Pécsi Györgyi, Demeter Zsuzsa, Gróh Gáspár és Fekete Vince a kötetek bemutatóján a Bánffy-palotában
Fotó: Kiss Judit
Két, idén megjelent Szilágyi István-kötetet mutattak be a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét keretében csütörtök délután: a Helikon irodalmi folyóirat szervezte eseményen a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) kiadásában napvilágot látott, szép kivitelezésű könyveket ismertették a Bánffy-palota Tonitza termében.
2022. június 09., 21:172022. június 09., 21:17
2022. június 09., 21:442022. június 09., 21:44
A 84 éves, Kossuth-díjjal és a Nemzet Művésze címmel kitüntetett kolozsvári író nem lehetett jelen az eseményen, a köteteket bemutató meghívottak azonban élményszerűen idézték fel az író egyéniségét, mondatait, beszéltek életművéről, a nyilvánosság előtt történt – viszonylag ritka – megnyilatkozásairól.
Pécsi Györgyi irodalomtörténész, az MMA Kiadó ügyvezetője kifejtette, kiadójuk vizuális dokumentációt is vállal, így örömükre szolgált, hogy megjelentethették a Szilágyi Istvánról készült archív fotókat felsorakoztató beszélgetőkönyvet. A könyv szövege a Fekete Vince költő, szerkesztő által 2008-ban az íróval készített életinterjú, a képanyagot Demeter Zsuzsa irodalomtörténész állította össze. A kötetben 120 fotó látható, Demeter Zsuzsa elmondta, egy részük a Helikon folyóirat archívumából került elő (a lapnak Szilágyi István alapító főszerkesztője volt), valamint az író barátainak, családjának archívumából.
– mondta Demeter Zsuzsa. Fekete Vince felelevenítette, hogy az interjúkat nem szívesen adó Szilágyi István 2008-ban kötélnek állt, és beszélt az életéről: pályakezdéséről, zilahi éveiről, mozdonyszerelő mesterségéről, arról, hogy hadiárva volt, és „szökött jogász” – hiszen elvégezte a jogi egyetemet, de nem dolgozott jogászként.
– mondta Fekete Vince.
Arra is kitért, hogy a kötetben a 2021-ben elhunyt Farkas Árpád költő Sz. I. bajusza című, 1977-ben megjelent írása is szerepel.
Pécsi Györgyi azt is elmondta, az MMA kiadója 2015-ben 52 perces portréfilmet készített Szilágyi Istvánról, és most a 125 éve született Tamási Áronról is készítettek egy 50 perces filmet. Tamásiról egyébként kötetet is megjelentetett frissen a kiadó: „A legnagyobb dolog: világot teremteni” – Tamási Áron című, Cs. Nagy Ibolya által szerkesztett kiadványt szintén bemutatják a kolozsvári könyvhéten. Szilágyi István legutóbbi, Messze túl a láthatáron című regényét is az MMA kiadója adta ki tavaly, most pedig arra vállalkoztak, hogy az 1990-ben gyenge nyomdai kivitelezésben napvilágot látott, Agancsbozót című nagyregényt 30 év elmúltával újra megjelentessék.
Mint elhangzott, a regénynek vegyes volt a kritikai fogadtatása az 1990-es évek elején, ugyanakkor az akkori gyenge minőségű kivitelezés rontott az olvasás élményén. „Az új kiadással mintegy »kivirágzott» az Agancsbozót, amelyet újra meg újra el kell olvasni, hogy a benne rejlő titkokra fény derüljön. Gazdagon rétegzett műről van szó, amelynek van történeti, bölcseleti, lélektani rétege, mitológiai utalásokat rejt és van referenciaértéke is a társadalom megismerésére vonatkozóan. Sajátos az időkezelése és a szereplők csoportdinamikája” – mondta a regényről Gróh Gáspár.
„A regény néhol vaskos, néhol pókháló finomságú szövevény, sok föltárandó titokkal” – fogalmazott az irodalomtörténész. Beszélt a Szilágyi István más regényeiből – Kő hull apadó kútba, Hollóidő – kibontakozó teremtett világokról is. „Amikor egyszer természetélményéről faggattam Szilágyi Istvánt, kiderült, hogy a természet annyira totális élmény számára, hogy közelében nem tud írni. Azt mondta, a természet nagyságával szemben porszemnek érzi magát” – idézte fel Gróh Gáspár. A kötetek megtalálhatóak a vásár kínálatában.
A vasárnapig tartó könyvhét számos bemutatót kínál a közönségnek, a Helikon folyóirat soron következő eseménye a pénteki könyvbemutató: Sántha Attila Ágtól ágig című verseskötetét mutatja be a szerkesztőség a Bulgakov Irodalmi Kávéházban.
Több száz film, köztük több mint egy tucat magyar alkotás volt látható az elmúlt napokban Kolozsváron. A 24. TIFF magyar kínálatáról, filmforgatásról, fesztiválélményekről Zágoni Bálint főszervezővel és Bántó Csaba operatőrrel beszélgettünk.
A marosvásárhelyi Rocksuli falai között egy különleges, olykor vándorló kiállítás idézi meg az erdélyi magyar rock- és könnyűzene háttérbe szorított múltját. Hints Zoltán, a Rocksuli igazgatója a kezdeményezés hátteréről, terviekről beszélt.
Születésnaposait ünnepelte a sepsiszentgyörgyi Tamás Áron Színház, amelynek társulata felköszöntötte két rangidős színművészét: a 90 éves László Károlyt és a 70 éves Debreczi Kálmánt.
Fesztiválszereplésekre készül az Aradi Kamaraszínház, amelynek legújabb, frissen bemutatott monodrámájáról, Kean című különleges előadásról Tapasztó Ernő és Harsányi Attila beszélt.
Schwechtje Mihály független nagyjátékfilmjét, a Sünvadászatot mutatja be több romániai helyszínen a forgalmazó Filmtett Distribution.
Újabb kötete jelent meg Zilahi Csaba kolozsvári rádiós újságírónak az erdélyi magyar beat-, rock-, folk-, pop-, jazz-zene történetéről, a 2022-ben napvilágot látott Erdélyi magyaRock című könyv folyatásaként.
A Magyar Állami Népi Együttes négy erdélyi városban lép fel június folyamán.
Az év egyik várva várt eseményére kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben június 21-én, a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton.
Élénk érdeklődés övezte a kolozsvári Harag György centenáriumi rendezvényt, annak ellenére, hogy anyagi okok miatt nehéz volt összehozni – mondta el a Krónikának Tompa Gábor.
Hat friss magyar alkotás lesz látható a június 13. és 22. között zajló kolozsvári 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), ahol az életműdíjban részesülő Tarr Béla rendező főbb alkotásait is levetítik – közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.
szóljon hozzá!