Erőt kér. Zelenszkij Párizsban, ahol Emmanuel Macron francia elnök is fogadta, arról beszélt: az Egyesült Államoknak ellen kell állnia az orosz nyomásnak
Fotó: X/Volodimir Zelenszkij
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta szerdán este, reméli, hogy az Egyesült Államok „erős marad” az orosz követelésekkel szemben, hogy a szankciókat feloldják a fekete-tengeri tűzszünet feltételeként.
2025. március 27., 08:312025. március 27., 08:31
2025. március 27., 09:502025. március 27., 09:50
Zelenszkij arra utalt, hogy Moszkva szerint a kereskedelmi hajók biztonságos áthaladását lehetővé tevő, kedden bejelentett tengeri tűzszünet csak akkor kezdődhet meg, ha a nyugati országok feloldják az orosz élelmiszer- és műtrágya-kereskedelmet sújtó szankciókat.
Az ukrán elnök minderről egy párizsi panelbeszélgetésen beszélt, amelyen európai újságírók vettek részt.
A Fehér Ház kedden közölte, hogy az orosz és az ukrán küldöttség megállapodott a Fekete-tengeri tűzszünetről, miután három napon át külön-külön tárgyaltak amerikai tisztségviselőkkel Szaúd-Arábiában.
Órákkal később azonban a Kreml kiadta saját nyilatkozatát, amely egy listát tartalmazott a feltételekről.
Trump közölte, hogy az amerikai kormány „megvizsgálja” Moszkva kérését a korlátozások feloldására, de az EU szerdán közölte, hogy nem fontolgatja a szankciók feloldását az orosz csapatok „feltétel nélküli” kivonása előtt Ukrajna nemzetközileg elismert területéről.
A párizsi panelbeszélgetésen Zelenszkij elmondta, hogy
„Nem érthetünk egyet ezekkel a narratívákkal” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy Donald Trump amerikai elnökkel vagy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel van-e szorosabb kapcsolata, Zelenszkij azt mondta, nem tudja.
„Nem tudom – ezt nehéz megmondanom” – mondta. „Nem tudom, milyen kapcsolatai vannak, nem tudom, hány beszélgetést folytatott”.
Az ukrán vezetőt kérdezték Steve Witkoff, Trump megbízottjának megjegyzéseiről is, aki egy múlt heti interjúban elutasította Európa erőfeszítéseit, hogy létrehozzák a „hajlandók koalícióját” Ukrajna támogatására.
Válaszában Zelenszkij azt mondta, hogy nem fog „elhamarkodottan következtetéseket levonni”.
„Amennyire én tudom, nagyon jól tudja, hogyan kell ingatlanokat vásárolni és eladni, de ez némileg más” – mondta.
Azt is mondta, hogy Európa „jelentősen megerősödött” a háború során.
idézve ezzel a Kreml retorikáját, amelyeket az ukrán területek annektálásának igazolására használnak.
„Mert mi (Vlagyimir) Putyin (orosz elnök) ellen harcolunk, és tényleg nem akarjuk, hogy sok segítője legyen. Ez mindenképpen nehéz számunkra, mert már egy olyan ország ellen harcolunk, amely területét tekintve negyvenszer nagyobb – méltóságát tekintve kisebb” – mondta ugyanebben a témában egy másik, az Eurovision News-nak adott interjúban.
Bár Witkoff fogékony lehet bizonyos orosz narratívákra, nem katonai szakértő – jegyezte meg Zelenszkij.
Zelenszkij elmondta, hogy
„De mi magunkért harcolunk, és harcolni fogunk ezek ellen a narratívák ellen, bárhol is vannak” – mondta.
„Egyszerűen nincs más választásunk. A függetlenségünkért és a létünkért harcolunk. Ennyi az egész.”
A Time magazinnak adott, március 24-én megjelent interjújában
A BBC megkérdezte Zelenszkijt arról is, hogyan fognak rá emlékezni a történelemkönyvekben: az ember, aki megmentette Ukrajnát, vagy az, aki hagyta elbukni?
„Nem tudom, mit fognak rólam írni a történelemkönyvek” – mondta. „Nem ez a célom.”
Azt mondta, hogy a célja ehelyett Ukrajna védelme, és az, hogy gyermekei „rejtőzködés nélkül sétáljanak az utcáikon”.
„Mindent meg fogok tenni életem végéig, hogy megvédjem Ukrajnát, amennyire csak tudom” – tette hozzá.
Az interjúra nem sokkal azután került sor, hogy Zelenszkij találkozott Emmaunuel Macron francia elnökkel Párizsban, ahol a tiszteletére az ukrán zászló színeiben világították ki az Eiffel-tornyot.
Szerdán este Macron a Zelenszkijjel közösen tartott sajtótájékoztatóján Párizsban kijelentette:
A két ország vezetőjének munkavacsoráját megelőzően a francia elnöki hivatalban tartott sajtótájékoztatón Emmanuel Macron egyúttal felszólította Oroszországot, hogy fogadja el a 30 napos tűzszünetet „előfeltételek” nélkül.
„Néhány hete döntő szakaszába léptünk annak, hogy véget vessünk Oroszország agresszív háborújának. Dzsiddában Ukrajna feltétel nélküli 30 napos tűzszünetbe egyezett bele. Ugyanezt a kötelezettségvállalást várjuk Oroszországtól is” – mondta a francia államfő.
Egyébként
Trump a Newsmax nevű tévécsatornának nyilatkozva beszélt arról: úgy véli, hogy Oroszország be akarja fejezni az Ukrajnával vívott háborút, de elképzelhetőnek tartja, hogy a moszkvai vezetés „húzza az időt”, mielőtt ez megtörténne.
„Úgy gondolom, hogy Oroszország véget akar vetni ennek, de lehet, hogy húzzák az időt. Az évek során én is megtettem ugyanezt” – fogalmazott Trump az interjúban.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
szóljon hozzá!