Tapasztó szerint a platform egy internetes felület lesz, amelynek megtervezésére pályázatot ír ki a román állami hatóság.
Fotó: Facebook/Tapasztó Ernő
A Duna-menti országok nemzetiségi színházait magában foglaló platform és hálózat létrehozását jelentette be szerdán a román Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala.
2019. március 27., 19:512019. március 27., 19:51
2019. március 28., 07:322019. március 28., 07:32
A bukaresti kormányzati intézmény a színház világnapja alkalmából ismertette a Neon nevű platformot. A projektet a román kormányzati intézmény koordinálja az Aradi Kamaraszínházzal együtt, amely partnerintézményként és ötletgazdaként vesz részt a terv kivitelezésében.
Tapasztó Ernő, az Aradi Kamaraszínház igazgatója az MTI-nek elmondta:
A nemzetközi hálózathoz megkeresés alapján, önkéntesen csatlakozhatnak a színházak.
A platform célja, hogy megkönnyítse a színházak közötti információcserét, mobilitást, elősegítse új kortárs drámák felfedezését és népszerűsítését. A kezdeményezők tervei között szerepel színházi fesztivál szervezése is.
Az igazgató szerint a platformhoz első körben megkeresések alapján, önkéntesen a Duna-menti országok színházai csatlakozhatnak, de a későbbiekben egész Európára kiterjesztik a projektet. Tapasztó szerint
A román Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának szerdai közleménye szerint a Neon a Duna-régióra vonatkozó európai uniós stratégia keretében valósul meg. A projektben Ausztria, Románia, Bulgária, Csehország, Horvátország, Németország, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország nemzetiségi színházai vehetnek részt, de az EU-n kívüli országok teátrumai is bekapcsolódhatnak Bosznia-Hercegovinából, Montenegróból, Szerbiából, Moldovából és Ukrajnából.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!