2010. november 09., 09:122010. november 09., 09:12
Géher István irodalomkritikus azt írja erről a Shakespeare-darabról, hogy nem az antiszemitizmus vagy az antifeminizmus a fő témája, de motívumként mindkettő megtalálható benne, napjaink több vitakérdésével, hogy mit kezdhetünk a mássággal, megbízhatunk-e a törvényekben, féljünk-e a nőktől, mire való a pénz, és mindez egy szokványos, romantikus komédiában.
Bassanio, a könnyelmű velencei ifjú Belmontba készül, hogy elnyerje a szép és gazdag Portia kezét, az utazáshoz Antoniótól, kereskedő barátjától kér pénzt. Antoniónak éppen nincs pénze, de hogy segítsen barátján, a velenceiek által gyűlölt és lenézett zsidó uzsorástól, Shylocktól kér kölcsön. Az uzsorás nem kér kamatot, de azzal a feltétellel ad pénzt, hogy ha Antonio nem adja meg időben a tartozást, egyfontnyi saját húsával kell fizetnie érte.
A sepsiszentgyörgyi színház ebben az évadban az anyagi megszorítások miatt stúdió-előadásokat ütemezett be, a pénzhiány erre a bemutatóra is rányomja a bélyegét, bár az alkotók abban bíznak, hogy ezt a közönség nem veszi észre. Bartha József díszlettervező elmondta, szükségszerűségből született meg az ötlet, hogy az egész színházat „díszletként” használják. A színpadra tribünt építettek, egy nézőteret a játszótér helyére. Így a közönség valójában a színészek terében ül, és nézi a színészeket, akik a zsinórpadláson és a nézőtéren játszanak. „Ez az elhelyezés teljesen másféle energiát szabadít fel a színpadi szövegben, másféle értelmezési módokra is lehetőséget ad, az egész színház létéről lehet gondolkodni” – magyarázta Bartha József.
Dobre Kóthay Judit jelmeztervező szerint a képzelet, az alkotókedv kellett helyettesítse a hiányos anyagiakat. „Nehéz Shakespeare-t szinte a semmiből színre vinni, a körülmények kísértetiesen hasonlítanak a nyolcvanas évekre, amikor szintén a semmiből kellett színházat teremteni” – mondta a jelmeztervező. „A velencei kalmár rendhagyó világa a társadalom számomra kellemetlen, beteg oldalait, a másságot idézi, a látványvilágban arra összpontosítottunk, hogy szokatlan megvilágításba és térbe helyezzük a darabot” – mondta Dobre Kóthay Judit. A jelmeztervező abban bízik, hogy a nézők nehezen fogják tudni eldönteni, hogy mi szándékos és mi a „szegénység” következménye. Az előadás zenei vezetője Incze G. Katalin, a dramaturg Czegő Csongor. Közreműködött Szilágyi Zsolt tenor és Filip Ignác fuvolista.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.