2011. március 11., 09:462011. március 11., 09:46
A főképp sóvidéki néptáncokból álló darab elsősorban a gyerekeknek szól – Miklós János, a tánckar vezetője elmondta, azért döntöttek gyerekelőadás mellett, mert úgy véli, fiatalkorban sokkal könnyebb az embert „megfertőzni” a népzenével és a néptánccal, mint felnőttként.
A Bambuc ördög rendezését László Csaba koreográfus, illetve Dimény Levente, a színház Szigligeti Társulatának vezetője jegyzi. László Csaba a táncegyüttes csütörtöki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: Tamási világa, humora és népiessége azért is jelent sokat mind a két rendező, mind az együttes vezetője számára, mert a szerzőhöz hasonlóan ők is székelyek. „Tamási írásaiban ráadásul számos olyan elem bukkan fel, amelyet nagyon könnyű a néptánc nyelvére lefordítani” – magyarázta. Hozzátette: az eredeti szöveget nem gyerekeknek írták, így a táncegyüttes előadása már nem kifejezetten hasonlít a novellára.
Dimény Levente azt fejtette ki, mennyire más dramaturgiai követelményei vannak egy gyerekelőadásnak, mint egy felnőtteknek szólónak: a Bambuc ördög rendezésében arra törekedtek, hogy minél érthetőbb legyen a legkisebbek számára. Ennek érdekében nemcsak a tánc nyelvén szólnak a szereplők, hanem párbeszédek, sőt különleges színpadi látványelemek és ritmusjátékok is helyet kapnak a darabban.
„A Bambuc ördög története arról szól, mi történik egy gyerekkel, akit csintalansága miatt elküldenek a pokolba, ő pedig valóban el is jut oda.
A Nagyvárad Táncegyüttes olvasatában azonban a pokol korántsem olyan sötét hely, mint amilyennek le szokták festeni” – magyarázta el László Csaba. Dimény Levente hozzátette: az alvilág ebben a darabban inkább egy olyan hely, ahol lehetetlen rendet tartani.
A rendezőpárosnak egyébként ez már a harmadik olyan közös munkája, ami Tamási Áron prózájára épül: a Rendes feltámadás és az Emésztő virtus című táncjátékaik is sikert arattak itthon és Magyarországon egyaránt. A premierre március 20-án 18 órakor kerül sor a Nagyváradi Állami Filharmónia dísztermében.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.