Fotó: Bede Laura
Fénnyel írott portrék címmel megnyílt a budapesti Abigail Galéria fotókiállítása pénteken délután Magyarország kolozsvári főkonzulátusán.
2019. május 25., 09:162019. május 25., 09:16
2019. május 25., 09:482019. május 25., 09:48
A tárlat anyagát három neves magyar fotóművész közéleti személyiségeket ábrázoló portréi képezik. Ifj. Szigeti Tamás, a Magyar Fotóriporterek Társaságának alapító tagja és korábbi elnöke Akkor és Most címmel készített sorozatot tehetséges és karizmatikus zenészekről.
Fotó: Bede Laura
A kolozsvári kiállításon megtekinthető többek között a Kocsis Zoltán karmesterről és zongoraművészről, Plácido Domingo és Kincses Veronika operaénekesekről, Geiger György trombitaművészről, Koós János táncdalénekesről, Soltész Rezső énekesről készített portérék. A megnyitón jelenlevő Ifj. Szigeti Tamás szerint ha a fotók egy pillanatot örökítenek meg a múltból, akkor ezekről a képekről azt lehet elmondani, hogy egyszerre két pillanatot hordoznak a múltból.
Markovics Ferenc Balázs Béla-díjas fotóművész, fotóriporter, érdemes és kiváló művész világhírű dzsesszmuzsikusokat megörökítő képeit mutatja be: Louis Armstrong (1965), Ella Fitzgerald (1978), Oscar Peterson (1971), Count Basie (1970), Duke Ellington (1971), Chick Corea (1983), Dave Brubeck (1983), Miles Davis (1989), Dizzy Gillespie ( 1971), Ray Brown (1989), John Patitucci (2003).
Fotó: Bede Laura
Rédei Ferenc Balogh Rudolf-díjas, Aranytollal kitüntetett, Pulitzer-életműdíjas fotóriporter sportolókról készített képeit tekinthetik meg az érdeklődők a kincses városban. A tárlatnyitón részt vevő művész kifejtette,
Mile Lajos főkonzul a közönség köszöntését követően Rédei Ferenctől idézett: „így az előre átgondolt komponált képek helyett maradtak számomra a villanások, ezekből merítettem, remélve, hogy a külső szemlélők is megtalálják bennük a nemvárt helyzetek csodáját és talán továbbgondolják a történetet”.
Fotó: Bede Laura
Szőcs Géza költő, politikus szerint igazán izgalmas, amikor a felszín képes megjeleníteni, vagy legalábbis sugallani a mélységet, azt, ami mögötte van. „Ezt a legegyszerűbb az arcokban megragadni. Azt gondolom, hogy ezeken a falakon most Rédei, Szigeti és Markovics művész uraknak köszönhetően sok olyan ábrázolással találkozunk, amelyek pontosan ezt ragadják meg. Ezzel komoly lépést tettek, és nekik köszönhetően mi is a világ megismerhetőségéhez, legalábbis a megérthetőségéhez” – fogalmazott a költő.
Fotó: Bede Laura
Hajdú Kata, a budapesti Abigail Galéria tulajdonosa elmondta, örömteli kötelességének tartja, hogy a galéria egy-egy sikeres kiállítását Budapesten kívül is bemutassa. Hozzátette, szülővárosában, Nagyszalontán Török László polgármester úrral együttműködve évente rendeznek kulturális napokat, Magyarország kolozsvári főkonzulátusán pedig már másodszor vendégeskednek.
Fotó: Bede Laura
A tárlatot megnyitó Mernyei Ákos miniszteri biztos szerint ez a kiállítás valós életeseményeket és ezáltal valódi emberi történeteket tár elénk a mások által megélt időből. „Ha megnézzük ezt a kiállítást, megtapasztalhatjuk, hogy
Közösség csak együtt megélt, közösen megőrzött és együtt átadott történetekből születhet. És egy olyan nagy és szerteágazó közösségnek mint a magyar nemzet, sok embert és így sok történetet kell számon tartania” – hangsúlyozta a miniszteri biztos. A Fénnyel írott portrék című kiállítás egy hónapig még megtekinthető a főkonzulátus rendezvény termében.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!