2009. február 06., 09:372009. február 06., 09:37
– Nemrég nyílt tárlatán az installációiról készült fotográfiák láthatók. Ez a korábbi alkotások egyféle megörökítése, felidézése?
– A kiállítás építő eleme a poszter. Ez egy érdekes, az illúzió és az anyagszerűség közti játékot eredményez – ez a nóvum. Valóban remix: a saját dolgaim felrázása.
– Végzettsége szerint grafikus. Már nem foglalkozik grafikával?
– Az utóbbi években inkább az alkalmazott grafika terén dolgoztam, a képszerkesztés, az irodalmi lapok tipográfiai és grafikai arculata izgatott.
– Munkáit sokan ismerhetik a Látó szépirodalmi folyóiratból és az egykori A Hétből. A könyvillusztráció sosem foglalkoztatta?
– A Látó és A Hét előtt a Jelenlétnél, korábban pedig az írószövetség alkalmazottjaként művészeti tanácsadó voltam. A könyvillusztráció műfaja pedig valahogy leszorult a szakmai palettáról. A tradicionális illusztráció ma kevésbé van jelen a kiadványokban. Az internetes világ, a felturbózott kiadói ritmus ugyanis nem kedvez a műfajnak. Az illusztráció vesztett a súlyából, viszont az írók nagyon aktívak – író–olvasó találkozókon, televíziós vitákban vesznek részt, beleszólnak a dolgokba…
– A képzőművészek pedig háttérbe szorultak. Gondolom, ezért döntöttek úgy, hogy ezután rendszeresen „beszélgetős” tárlatnyitókat tartanak a B5 Stúdióban.
– Valóban tervezünk egy sorozatot, amely hat tárlatból, rendezvényből áll. Februárban Kolozsvárról Ciprian Mureşant, márciusban Szászrégenből Csíky Csabát, áprilisban Bukarestből Lia és Dan Perjovschit látjuk vendégül, nyáron pedig az alapítvány vezetője, Bartha József kiállítása lesz majd látható. Ősszel Budapestről Sugár Jánost, Amsterdamból Dan Călint szeretnénk meghívni, és lesz egy közös rendezvényünk a Magyar Köztárság bukaresti Kulturális Központjával. Úgy gondoltuk, hogy a hagyományos kiállításmegnyitó mint forma, túl merev – ezért helyettesítjük egy kerekasztal-beszélgetéssel. Okos közhely, hogy a kitaposott út nem vezet sehová, és ezt mi is valljuk. Az installációt művelőknél a formabontás amúgy is szükségszerűség. Persze mindig meghívunk egy-egy szaktekintélyt, de fontos, hogy a közönségnek lehetősége legyen beleszólni a vitába. Most Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész volt a beszélgetőtársam, akihez nagyon sok szál fűz, többek között az is, hogy Marosvásárhelyen, a Zene- és Képzőművészeti Líceumban édesapja, Nagy Pál volt az a tanárom, aki meghatározóan hatott rám. A kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskolán pedig elsősorban Ioachim Nicát tekintettem mesteremnek.
– Mostanában mivel foglalkozik?
– Mint művész, elsősorban otthon dolgozom, ezenkívül a Látó folyóirat grafikai szerkesztője vagyok, és amióta a marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetemen beindult a díszlettervezői szak, látványtervezést is oktatok. Folyamatosan tervezek könyveket, nemrégiben pedig a marosvásárhelyi Zigler-ház számára egy vaskaput készítettem, amelyre nagyon büszke vagyok. Az ingatlan ma már nem a Zigler családé, és az új tulajdonos rendelte a kaput. Már csak azért is izgalmas feladat volt, mert Bartók Béla innen vitt magának feleséget, az első neje ugyanis Zigler lány volt, a leghíresebb Zigler pedig Marosvásárhelyi Emil művészeti író, képzőművész volt, aki az 1930-as években vette fel a Marosvásárhelyi nevet, és Ausztráliában halt meg.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.