A hagyaték összegyűjtése a cél

Borbáth Károly történészre emlékeztek az erdővidéki Vargyason „Nem az a célunk, hogy feltárjuk a Borbáth Károlyt zaklatók nevét, hanem elsősorban az, hogy összegyűjtsük a hagyatékát.

Benkő Levente

Benkő Levente

2006. május 04., 00:002006. május 04., 00:00

Az utóbbi mindennél fontosabb és hasznosabb” – fogalmazott Gödri Anna iskolaigazgató, tanár azon a kedd esti megemlékezésen, amelyet a kiváló történetkutató születésének 75. évfordulóján rendeztek szülőfalujában, az erdővidéki Vargyason. A Borbáth Károly professzornak (1931. január 13–1980. április 20.), a történettudományok doktorának a nevét 1990. január 27-e óta viselő iskolában lezajlott esemény résztvevőihez intézett levelében az Erdélyi Múzeum-Egyesület elnöke, Egyed Ákos akadémikus egyebek mellett kiemelte: Borbáth megalkuvást nem ismerő, az ismeretlent firtató szenvedélyes kutató volt, aki a feltárt adalékokat sajnálatos módon nem vetette papírra. Egyed Ákos szerint nem kizárt, hogy Borbáth a közlést későbbi időkre tervezte. Gödri Anna úgy tudja, Borbáth professzor „zsákszámra hordta feljegyzéseit a nemrég elhunyt Szabó Gyula írónak”, és az is biztos, hogy az erdélyi földviszonyokról írt doktori disszertációja a szentpétervári egyetemen, orosz nyelven megtalálható. Az iskolatámogató Daniel Gáborról, a hajdani Udvarhely megye főispánjáról írt kéziratának pedig meg kell lennie az időközben Magyarországra telepedett özvegyénél, Mária asszonynál. Demény Lajos profeszszor szerint a Borbáth halálát követő vargyasi leltározás során semmilyen kész kéziratot nem találtak.
A kedd esti eseményen Cseke Péter egyetemi tanár és Bitay Ödön szerkesztő is újabb adalékokkal szolgált Borbáth Károly pályafutásáról. Kiderült, hogy 1980 januárjában a bukaresti volt Politikai Könyvkiadó a madéfalvi veszedelem tudományos feltárásával és megírásával bízta meg Borbáthot, és az is bizonyossá vált: a professzor az őt ért hatósági zaklatásokról nemcsak a hozzá közel álló embereknek, hanem a Kiáltó Szó című szamizdat lap hasábjain naplótöredékei révén a nyilvánosságnak is beszámolt.
Borbáth Károly életét ugyanis végigkísérték a hatósági zaklatások. Tízévi munka után 1968 októberében azért állították félre a Babeº–Bolyai Tudományegyetemről, mert kutatásait nem volt hajlandó alárendelni a politikától átitatott, hamisító történetírásnak. Emiatt a korábban Közép-Ázsiában ottrekedt magyarokat is felkutató Borbáth, doktori címmel a nagyenyedi Bethlen Gábor Dokumentációs Könyvtárban vállalt állást, de mert itt is zaklatták, 1977-ben a Fehér megyei Torockószentgyörgyön, majd szülőfalujában tanított. 1980. április 20-án holtan találták lakásában, rokonai azonban cáfolják a hivatalos álláspontot, miszerint halálát gázmérgezés okozta volna. Kortársai szerint Erdély történetének egyik legjobb kutatója és ismerője volt. Szülőháza falán idén januárban helyeztek el emléktáblát.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten
2025. július 14., hétfő

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről

Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről
2025. július 13., vasárnap

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat

A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat
2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére
2025. július 07., hétfő

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban

Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban
2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás
2025. július 05., szombat

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere

Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere
2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban