Fotó: A szerző felvétele
2009. március 05., 10:012009. március 05., 10:01
– Először jár Nagyváradon?
– Íróként igen. Gyermekkoromban viszont jó néhányszor voltam itt, főleg nyaranta, mert édesanyám Nagyváradon született, nagyapám a színház igazgatója volt egy ideig. Anyám sokat mesélt nekem Váradról, nagyon szerette ezt a várost, és időnként elhozott fürdeni meg kajszibarackot enni. A kajszibarackról azóta is Várad jut eszembe.
– Így hordoz valamiféle pluszizgalmat a váradi közönségnek való bemutatkozás lehetősége?
– Miután gyermekként elmentem, eleve Erdélyben sem nagyon jártam. Ha jöttem, aztán mindig íróként jöttem, az utóbbi években Marosvásárhelyen voltam kétszer, Székelyudvarhelyen egyszer, és most itt. Eddig minden alkalom nagyon jó volt, jó érzés hazajönni.
– Erdélyi helyszíneken játszódó történeteiben saját élményeket elevenít fel?
– Nyilván felhasználtam a gyermekkoromat, meg a 80-as éveket, amik nehezebben teltek, de az más. Rossz volt elmenni, mert szerettem Erdélyt végig, és szép emlékeim vannak. Nem feltétlenül a szép emlékekről írok, de ez már más kérdés, hiszen az ember izgalmas dolgokat próbál írni.
– Izgalmas alatt inkább negatív, vagy pozitív élményeket ért?
– Nem feltétlenül a saját élményeimet írom, az izgalmas alatt olyan történetet értek, ami fordulatos, amit nem akar az ember abbahagyni, olyan kíváncsi rá, hogy mi a vége. Ami a negatívat és a pozitívat illeti, én nem úgy állok neki egy történetnek, hogy az negatív vagy pozitív hangvételű, hanem előbb egy képet látok meg, és majd egy történetet találok meg mögötte. Néha engem is meglep, hogy amit írok, nem vidámra sikerül. Máskor meg persze vidám, vicces lesz egy történet. Nem nagyon nézem kívülről, hogy mit írok, és nem próbálom skatulyázni vidámra vagy szomorúra.
– Hogyan épít fel egy bevillanó képre egy történetet?
– Nem is csak bevillan a kép, gondolkozni kell, nézni a falat és előbb-utóbb meglátod a képet, és abból lesz a történet. Vagy néha tudom, hogy egy történet valamiről szólni fog, de még nem látom a képet, olyankor addig várok, míg filmszerűen meg nem jelenik a történet.
– Ezek szerint vizuális típusú?
– Nemcsak vizuális vagyok, mert a hang is nagyon fontos, tehát a hangot is meg kell hallani, de a látvány azért fontosabb. Nem lenne könnyebb dolgom képzőművészként, mert egy dolog meglátni, és egy másik dolog létrehozni valamit. Nagyon érdekelt mindig a festészet, de nem voltam tehetséges ebben. Azt hiszem, hogy nem fejezném ki magam képzőművészként sem könnyebben, talán gyorsabban. Egy regény jó esetben két-három év munkát is jelent, néha akár öt vagy tíz évet is, sőt az is előfordulhat, hogy az ember belekezd egy könyvbe, aminek egyszerűen nincs vége. A befejezettség érzését a regénnyel ezért nehezebben lehet átélni, ez hosszútávfutás, persze ha novellát ír az ember, az más.
– A fehér király regénye hatalmas sikert aratott, számtalan nyelvre lefordították, Európa-szerte és az Egyesült Államokban is megjelent. Ön szerint minek köszönhető, hogy a nyugati világban is sikert aratott az a könyv, ami a keleti blokk egy országáról szól?
– Nehéz erre válaszolni, mert nem tudok az ottani olvasók fejével gondolkodni, különösen annyiféle olvasóéval. Hogy mit gondol erről egy dán, vagy mit ért belőle egy amerikai, azt nem tudom megmondani. Talán az, hogy a hang őszintén és szépen szól, a gyerekhang viszi magával az embert, függetlenül a helyszíntől vagy a helytől, bár nyilván valamilyen szinten a helyszín is fontos, hiszen egzotikus. Nem először teszik fel nekem ezt a kérdést, és nehezen tudok rá válaszolni. Ha elolvasok egy amerikai vagy holland kritikát, általában azt látom, hogy azok elemző kritikák, amelyek elemzik a könyvet, és megnézik, hogyan működik. Nem látok markáns különbséget a kritikák között, a különbség inkább a helyi kritikai hagyományban mutatkozik meg.
– Az Ön életét hogyan befolyásolta a könyv sikere?
– Többet írhatok és többet utazom, de alapvetően az én életem nem változott. Ugyanúgy ülök a könyveim előtt, és próbálok dolgozni. Nyilván, jó érzés, mikor utazom, vagy jó, hogy ha látom a New York Timesban saját magamat, ez mind nagyon nagy öröm. De az is nagy öröm volt, amikor megjelent az első könyvem, aztán a második. Talán annyi történt velem, hogy gyakrabban van részem ilyen örömökben. Például mikor elkészül a könyv, és látod az első borítót, az jó érzés. Az utóbbi két hétben láttam tizenöt borítót, és ez jó érzés, mert újra és újra átéled, hogy befejeztél valamit. Egyrészt tehát sok örömöt kaptam, másrészt meg tényleg nem változott semmi, mert ülök és dolgozom.
– Átdolgozza utólag a regényeit?
– Általában úgy írok, hogy amikor az az érzésem, készen van a könyv, az valóban kész van, utólag már nem nagyon szoktam változtatni. Nem az a típusú ember vagyok, aki sok feladaton dolgozik egyszerre, inkább egy dologgal foglalkozom, de az már végleges változat, vagy ha nem, akkor ki kell dobni...
– Felállított-e a maga számára valamilyen mércét, és ha igen, mi az?
– Azt hiszem, mindig a legjobb könyvet kell írni...
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.