Fotó: Pályijános.hu
Kovács Ildikó bábszínházi rendezőre emlékeznek azzal az egész napos rendezvénysorozattal, amelyet pénteken szervez a kolozsvári Puck Bábszínház.
2017. december 07., 12:332017. december 07., 12:33
A 2008-ban elhunyt alkotó, akinek munkássága ma is meghatározó a hazai bábszínházi szakmában, december 5-én töltötte volna 90. születésnapját. Ez alkalomból tartják a Kovács Ildikó által rendezett bábszínházi előadást, kiállításmegnyitót, könyvismertetőt, film- és fényképvetítést felsorakoztató rendezvényt.
A meghívottak között szerepel Szebeni Zsuzsa, kolozsvári születésű színháztörténész, a sepsiszentgyörgyi Balassi Intézet Magyar Kulturális Központjának igazgatója, Ács Piroska művészettörténész, a budapesti Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet igazgatója, Fekete Anetta magyarországi színháztörténész, muzeológus, báb-, jelmez- és díszlettervező, Nastasă-Kovács Annamária fordító, valamint Pályi János jeles magyarországi bábszínész, rendező, Kovács Ildikó egykori tanítványa.
Bábrendezői, bábszínház-teoretikusi és társulatépítői munkássága az európai bábjáték neves alakjai közé emeli Kovács Ildikót – írta közleményében a Puck Bábszínház. Az 1927-ben Sepsiszentgyörgyön született alkotó rendezései a két háború közötti modern mozgás- és képzőművészeti irányzatokból is ihletődtek, és mindig szervesen összeforrtak a megrendezett irodalmi mű és a bábjáték sajátos világával.
Magával ragadó alkotói személyiségével meghatározta a Kolozsvári Állami Bábszínház (1958 és 1984 között) és később a Kecskeméti Ciróka Bábszínház (90-es években) arculatát és társulatának fejlődését. E két intézmény iskolateremtő hatással bírt a kortárs bábszínházakra Romániában, illetve Magyarországon.
Vendégrendezései szinte mindegyik jelentős magyarországi és romániai bábszínház repertoárjában megtalálhatók.
Tudását alkotótáborokban és képzéseken is átadta, Magyarországon és Romániában számos mára meghatározó bábos személyiség köszönheti neki ezen a pályán való elindulását és igényes munkájuknak alapjait. A kolozsvári Puck Bábszínházban mindmáig két előadása maradt műsoron: a Micimackó és az Ördögverő jóbarátok című előadás.
Számos videofelvétel, interjú és kép, a Szebeni Zsuzsa szerkesztésében megjelent Kovács Ildikó bábrendező című monográfia, valamint sok élő alkotó őrzi emlékét, és hirdeti a bábszínházi szakma fontosságát, az igényes munka szükségességét. Nastasă-Kovács Annamária fordító a Szebeni Zsuzsa szerkesztésében 2008-ban a Koinonóia kiadónál megjelent monográfia román nyelvű változatáról beszél a pénteki rendezvényen.
Szebeni Zsuzsa a Krónikának elmondta, azért is nagyon indokolt a Tanulmányok, írások, interjúk alcímű kiadvány román nyelven való megjelentetése, mert a szerzők közt sokan a román bábszínházi szakma alkotói. A kötetben többek közt Dan Frăticiu szobrászművész, Iosif Herţea zeneszerző, muzikológus, Harry Tavitian jazzművész, Adriana Lozonski bábszínész, Mona Chirilă rendező írt Kovács Ildikó munkásságáról.
„Korszakalkotó előadásokat rendezett, román és német nyelvűeket is.
– mondta a kötet szerzője-szerkesztője.
Hozzátette, Kovács Ildikó olyasmit teremtett meg a szakmában, ami ma is hiánypótlónak számít, ő volt a bábszínházi szakma Harag Györgye, és a mai, illetve jövőbeli alkotók is hasznosítják munkásságát. Az emléknap részletes programja a Teatrulpuck.ro honlapon olvasható.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!