2011. április 14., 09:032011. április 14., 09:03
„Idén a festészettől elkanyarodva interdiszciplináris tematikájú területre kalandozunk, olyan tudományok határmesgyéjére, mint az antropológia, az orvostudomány-történet és a társadalomtörténet” – fogalmazott Gyarmati Zsolt, a csíkszeredai intézmény vezetője. A kiállítást bemutató tegnapi sajtótájékoztatón jelen volt dr. Matskási István, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója, aki elmondta, a 14 kiállított múmiát speciálisan a témákhoz válogatták. „Bemutatunk olyan múmiákat, akiknek az élete és a teste is rejtélyes, családi történetek, sorsok elevenednek fel általuk” – fejtette ki Matskási, hozzátéve, magát a mumifikálódás jelenségét is szeretnék bemutatni az érdeklődőknek.
A szervezők szerint a múmiák egyfajta „időutazók” – 1994-ben, a váci Fehérek templomának felújítása során véletlenül egy rég elfeledett kriptára bukkantak, amelyet 1729–1731 között építettek, majd a lejáratot 1838-ban befalazták. A csaknem kétszáz éve feltáratlan koporsókban 265 holttestet találtak. A tudományos vizsgálatoknak köszönhetően sorsuk és koruk megelevenedik a nézők előtt. A mumifikálódott testek a hőmérsékletnek, a fenyőfa koporsónak és egyéb körülményeknek köszönhetően a természetes bomlás helyett lassan kiszáradtak. Az teszi igazán különlegessé a váci leletegyüttest, hogy a rendelkezésre álló halotti anyakönyvekből és a koporsók felirataiból ismert az egyének neve, neme, életkora, esetleg a halál oka, sőt adatok vannak a családra vonatkozóan is. Összesen 71 férfi és 77 nő életkora ismert, van köztük csecsemő, a legidősebb egyén pedig 95 esztendős korában hunyt el.
A Csíki Székely Múzeumban megnyílt tárlaton többek között egy szív nélküli apáca mumifikálódott teste is látható. „A teste bal oldalán, szíve tájékán egy körülbelül 8 cm átmérőjű nyílás található. Amikor ezt a testet megvizsgáltuk, kiderült, hogy a bordákat elfűrészelték, a szívét pedig kivették. A kérdés persze az, hogy miért? Gondoltunk a tetszhaláltól való félelemre, hogy esetleg azt kívánta, vegyék ki a szívét, ha meghal, nehogy élve temessék el. Erről a félelemről egy könyvet is írtak abban az időszakban” – mesélte dr. Pap Ildikó, a Magyar Természettudományi Múzeum embertani tárának igazgatója.
A ma megnyíló tárlatot július 31-éig lehet megtekinteni, a múzeum munkatársai csak 12 éven felülieknek ajánlják.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
szóljon hozzá!