Vége lesz? Zelenszkij bízik abban, hogy Trump megállítja Putyint
Fotó: Ukrán elnöki hivatal
Donald Trump meghatározó lehet a háború befejezésében – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki feleségével, Olena Zelenszkával együtt széles körű interjút adott az ukrán televízióban csütörtökön, amelyben kifejtette elképzeléseit Ukrajna 2025-ös békéjének lehetőségeiről.
2025. január 03., 10:322025. január 03., 10:32
„Hány napja volt 2024-nek? 1,000?” – viccelődött Zelenszkij a Kyiv Independent szerint, mielőtt válaszolt a háború 2025-ös lehetséges végére vonatkozó kérdésekre.
Az interjú alig néhány héttel Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 20-i beiktatása előtt készült, aki
Az egyórás interjú során Zelenszkij a témák széles skáláját vonultatta fel, belföldi és nemzetközi kérdéseket egyaránt érintett, mivel Ukrajna előtt a tartós béke biztosításának feladata áll a teljes körű háború negyedik évének kezdetén.
Amikor Donald Trump megválasztott amerikai elnökről kérdezték, Zelenszkij világosan fogalmazott arról, hogy milyen hatással lehet a háború 2025-ben történő befejezésének kilátásaira.
„Meghatározó lehet a háború befejezésében... vagy, ami reálisabb, segíthet nekünk megállítani (Vlagyimir) Putyin orosz elnököt. Ezt megteheti” – mondta Zelenszkij, hozzátéve: „Hiszem, hogy valóban véget akar vetni ennek a háborúnak”.
Ukrán tisztségviselők sürgetik a megválasztott elnököt, hogy tartsa fenn a támogatást, és az Oroszországgal való kapcsolattartás során a „béke az erőn keresztül” megközelítést alkalmazza, miután Trump néhány konzervatívabbnak és szkeptikusabbnak tartott tisztségviselőt nevezett ki az Ukrajnának nyújtott katonai segítség rendezésére.
– mondta Zelenszkij.
Néhány ellentmondásosabbnak tartott kinevezés ellenére
„Eddig nem volt semmilyen negatív interakcióm a kapcsolatainkban (a Trump-kormányzattal)” – mondta Zelenszkij az interjúban. „A legfontosabb szempont az, hogy ezeket a kapcsolatokat kiépítsük – jegyezte meg”.
Kellogg kinevezését követően az ukrán külügyminisztérium szóvivője, Heorhij Tyihij azt mondta, hogy Kellogg „nem új személy Ukrajna számára”.
„Ukrajna amerikai nagykövetsége szoros kapcsolatokat ápolt vele, különösen a szakértői diplomácia keretében az elmúlt években, és ez idő alatt jó párbeszédet alakított ki és tartott fenn vele” – tette hozzá Tyihij.
Kellogg hangsúlyozta Trump elkötelezettségét a háború befejezése mellett, egy decemberi interjúban azt mondta, hogy szerinte
Kellogg beleegyezett, hogy Trump beiktatását követően Kijevbe látogasson.
Trump novemberi választási győzelme óta Kijev összehangolt erőfeszítéseket tett a kapcsolatok erősítésére az újonnan hivatalba lépő adminisztrációval, sőt, a 2024-es elnökválasztási kampány közepette találkozott Trumppal.
Az interjú során Zelenszkij kitért arra is, hogy Ukrajnának sürgősen szüksége van szilárd biztonsági garanciákra.
– mondta Zelenszkij. „Hogy őszinte legyek, az európaiak az Egyesült Államok elnökének véleményét tartják szemmel – mutatott rá”.
Az ukrán elnök mérlegelte Emmanuel Macron francia elnök azon törekvéseit, hogy európai katonákat küldjenek potenciális békefenntartóként Ukrajnában. Bár üdvözölte a kezdeményezést övező elképzeléseket, Zelenszkij hangsúlyozta a szélesebb körű európai részvétel szükségességét.
„Nem szeretnénk, ha (a békefenntartási kezdeményezés) csak egy, két országból állna, ha megvalósul” – mondta Zelenszkij, hozzátéve, hogy
„Úgy látom, hogy Trumpnak pozitív benyomása van az elképzelésről” – mondta Zelenszkij az esetleges európai békefenntartókkal kapcsolatban.
A Zelenszkijjel és Macronnal december elején Párizsban tartott találkozót követően Trump állítólag világossá tette, hogy azt szeretné, ha Európa átvenné az esetleges ukrajnai tűzszünet felügyeletének vezetését.
„A háború forró szakasza meglehetősen gyorsan véget érhet, ha Trump határozottan kiáll, és úgy vélem, hogy álláspontjának egybe kell esnie az európai szövetségesek álláspontjával” – mondta Zelenszkij, amikor arról kérdezték, hogy Trump beiktatását követően lehetséges-e a háború befejezése.
Kijev 2022 szeptemberében nyújtotta be NATO-csatlakozási kérelmét, 2024 júliusában pedig a szövetség megerősítette Ukrajna „visszafordíthatatlan útját a teljes euroatlanti integráció felé, beleértve a NATO-tagságot” – bár Ukrajna nem kapott végleges választ a jövőbeli csatlakozásáról.
Annak ellenére, hogy Ukrajna elkötelezte magát a szövetséghez való csatlakozás mellett, az elmúlt hónapokban megváltoztatta retorikáját, ami arra utal, hogy
„Röviden, az igazságos béke garanciája számunkra az, hogy EU-tagok legyünk, és hogy erre mikor kerül sor. Az, hogy erős biztonsági garanciákkal rendelkezünk, és erre a NATO a legjobb lehetőség” – zárta Zelenszkij.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek – írta az MTI.
A spanyol csendőrség bejelentette, hogy felszámolt egy emberkereskedelemre szakosodott bűnszervezetet, amelyik 1000 és 2500 közötti számú marokkóit szállított illegálisan Spanyolországba Románián keresztül 3000 euróért cserében – számolt be az AFP.
A virágvasárnapot ünnepelte Szumi lakossága, amikor Oroszország ma délelőtt két ballisztikus rakétával csapást mért a város központjára.
Körülbelül százan vesztették életüket miután a szudáni hadsereggel szemben álló félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) és a velük szövetséges milíciák támadást indítottak al-Fasír város és a mellette lévő két menekülttábor ellen.
A Siemens Mobility spanyol vezérigazgatója és családja vesztette életét a csütörtökön New Yorkban folyóba zuhant városnéző helikopteren – közölték pénteken az összesen hat halálos áldozatot követelő szerencsétlenség vizsgálatát végző illetékesek.
Az Ukrajnát támadó orosz hadsereg az elmúlt 24 órában rakétacsapást mért Dnyipróra, Zsitomir megyében pedig egy többszintes lakóházba csapódott egy drón.
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön kijelentette, hogy nem zárja ki bizonyos, Európában állomásozó amerikai csapatok kivonását, de utalt arra, hogy egy ilyen lépés a szélesebb körű kereskedelmi tárgyalások része lehetne – jelentette a PAP lengyel h&a
Az Egyesült Államok és Oroszország közölte, hogy előrelépést tettek diplomáciai képviseleteik munkájának normalizálása felé, az Egyesült Államok azonban kijelentette, hogy továbbra is aggódik a helyi személyzet alkalmazását tiltó orosz politika miatt.
Nagyobb nyomást kell gyakorolnunk Vlagyimir Putyinra, hogy vessen véget a háborúnak, és fokoznunk kell támogatásunkat Ukrajnának, mind a harcban, mind a békéért folytatott erőfeszítésekben – jelentette ki John Healy brit védelmi miniszter.
Téves megközelítést választott Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter az ukrajnai ásványkincsekről szóló ukrán-amerikai megállapodáshoz Volodimir Zelenszkij ukrán elnök véleménye szerint.
szóljon hozzá!