2011. március 09., 09:292011. március 09., 09:29
A cikk szerint Magyarországon erősen hátráltatják Tarr Béla Berlinalén díjazott filmje, A torinói ló bemutatóját. A cikkíró úgy véli, a magyar művészek – legyenek akármilyen ismertek is – mostanság jól teszik, ha nem bírálják Orbán Viktor jobboldali nemzeti kormányát.
Jan Schulz-Ojala azt írja: „annak, aki nyilvánosan megkérdőjelezi Magyarországnak az Orbán Viktor közel egy évvel ezelőtti miniszterelnökké választása óta zajló, demokráciából autokráciába történő leépítését, nemcsak politikai ellenszéllel, hanem művészi és gazdasági félreállítással kell számolnia. Ezen még a frissen szerzett nemzetközi babérok sem segítenek, sőt”. A liberális napilap szerint „Tarr Béla számára súlyos probléma lett a Tagesspiegelnek adott, kormánykritikus kijelentésekkel tűzdelt interjú”. A szerző szerint a „kormányhű magyar filmes intézmények” körében felháborodást keltett az interjú. A cikkíró szerint legerősebben Gulyás Balázs, a Mokép vezetője határolódott el a rendezőtől, lemondták a film csütörtökre tervezett ünnepi bemutatóját, és az eredeti tervekkel ellentétben a Mokép nem forgalmazza az alkotást a magyar mozikban.
A Tagesspiegel cikke szerint egyébként hangfelvétel készült a beszélgetésről, a megjelenés után Tarr Béla mégis elhatárolódott az interjútól. „Sem harcolni, sem vitatkozni nem szoktam ilyen módon” – idézte a rendező reakcióját a lap. „Nagyon megalázónak tartom, hogy mindez bemocskolja filmünk sikerét és fogadtatását, és napi politikai szintre süllyeszti le” – ismételte meg Tarr Béla szavait a szerző.
A cikkíró emlékeztet arra, hogy a Mokép és A torinói ló című filmet készítő produkciós cég közös megegyezéssel szerződést bontott.
A hírek szerint – írja a Tagesspiegel – a Mokép mindössze egy kópiával akarta útjára indítani Magyarországon Tarr filmjét – amely a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon a Nader és Simin: Egy válás című iráni film után a legsikeresebb alkotás volt –, a rendező azonban több kópiát követelt. A lap végezetül azt írja, megállapodás körvonalazódik egy másik forgalmazóval, így talán Tarr Béla nagyszerű műve „mégis meglátja a napvilágot a jelenleg sajnos homályos fényű magyar világban”.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.