2009. február 27., 09:292009. február 27., 09:29
A Baróttól négy kilométernyire elhelyezkedő barnaszénbányában dolgozó kotrógép megrongálta ugyan az agyarak kétharmadát, a feltárás során azonban kiderült: a többi csont épségben megvan.
„A 2,5–3 millió éves Mastodon Arvernensis oldalbordáit és hátgerincét, valamint egyik lábszárcsontját leszámítva a többi csont már a múzeumunk alagsorában van. Egy részükön elvégezték az elsődleges konzerválást, de közel huszonkétezer lejre volna szükség a többi csontok állagmegőrzéséhez” – magyarázta Demeter László. A korábbi terveknek megfelelően az idén tavasszal már teljes egészében látható lesz a masztodon, miután az időjárás felmelegedésével még a palaréteg fogságában levő részeket is kiemelik, és a múzeumba szállítják. „Sajnos nem rendelkezünk megfelelő helyiséggel ahhoz, hogy az őselefánt csontvázát felállítsuk, ezért valamilyen köztes megoldást keresünk. Lehet, hogy a múzeumbővítés terveiben szereplő közösségi teremben kap majd helyet a masztodon” – tette hozzá Demeter László, akinek becslései szerint legalább 150 ezer lejre lenne szükség az ősállat teljes konzerválásához, talpra állításához, és egy neki megfelelő helyiség kialakításához. Demeter László arra a múzeumbővítési tervre utalt, amelyet Anthony Gall ausztráliai illetőségű Kós Károly-kutató készített el, és amelynek kivitelezését – a szakember szavai szerint – igencsak sürgeti az Európában párját ritkító őskori lelet.
Őskori csontokat korábban is találtak Háromszéken: a két világháború között Gidófalván és Illyefalván, az 1960-as években a vargyasi, az 1980-as években pedig a sepsiköröspataki szénbányában találtak Mastodon Arvernensis-csontokat. Egyik legbecsesebb leletnek eddig az 1970-es évek elején szintén Felsőrákos határában talált őselefánt-agyarpár bizonyult. A tervek szerint az erdővidéki szénbányászat közel száznegyven éves története során eddig előkerült, és a Köpeci szénbányák székházában tárlókban őrzött igen gazdag őslénylelet-gyűjteményt is átszállítják majd a múzeumba.
Erdővidék 2007. november 17-én megnyílt múzeuma más ritkaságokkal is büszkélkedhet. A Kászoni Gáspár néhai órásmester és felesége adományából az 1980-as évek elején létrejött, majd az akkori Kovászna Megyei Múzeumba költöztetett, de 2007 óta ismét Baróton látható gyűjtemény többnyire ipar- és céhtörténeti, valamint a hajdani kulturális életet, a háziipart és a gazdálkodást felidéző tárgyakat őriz, és olyan ritkaságok is láthatók itt, mint a középkorban elpusztult Dobó falu kápolnájának néhány köve, illetve a Rika erdőben talált 7–9. századi leletek. A gyűjtemény azóta magángyűjtők adományaiból is gyarapodik.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.