Színészek és 33 gyerekszereplő közreműködésével mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera csütörtökön a Valahol Európában című musicalt Béres László, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház volt igazgatójának rendezésében.
2013. május 14., 17:352013. május 14., 17:35
A musical Radványi Géza Valahol Európában című 1947-ben készült filmje alapján készült 1995-ben. A zenéjt Dés László szerezte, dalszövegeit Nemes István, a szövegkönyvet pedig Böhm György, Korcsmáros György és Horváth Péter írta. A történet a második világháború idején játszódik, és egy elárvul fiatalokból álló gyerekbandáról szól, akiket a városbó elmenekült karmester, Simon Péter vesz pártfogásába.
„Úgy érzem izgalmas műhöz nyúlhattam, hiszen a musical nagyon kötött műfaj, viszont a Valahol Európában egy remekül megírt színpadi darab, úgy is szoktam emlegetni, mint magyar Broadway-musicalt. A két bandavezér, Hosszú és Éva között kialakuló szerelem, a klasszikus musicalekre jellemző dramaturgiai fogásokat idézi, a mű értékét azonban emeli az a tény, hogy mégsem marad meg a happy end-es befejezésnél – a főszereplő kisfiúnak, Kuksinak meg kell halnia, ráadásul erőteljes társadalmi kritika is megfogalmazódik” – idézi az intézmény közleménye a rendezőt.
Béres László elmondása szerint igyekeztek az előadást a kortárs színház eszközeivel megszólaltatni, mai játékstílusban színre vinni. A szöveg változatlan maradt, de a látványos mozgás, valamint a sok beépített kellék sajátos jellemzői a produkciónak. „A gyerekekkel való munka a próbafolyamat alatt, véleményem szerint, kifejezetten üdítő hatással volt mindannyiunk számára” – véli a rendező.
Béres szerint a második világháború idején játszódó történet sok tekintetben ma is érvényes, hiszen a a mai pénz- és érdekhajszoló társadalomban is farkastörvények uralkodnak, csak más okok miatt. Mint mondta, a filmhez képest az előadás kevésbé szól a háború borzalmairól, inkább az ember helyzetét veszi górcső alá, a gyerek, a felnőtt és az értelmiségi szemszögéből.
„Nem lehet csak úgy kivonulni a világból, elbújni az elefántcsonttornyunkba, egy Isten háta mögötti helyen és úgy tenni, mintha nem lenne közünk a körülöttünk zajló társadalmi eseményekhez. (…) Felelősséggel tartozunk a jelennek, sőt a jövőnek is” – vonta le az előadás tanulságát Béres. A bemutató előadás csütörtökön 19 órától kezdődik.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az idei Magyar Napok alatt hat előadással is bekapcsolódik a programsorozatba: három saját és három vendégelőadással.
A kincses városbeli Bölcsészkar árnyas kertjébe várják az érdeklődőket interaktív, műhely-jellegű tevékenységekkel a Napsugár és Szivárvány gyermekirodalmi lapok szerzői, illusztrátorai a Kolozsvári Magyar Napok keretében.
A Torontói Filmfesztiválon tartják a Magyarországon rekordnézettséget hozó Hunyadi-sorozat észak-amerikai premierjét, és szeptembertől műsorára tűzi egy kanadai streaming csatorna is.
Színházi alkotók és nézők közös rendezvénye közeleg: augusztus 18-ig lehet jelentkezni a proTeszt Egyesület és temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház által szervezendő II. színJÁTÉKOK elnevezésű rendezvényre.
Tiszteletlen, sok mindent összevegyít, sci-fit, giccset, komédiát: nem mindenkinek tetszett Radu Jude Drakula című, új román filmje.
Szilágy megye festői szépségű falujában, Sztánán rendezik meg augusztus 28. és 31. között a Nemzetközi Népismereti Filmszemlét, ahol több mint húsz versenyfilmet, tábori alkotást mutatnak be.
Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.
Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!