Fotó: Tuchiluș Alex
Az úgynevezett „kis magyar világ” időszakában, 1940 és 1944 között, Észak-Erdély visszacsatolásakor készített fényképekből nyílik tárlat a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban április 24-én, szerdán 17 órakor.
2024. április 22., 15:212024. április 22., 15:21
Weinstock Ernő 1940–44 között készített fényképei lesznek megtekinthetőek a Képekbe zárt haza című kiállításon, amely a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum tárlata. Weinstock Ernő (1893–1985) a két világháború közötti Magyarország egyik legjelentősebb képeslapkiadója volt. Amint a múzeum közleményében szerepel,
Weinstock hosszú és változatos élete Nagyváradon kezdődött, de Budapesten teljesedett ki. Fiatalon kitanulta a fényképelőhívás mesterségét, ezért is lehetett az első világháborúban az akkor kibontakozó légierő fényképésze. Utána Budapesten fényképészeti eszközök és anyagok kereskedésével foglalkozott, majd felépítette a Weinstock képeslapkiadó vállalatot.
Fotó: Székely Nemzeti Múzeum
Egyedülálló hagyatékát a Magyar Nemzeti Bank Értéktár programja segítségével a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Közalapítványa vásárolta meg, és a Szabadtéri Néprajzi Múzeum őrzi. A megnyitón a vendégeket köszönti Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója, valamint dr. Cseri Miklós a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója, felszólal Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. A kiállítást megnyitja Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára. A moderátor P. Magyarosi Imola színművész, fuvolán közreműködik Császár Katalin, a Plugor Sándor Művészeti Líceum tanára és tanítványa, Ivanitzki Krisztina. A kiállítás kutárorai: dr. Sári Zsolt és Szegedy-Kloska Tamás. A tárlat megtekinthető 2024. augusztus 30-ig.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum kapja a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) 2023-as Gábor Áron-díját – közölte hétfőn a szervezet.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!