Fotó: Tőkés Hunor
Az indiai utcák sokarcúságát bemutató fotókiállítás nyílt Kolozsváron a Szépművészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palotában: Horia-Mihai Gligor fényképész első egyéni tárlata július 30-ig tekinthető meg.
2017. július 22., 17:392017. július 22., 17:39
A fotós India utcáinak életképeit választotta a kiállítás fő témájául, mert mint mondta, februári kalkuttai látogatása nagy hatást tett rá. Az utca poétikája Kalkuttában című, szerdán nyílt tárlatot Lucian Nastasă-Kovacs, a múzeum vezetője, Hanna Bota író, költő, esszéíró, műfordító, és Mihaela Gligor, a fotós testvére, a kiállítás menedzsere, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem indiai tanulmányok központjának vezetője mutatta be.
Az óriási város élettel teli utcáiról készült képek betekintést engednek ebbe a furcsa, nyüzsgő és színekkel teli világba, ahol az egzotikus gyümölcsök és ruhák élénksége elkápráztatja a nézőt. Jól megfigyelhető a képeken az indiai társadalmi berendezkedés végletessége: a mélyszegénység és gazdagság megjelenési formái ugyanabban a térben. Aki a fotókat nézi, átérzi, nem hiába ragadta meg Gligort az indiai utca emberének látványa, hisz az arcokról valósággal olvasni lehet.
Mihaela Gligor elmondta, Kalkutta utcái az élet lüktetését, a lépten-nyomon előbukkanó történetek gazdagságát sugallják. Ez az a hely, ahol mindig túl meleg van és erős aromák bolondítják az érzékeket: több ezer utcai étel, illatosítópálcika a templomoknál, kipufogógáz, por, virágok és egzotikus gyümölcsök illatának keveréke, erős parfümök, olajszag, csípős illatok és az utcára kiöntött fertőtlenítő szaga.
A kiállítás szervezője úgy fogalmazott,
mert csak úgy érthetjük meg igazán a metropolisz mindennapjait, az indiai kultúrát, szokásokat, amiket a képek megpróbálnak hűen tükrözni. Horia-Mihai Gligor 1983-ban született Hunyad megyében, számos kiállítása volt Brádban, szülővárosában. Fotói megjelentek többek közt a National Geographic Traveler romániai kiadásában, egy kalkuttai multimédiás tárlaton is szerepeltek 2012-ben.
Bár kolozsvári tálata csak július 30-ig tekinthető meg, a fotós szeretné ezt az időszakot minél színesebbé tenni, így
Szombaton délután 4 és 5 óra között dokumentumfilmeket tekinthet meg a közönség a kiállítás helyszínén, a Bánffy-palotában a hagyományos indiai női viselet, a szári készítéséről, a vetítést követően bemutatnak néhány viseletet India különböző vidékeiről. Július 27-én, szintén délután 4 és 5 óra között a programsorozat Robert Bondor Tabla Solo című rövid szólóestjével zárul, ennek helyszíne ugyancsak a Bánffy-palota.
Tőkés Hunor
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
szóljon hozzá!