2008. április 08., 00:002008. április 08., 00:00
Vasárnap este bemutatót láthatott a Köteles Sámuel utcai stúdió közönsége, amely egyébként a miniévad minden előadásán megtöltötte a termet: az Akadémiai Műhely Ibsen Nóráját mutatta be Patkó Éva rendezésében, Tompa Klárával a címszerepben. Az Akadémiai Műhely az egyetem tanárainak, színészeknek és színésztanoncoknak ad lehetőséget arra, hogy műhelymunkák keretében színpadra léphessenek. A rendező a Krónikának elmondta, a tanár-diák-színész színpadi találkozása nemcsak státusi, hanem művészi találkozás is. A főszerepet játszó Tompa Klára, a Tompa Miklós Társulat színművésze, aki tíz éve tanít az egyetemen – az Akadémiai Műhely produkcióiban már többször is részt vett – a vasárnap esti bemutatóról elmondta: nem szabad Ibsen szövegét pontosan számon kérni a produkción, ugyanis a mai kor igényeinek megfelelően, a mai nő társadalomban betöltött szerepe szerint vágták meg. „Bármikor rendezték a Nórát, valamit mindig mondani akartak a történettel. Ez a mai történet nem szólalhat meg ugyanúgy, mint Ibsen korában” – fogalmazott Tompa Klára. A főszereplő érdekességként hozzátette, hogy miközben Székelyudvarhelyen Yermát, a gyermektelen meddő nőt alakítja, itt az ellenkezőjét kell megformálnia, hiszen Nóra éppen gyermeket vár. Mint mesélte, eredetileg úgy tervezték, hogy Nórát nagy hassal, szivacsból készült pocakkal fogja alakítani, de az egyik próbán arra kérte a rendezőt, dolgozhasson has nélkül. „Nekem sem volt kényelmes, és mások is jelezték a próbafolyamat idején, hogy kissé hihetetlen ekkora hassal akrobatikus mozdulatokat végeznem. Rájöttünk, hogy has nélkül is érthető és hiteles a történet” – tárta fel a próbafolyamat kulisszatitkait a színésznő. Az előadásban Tompa Klára mellett Bányai-Kelemen Barna és Korpos András, a Tompa Miklós Társulat színészei, Lőrincz-Máté Rozália, az Ariel Gyermek- és Ifjúsági Színház művésze, az egyetem tanára, valamint Nagy Antal negyedéves színművészeti hallgató lépett színpadra.
A miniévadon bemutatott előadásokat, amelyek között volt bábjáték, zenés darab, és vígjáték is, a székelyudvarhelyi és temesvári színházigazgatók is megnézték, ugyanakkor a kisvárdai Határon Túli Magyar Színházak Fesztiváljának igazgatója is hivatalos minőségében jelent meg a nézőtéren.
Holnap, az egyetem napján, az új zeneterem és bentlakás avatójával, a Symbolon című színházi szaklap bemutatójával, szakmai megbeszélésekkel és gálaműsorral ér véget a miniévad.
A. E.
Tóték: kétszer is Sepsiszentgyörgyön
A Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház Tóték című előadása Sepsiszentgyörgyön vendégszerepelt a múlt hét végén. Az előadás hangos sikert aratott, Trill Zsolt kárpátaljai színész kitűnő őrnagyalakítását vastapssal jutalmazta a publikum. „A Tamási Áron Színház repertoárjában meghirdetett, Alexandru Dabija rendezte Karnevál című előadás bemutatója elmaradt. Az űrt pótolni kellett, nagy művészi igénynyel megformált, szórakoztató előadásra volt szükség. A választás a beregszászi Tótékra esett” – nyilatkozta lapunknak Bodó A. Ottó, a Tamási Áron Színház kommunikációs igazgatója, aki korábban, a 2005-ös Pécsi Országos Színházi Találkozón zsűritagként látta az előadást. A vendégszereplés révén Sepsiszentgyörgyön egy időben két, alapvetően különböző koncepció szerint megalkotott Tóték-előadás létezett, mivel az M Stúdió Florin Vidamski rendezte Tótékja is műsoron van. Bodó szerint “külön szellemi kaland a szentgyörgyi közönségnek, hogy mindkét előadást láthatta”.
B. É.
Nikkelszamovár és vonatsín Nagyváradon
A Szegedi Nemzeti Színház három művésze, Harsányi Attila, Melkvi Bea és Gömöri Krisztián vendégszerepelt szombaton Nagyváradon. Irodalmi estjük első felében Kassák Lajos A ló meghal, a madarak kirepülnek című avantgárd versét adták elő, a műsor második részében a József Attila és Kozmutza Flóra levelezésének felhasználásával készült, Az utolsó hangok című összeállítást követhette a közönség. Az előadás teljesen elsötétített teremben, mindössze Flóra és Attila íróasztalát megvilágító lámpáknál játszódik. Szerelem, hűség, betegség és halál gondolata bontakozik ki a levelekben folytatott párbeszédből, amelyet néha megszakít egy Flóra ihlette vers. A műsor végén felcsattanó vastaps jelezte: az igényesen összeállított előadás lelkes befogadókra talált a váradi közönség soraiban.
F. N. L.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.