2011. március 11., 09:462011. március 11., 09:46
A főképp sóvidéki néptáncokból álló darab elsősorban a gyerekeknek szól – Miklós János, a tánckar vezetője elmondta, azért döntöttek gyerekelőadás mellett, mert úgy véli, fiatalkorban sokkal könnyebb az embert „megfertőzni” a népzenével és a néptánccal, mint felnőttként.
A Bambuc ördög rendezését László Csaba koreográfus, illetve Dimény Levente, a színház Szigligeti Társulatának vezetője jegyzi. László Csaba a táncegyüttes csütörtöki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: Tamási világa, humora és népiessége azért is jelent sokat mind a két rendező, mind az együttes vezetője számára, mert a szerzőhöz hasonlóan ők is székelyek. „Tamási írásaiban ráadásul számos olyan elem bukkan fel, amelyet nagyon könnyű a néptánc nyelvére lefordítani” – magyarázta. Hozzátette: az eredeti szöveget nem gyerekeknek írták, így a táncegyüttes előadása már nem kifejezetten hasonlít a novellára.
Dimény Levente azt fejtette ki, mennyire más dramaturgiai követelményei vannak egy gyerekelőadásnak, mint egy felnőtteknek szólónak: a Bambuc ördög rendezésében arra törekedtek, hogy minél érthetőbb legyen a legkisebbek számára. Ennek érdekében nemcsak a tánc nyelvén szólnak a szereplők, hanem párbeszédek, sőt különleges színpadi látványelemek és ritmusjátékok is helyet kapnak a darabban.
„A Bambuc ördög története arról szól, mi történik egy gyerekkel, akit csintalansága miatt elküldenek a pokolba, ő pedig valóban el is jut oda.
A Nagyvárad Táncegyüttes olvasatában azonban a pokol korántsem olyan sötét hely, mint amilyennek le szokták festeni” – magyarázta el László Csaba. Dimény Levente hozzátette: az alvilág ebben a darabban inkább egy olyan hely, ahol lehetetlen rendet tartani.
A rendezőpárosnak egyébként ez már a harmadik olyan közös munkája, ami Tamási Áron prózájára épül: a Rendes feltámadás és az Emésztő virtus című táncjátékaik is sikert arattak itthon és Magyarországon egyaránt. A premierre március 20-án 18 órakor kerül sor a Nagyváradi Állami Filharmónia dísztermében.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.