A Jászai Mari-díjas színművész számos sikeres filmet tudhat maga mögött, és még mindig rendezne
Fotó: Facebook/Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
Kíváncsiság, szeretet, odafigyelés és mesélni vágyás ösztönzi munkájában a több mint száz filmben és sorozatban szereplő Koltai Róbertet. A Jászai Mari-díjas magyar színművész, filmrendező, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja 80. születésnapja alkalmából megjelent filmeskönyvet tárta csütörtökön este a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét közönsége elé Gaál Ildikó, a kötet írója és szerkesztője társaságában.
2024. június 28., 18:182024. június 28., 18:18
Mesterpárosként vezette fel a kolozsvári könyvbemutatón és beszélgetésen Koltai Róbert színművészt, filmrendezőt és Gaál Ildikó színházi rendezőt, rádiós műsorvezetőt Mostis Gergő kultúraszervező, mondván, nemcsak otthon, hanem munkájukban is kiegészítik egymást. Eddig három közös kötetük jelent meg, a Filmeskönyv Koltai 80 című könyv pedig a színművész filmrendezéseiről és filmszerepeiről szól, interjúkat, kritikákat, visszaemlékezéseket tartalmazva. Gaál Ildikó, a kötet írója és szerkesztője párjával,
Az Athenaeum Kiadó gondozásában megjelent könyvben többek között Bunyik Béla producer, Darvas Ferenc zeneszerző, Dés László zeneszerző, zenész, Grecsó Krisztián író, Kern András színművész, Miklós Mari vágó, Vámos Miklós író, Nógrádi Gábor író mesél. Utóbbi alkotóra visszaemlékezve Koltai elmondta, Nógrádi volt az első forgatókönyvíró ismerősei közül, aki hitt benne, hogy elkészülhet a lóversenyekre járó nagybátyjáról szóló film.
A Gyuszi bácsi történetét feldolgozó, Sose halunk meg című alkotás váratlanul nagy sikert aratott Magyarországon és külföldön egyaránt. Bunyik Béla filmproducernek köszönhetőn a film nemcsak több amerikai moziban volt látható, de az ottani HBO műsorába is bekerült.
A kincses városi közönséggel egy régi történetet megosztva elmondta, az alkotás megjelenése (1992) után néhány évvel, vetítés közben betért a Bem moziba, ahol két fiatalember az első sorban, Unicumos üveggel a kezében hangosan ordibált a legszebb jeleneteknél, mire ő négykézláb bemászott az első sor elé, megragadta az egyik férfi kezét, és megkérdezte, hogy miért csinálják ezt, nem elég szép ez a film?
A korabeli fotókkal illusztrált kötet Koltai Róbert elmúlt közel 30 évet és 15 filmjét öleli át: Meghalni bárki tud (2023), Demencia kisfilmek (2022), Magic boys (2012), Megy a gőzös (2007), Világszám! (2004), Csocsó – avagy Éljen május elseje! (2001), Ámbár tanár úr (1998), A miniszter félrelép (1997), Patika televíziós sorozat (1995), Szamba (1995), Sose halunk meg (1992), Csók, anyu! (1986), Egészséges erotika (1986), Panelkapcsolat (1982), A trombitás (1979).
Koltai Róbert filmrendezővel és Gaál Ildikó újságíróval Mostis Gergő közösségszervező beszélgetett
Fotó: Facebook/Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
Arra a kérdésre, ha rendezhetne még egy filmet, ki szerepelne a stáb tagjai között, Koltai Róbert azt válaszolta, Dés László zeneszerző egészen biztosan köztük lenne, hiszen „olyan egyetemes művész, aki ha hozzászól valamihez, abból mindig jó dolog sül ki”.
Ugyanakkor a vígjátékban Imit alakító Szabados Mihályt ismét beválogatná, mert ő már akkor is legjobb választás volt.
A kolozsvári beszélgetésen az elmúlt években megjelent filmekről is szó esett. Az alkotópáros tavaly Meghalni bárki tud címmel forgatott egy játékfilmet, amelyben Koltai Róbert többet tud a világról, nőkről, kapcsolatok lényegéről, mint mi mind együttvéve, és nem akar úgy meghalni, hogy ezt a titkot ne adja tovább. Szintén tavaly forgatták Fazakas Péter rendezésében a Ma este gyilkolunk című krimivígjátokot, amelynek helyszíne egy öregotthon, és ebben Koltai Róbert ismét Kern Andrással játszik együtt. A filmben továbbá olyan idősebb színészlegendák is feltűnnek mint Bánsági Ildikó, Bodrogi Gyula, Hámori Ildikó, Jordán Tamás, Pogány Judit, Takács Kati. Az Agatha Christie-féle történet idén októberben kerül a mozikba.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!