2007. április 20., 00:002007. április 20., 00:00
A dráma a címszereplő kisfiú hirtelen halálával indul. A férj, a feleség és a szobaúr tanácstalankodásának az utóbbi megjegyzése vet véget: „Ne bőgj, te marha – az én gyerekem volt!”. A mű további részében a házasság története kerül terítékre, a férj egy oknyomozó kíváncsiságával faggatja feleségét.
„Csáth zseniális kortársához, Csehovhoz hasonlóan az orvos tárgyilagosságával, az esendő ember részvétével nézi hőseit, és karját széttárva szomorú mosollyal kérdezi: barátaim, miért éltek így? Megfigyel, vizsgál, diagnózist állapít meg, e diagnózison akár sírhatunk-nevethetünk, de változtatni az orvos-drámaíró sem bír” – vallja Bérczes László rendező. Az egyrészes tragikomédiában a Jászai Mari-díjas Czintos Józsefet, a Poór Lili-díjas Lőrincz Ágnest és Méhes Katit, a Kovács György-díjas Rappert Gábort, valamint Péter Attila Zsoltot, Nagy Orbánt, Zákány Mihályt, László Zitát és Csiki Orsolyát láthatja a közönség. Az előadás díszleteit Sárkány Sándor, a jelmezeket Bodor Judit tervezte. n
M. É.
Pincérdalok Szabó Tibortól
Szabó Tibor egyéni előadóestjét mutatják be pénteken este a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház kamaratermében. A pincér dalai című előadás szövegkönyvét Tompa Andrea és Fehér Csaba írta, Bohumil Hrabal, Cserna-Szabó András, Hermann Hesse és Názim Hikmet műveinek felhasználásával. A produkció – amelyben hattagú zenekar működik közre – jelmeztervezője Kiss Zsuzsanna, a zenét Apostolache Zénó szerezte.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.