2007. április 20., 00:002007. április 20., 00:00
A dráma a címszereplő kisfiú hirtelen halálával indul. A férj, a feleség és a szobaúr tanácstalankodásának az utóbbi megjegyzése vet véget: „Ne bőgj, te marha – az én gyerekem volt!”. A mű további részében a házasság története kerül terítékre, a férj egy oknyomozó kíváncsiságával faggatja feleségét.
„Csáth zseniális kortársához, Csehovhoz hasonlóan az orvos tárgyilagosságával, az esendő ember részvétével nézi hőseit, és karját széttárva szomorú mosollyal kérdezi: barátaim, miért éltek így? Megfigyel, vizsgál, diagnózist állapít meg, e diagnózison akár sírhatunk-nevethetünk, de változtatni az orvos-drámaíró sem bír” – vallja Bérczes László rendező. Az egyrészes tragikomédiában a Jászai Mari-díjas Czintos Józsefet, a Poór Lili-díjas Lőrincz Ágnest és Méhes Katit, a Kovács György-díjas Rappert Gábort, valamint Péter Attila Zsoltot, Nagy Orbánt, Zákány Mihályt, László Zitát és Csiki Orsolyát láthatja a közönség. Az előadás díszleteit Sárkány Sándor, a jelmezeket Bodor Judit tervezte. n
M. É.
Pincérdalok Szabó Tibortól
Szabó Tibor egyéni előadóestjét mutatják be pénteken este a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház kamaratermében. A pincér dalai című előadás szövegkönyvét Tompa Andrea és Fehér Csaba írta, Bohumil Hrabal, Cserna-Szabó András, Hermann Hesse és Názim Hikmet műveinek felhasználásával. A produkció – amelyben hattagú zenekar működik közre – jelmeztervezője Kiss Zsuzsanna, a zenét Apostolache Zénó szerezte.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.