A Jászai Mari-díjas színművész számos sikeres filmet tudhat maga mögött, és még mindig rendezne
Fotó: Facebook/Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
Kíváncsiság, szeretet, odafigyelés és mesélni vágyás ösztönzi munkájában a több mint száz filmben és sorozatban szereplő Koltai Róbertet. A Jászai Mari-díjas magyar színművész, filmrendező, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja 80. születésnapja alkalmából megjelent filmeskönyvet tárta csütörtökön este a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét közönsége elé Gaál Ildikó, a kötet írója és szerkesztője társaságában.
2024. június 28., 18:182024. június 28., 18:18
Mesterpárosként vezette fel a kolozsvári könyvbemutatón és beszélgetésen Koltai Róbert színművészt, filmrendezőt és Gaál Ildikó színházi rendezőt, rádiós műsorvezetőt Mostis Gergő kultúraszervező, mondván, nemcsak otthon, hanem munkájukban is kiegészítik egymást. Eddig három közös kötetük jelent meg, a Filmeskönyv Koltai 80 című könyv pedig a színművész filmrendezéseiről és filmszerepeiről szól, interjúkat, kritikákat, visszaemlékezéseket tartalmazva. Gaál Ildikó, a kötet írója és szerkesztője párjával,
Az Athenaeum Kiadó gondozásában megjelent könyvben többek között Bunyik Béla producer, Darvas Ferenc zeneszerző, Dés László zeneszerző, zenész, Grecsó Krisztián író, Kern András színművész, Miklós Mari vágó, Vámos Miklós író, Nógrádi Gábor író mesél. Utóbbi alkotóra visszaemlékezve Koltai elmondta, Nógrádi volt az első forgatókönyvíró ismerősei közül, aki hitt benne, hogy elkészülhet a lóversenyekre járó nagybátyjáról szóló film.
A Gyuszi bácsi történetét feldolgozó, Sose halunk meg című alkotás váratlanul nagy sikert aratott Magyarországon és külföldön egyaránt. Bunyik Béla filmproducernek köszönhetőn a film nemcsak több amerikai moziban volt látható, de az ottani HBO műsorába is bekerült.
A kincses városi közönséggel egy régi történetet megosztva elmondta, az alkotás megjelenése (1992) után néhány évvel, vetítés közben betért a Bem moziba, ahol két fiatalember az első sorban, Unicumos üveggel a kezében hangosan ordibált a legszebb jeleneteknél, mire ő négykézláb bemászott az első sor elé, megragadta az egyik férfi kezét, és megkérdezte, hogy miért csinálják ezt, nem elég szép ez a film?
A korabeli fotókkal illusztrált kötet Koltai Róbert elmúlt közel 30 évet és 15 filmjét öleli át: Meghalni bárki tud (2023), Demencia kisfilmek (2022), Magic boys (2012), Megy a gőzös (2007), Világszám! (2004), Csocsó – avagy Éljen május elseje! (2001), Ámbár tanár úr (1998), A miniszter félrelép (1997), Patika televíziós sorozat (1995), Szamba (1995), Sose halunk meg (1992), Csók, anyu! (1986), Egészséges erotika (1986), Panelkapcsolat (1982), A trombitás (1979).
Koltai Róbert filmrendezővel és Gaál Ildikó újságíróval Mostis Gergő közösségszervező beszélgetett
Fotó: Facebook/Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
Arra a kérdésre, ha rendezhetne még egy filmet, ki szerepelne a stáb tagjai között, Koltai Róbert azt válaszolta, Dés László zeneszerző egészen biztosan köztük lenne, hiszen „olyan egyetemes művész, aki ha hozzászól valamihez, abból mindig jó dolog sül ki”.
Ugyanakkor a vígjátékban Imit alakító Szabados Mihályt ismét beválogatná, mert ő már akkor is legjobb választás volt.
A kolozsvári beszélgetésen az elmúlt években megjelent filmekről is szó esett. Az alkotópáros tavaly Meghalni bárki tud címmel forgatott egy játékfilmet, amelyben Koltai Róbert többet tud a világról, nőkről, kapcsolatok lényegéről, mint mi mind együttvéve, és nem akar úgy meghalni, hogy ezt a titkot ne adja tovább. Szintén tavaly forgatták Fazakas Péter rendezésében a Ma este gyilkolunk című krimivígjátokot, amelynek helyszíne egy öregotthon, és ebben Koltai Róbert ismét Kern Andrással játszik együtt. A filmben továbbá olyan idősebb színészlegendák is feltűnnek mint Bánsági Ildikó, Bodrogi Gyula, Hámori Ildikó, Jordán Tamás, Pogány Judit, Takács Kati. Az Agatha Christie-féle történet idén októberben kerül a mozikba.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!