Fotó: Liszt Intézet Bukarest
A száz éve született Ligeti György zeneszerző munkássága előtt tisztelegnek Bukarestben, a Magyar Zene Fesztiválon; hétfőn kezdődik a versenyprogram, csütörtökön pedig díjkiosztó gálát tartanak – közölte az MTI-vel Kósa András László, a Liszt Intézet bukaresti központjának igazgatója.
2023. május 05., 17:252023. május 05., 17:25
2023. május 25., 11:102023. május 25., 11:10
„Idén 17 versenyszám lesz 21 fellépővel. A megszokott Liszt-, Kodály- és Bartók-darabok mellett az intézet, illetve a többnyire egyetemista versenyzők tanárainak sugallatára, nagyon sok Ligeti-mű szerepel a programban. De az is újdonság, hogy először választott a fellépők egyike egy Szervánszky Endre-fuvoladarabot. Nekünk az fontos, hogy magyar zeneművek bekerüljenek a román fiatal zenészek repertoárjába. Ezért úgy lehet benevezni, hogy a versenyprogram legalább egyharmada magyar zeneszerző műve kell legyen” – magyarázta Kósa András László.
Hozzátette:
Kiskorú versenyzők azonban nem nevezhetnek be, hiszen díjazottaknak az a jutalma, hogy külföldi magyar kulturális intézetekben kapnak koncertlehetőséget.
Az idei nyertesek a következő kulturális évad keretében Budapesten, Bécsben, illetve Rómában fognak koncertezni.
A három versenynap után, csütörtökön a díjátadó gálán az immár nemzetközi hírű Bucharest Wind Ensemble fúvósötös lép fel Farkas Ferenc, Bartók Béla és Ligeti György zeneművekkel.
Kósa András László kiemelte: a Magyar Zene Fesztivál a bukaresti magyar kulturális külképviselet legrégebbi fesztiválja, amelyet 19. alkalommal szerveznek meg. Még a világjárvány idején sem maradt el: akkor közönség nélkül tartották, a versenyzők fellépését pedig online közvetítették a zsűritagoknak.
május 23-án a Petőfi-bicentenárium alkalmával Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák zenekar egész estés Petőfi-koncertjét láthatja a román főváros közönsége az intézet udvarán.
Fiume – Abbázia – Cirkvenica. Fürdőélet a Kárpát-medencében – ez a címe annak a kiállításnak, amelyet a Liszt Intézet - Magyar Kulturális Központ Bukarest nyit meg február 27-én 19 órakor.
Orth István erdélyi grafikus kiállításával és a Bács Lajos-emlékkoncerttel ünnepli a Liszt Intézet bukaresti központja a magyar kultúra napját. A koncert a 2015-ben elhunyt Bács Lajos erdélyi karmester emléke előtt tiszteleg.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!