Fotó: A szerző felvétele
2009. január 05., 07:002009. január 05., 07:00
– Az egészséges önbecsülés jele, hogy egyik zenekarát Super Triónak hívják?
– A kilencvenes évek elején kaptuk a nevet. Épp Görögországban turnéztunk, és a klubba, ahol felléptünk, egyik este lejött Mikisz Teodorakisz világhírű görög zeneszerző, akiről tudni kell, hogy utálja a dzsesszt, ennek ellenére nagyon tetszett neki, amit csináltunk. Van egy saját stúdiója, és felajánlotta, hogy lemezt készít velünk. A nevet pedig a kiadó adta. Azelőtt Trió néven léptünk fel, a kiadó kérésére viszont a Super Trio került a lemezre. Nem hálás név: van egy gyanús kicsengése.
Vukán György 1941-ben született Budapesten, 1960-ban a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán végzett zongora szakon. 1964-ben a Budapesti Orvostudományi Egyetem Fogorvosi Karán doktori címet szerzett, a mai napig aktív fogorvos. Gyermekkora óta koncertezik, eleinte mint klasszikus-, az utóbbi évtizedekben főként dzsesszzongoraművészként lép fel trió formációban és szólistaként egyaránt. Végigkoncertezte Európát, 1983-ban és 1993-ban egy-egy egy hónapos koncertútja volt az Egyesült Államokban. Több mint 140 filmzenét, valamint balettet, operát, szimfonikus műveket, versenyműveket, kamaraműveket – főként réz- és fafúvós együttesekre, dzsesszzenekari formációkra –, több mint 80 dalt, misét és a 150 zsoltárra komponált művet jegyez, színházi, tévé-rádió játékhoz írt zenéket. |
– Mit jelent önnek a dzsessz?
– Szabadságot. Lehetőséget, hogy az ember kifejezze önmagát. Nem Beethovent, nem Chopint, hanem önmagát. Ne felejtsük el, hogy Petőfi sem Vörösmartyt olvasta fel, és Van Gogh sem Cézanne-t másolta.
–Annak ellenére, hogy jó ideje befutott, elismert zenész és zeneszerző, polgári foglalkozást is űz. Miért dolgozik fogászként is?
– Az életem úgy alakult, hogy öt dolgot csinálok, de ez nem tudatos életépítés eredménye. Főorvos vagyok a budapesti Központi Sztomatológiai Intézetben, de természetesen nem megélhetési kényszerből űzöm a fogászatot. A zenéből élek, a fizetésem megy a bankba, a páciensektől pedig egy forintot sem veszek el. A szabadsághoz, ahhoz, hogy ezt a fajta zenét művelhessem, kellett ez az anyagi háttér, különben nekem is táncdalt kellett volna írnom. Én a nem fizetős utat választottam. Egy idő után már nem lett volna szükségem a fogászatra, de azt mondtam, hogy ha már ennyi ideje csinálom, akkor most már nem hagyom abba.
– Ön feltaláló is. Hogyan hasznosítható a találmánya?
– A DMA (DentMetAct) világszabadalom, műszeres mérés arra vonatkozóan, hogy milyen fémet lehet valakinek a szervezetébe bevinni, például egy híd esetében. Ez is elég sok munkát jelent.
– A fogászat mellett kitartott, a tanítással ellenben felhagyott. Miért?
– A művészetet nem lehet tanítani. A zeneakadémián viszont adnak egy papírt arról, hogy az ember művész.
– Melyik a küszöbön álló legfontosabb projektje?
– A közeljövőben fogom hivatalosan bejelenteni, hogy Creative Art néven díjat alapítok. Ilyen díj nincs még a világon: a pályázók kapnak majd egy témát, amelyből műfaji vagy bármilyen más megkötés nélkül, a televízió nyilvánossága előtt értelmes kompozíciót kell létrehozniuk. A „versenyt” világszinten fogjuk meghirdetni, felvételeket kérünk, amelyek alapján előválogatást rendezünk. A televízió által közvetített döntőbe pedig csak a három legjobb fog bekerülni.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.