt, de Orth István erdélyi grafikusművészt is. Elkészítette a filozofikus jellegű lírai dráma képi világát vegyes technikával, majd rézmetszetként. Ez utóbbi anyag lesz látható a bukaresti Liszt Intézetben. A kiállítást Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárságának főosztályvezetője és Zákonyi Botond, Magyarország bukaresti nagykövete nyitja meg szerda este 19 órakor.
Orth István a Tolna megyei Nagyszékelyen született 1945-ben. Érettségi után elvégezte a kolozsvári Protestáns Teológiát, ezt követően Kazár László tanítványaként a bukaresti Nicolae Grigorescu Képzőművészeti Egyetemen diplomázott.
A 2015-ben elhunyt Bács Lajos romániai magyar karmester és zeneszerző emlékkoncertjét csütörtökön tartják: az eseményen a marosvásárhelyi Tiberius Quartet és Borsos Edith énekművész lép fel.
A 2005-ben első alkalommal a Liszt Intézet által megszervezett bukaresti Magyar Zene Fesztivál alapítója és haláláig zsűritagja volt.
Szintén csütörtökön a Petőfi-emlékévhez kapcsolódóan a Liszt Intézetben díjazni fogják a Bukaresti Ady Endre Elméleti Líceum diákjai által rajzolt János vitéz-képregényt, amelyet a tavaly számukra levetített Jankovics-filmből, illetve a hozzá kapcsolódó román nyelvű színházi előadásból ihletve készítettek a téli szünetben.
Nemcsak a magyarországi kultúrát, de a teljes Kárpát-medence magyar kultúráját igyekszik bemutatni a román közönségnek a harminc éve létrejött bukaresti magyar intézet – mondta el a Krónikának Kósa András László igazgató.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
szóljon hozzá!