Fotó: Facebook/Alexander Lukashenko, The President of Belarus
Fehéroroszország elnöke, Alekszandr Lukasenko szerint nem kell foglalkozni a koronavírussal, a helyzet magától megoldódik. A volt szovjet köztársaságban nincsenek szigorú megelőző intézkedések, nézők előtt zajlik a labdarúgó- és a jégkorongbajnokság. A belarusz vezér állítja: a világ többet szenved a pániktól, mint az új vírustól. Mi motiválja Lukasenkót, s meddig tarthat ez a hozzáállás? Szakértőt kérdeztünk.
2020. április 04., 11:582020. április 04., 11:58
Mit látunk Lukasenkótól a járvány látványos semmibevételekor? Politikai show-műsort, gazdasági számítást, esetleg egészségügyi szempontból is járható utat? – kérdeztük Stier Gábortól, a szláv világgal foglalkozó Moszkvatér.com portál főszerkesztőjétől.
„Mindenekelőtt emlékeztetnék arra, hogy természetesen más retorikával kísérve, de Belaruszhoz hasonló úton jár a koronavírus kezelésében Svédország, és ezzel próbálkozott Nagy-Britannia és Hollandia is. Sőt sokáig negligálta a járványveszélyt Donald Trump is. Alekszandr Lukasenko hozzáállása tehát sajátos, de nem teljesen egyedi. S mint a politikusok többsége, ő is elsősorban a saját népszerűségét nézi” – mondta a Fehéroroszországot jól ismerő magyarországi újságíró.
A világsajtót érdekességeként bejárták Lukasenko meghökkentő kijelentései a traktorozásnak, a vodkának, a gőzfürdőnek és a jégkorongnak a fertőzésre nézve jótékony hatásáról. Stier Gábor szerint ez a show csak a felszín.
– hangsúlyozta a külpolitikai szakújságíró. Úgy véli, Lukasenko a karantén bevezetését elsősorban politikai megfontolásból akarja elkerülni. Augusztus 30-ig ugyanis meg kell tartani az elnökválasztást, amelynek elhalasztása olvasatában a gyengeség jele lenne. „A lakásukba zárt embereket nehéz mobilizálni, a belarusz rendszer pedig ehhez szokott hozzá. Ráadásul a karantén a termelés leállásával, így az enélkül is problémákkal küszködő gazdaság összeomlásával járna. Ez pedig aligha lenne mozgósító erejű a választások előtt. Sőt! S mivel Lukasenko győzelme nem kérdéses, a részvételi arány Belaruszban különösen fontos” – állítja Stier.
A koronavírus-járvány ilyen kezelését alapvetően a politikai-gazdasági megfontolások magyarázzák. A főszerkesztő szerint
„Lukasenko tehát kockáztat. Ne felejtsük el azt sem, hogy a járvány mértéke eddig őt igazolja. Bár a tájékoztatás finoman szólva is elmarad az elvárttól, ám azt ez idáig nem mondta senki, hogy a fertőzöttek száma jóval nagyobb lenne, mint a hivatalosan kommunikált szám: 152 fertőzött és egy halott” – mondta lapunknak az újságíró. Árulkodónak tartja azt is, hogy még a WHO vezetője is nyilvánosan megdicsérte Minszket.
Stier Gábor úgy látja, Belaruszt segíti most az ország viszonylagos zártsága. Felhívta a figyelmet arra is, hogy
A kórházi ágyak száma magasabb, ezer főre tizenegy jut, míg Németországban vagy Oroszországban például nyolc, másutt még kevesebb. Több a kórház, és legalább egy-két lélegeztetőgép mindegyikben van.
Fontosnak tartotta megemlíteni azt is, hogy miközben Lukasenko a traktorozás jótékony hatásáról beszél, a háttérben dolgoznak a járvány kirobbanásának megelőzésén. A külföldről hazaérkezők számára kötelező a 14 napos karantén, eddig már 24 ezer tesztet végeztek – többet, mint Magyarországon –, és ugyan a határokat nem zárták le, de az országon átmenő teherforgalmat egy útra terelték. Fertőtlenítőszerek és maszkok kaphatók, igaz, az utcákon ezt nem sokan viselik.
De hisznek-e az emberek az elnöki stratégiában? – kérdeztük. „Hisznek vagy sem, megszokták, hogy az van, amit a hatalom akar.
Mert a híradásokból nem dőlnek ugyan a koronavírussal kapcsolatos hírek, de a világban uralkodó helyzettel még az állami csatornákat nézők is tisztában vannak. Ráadásul sokan úgy vannak vele, hogy a fertőzésen előbb-utóbb mindenki túlesik, hiszen még Angela Merkel is erről beszélt” – számolt be a fehéroroszok vélekedéséről a főszerkesztő. Hozzátette:
Oroszországban már elhalasztották az alkotmányról szóló népszavazást. A másik szomszédban ezzel szemben Kaczynski még kitart a lengyel elnökválasztás május 10-diki megtartása mellett. „Tehát kapnak érvet a járvány veszélyeit illetően a hatalom hozzáállása mellett és ellen is. Pánik mindenesetre nincs, inkább óvatosság. Jellemző, hogy még kimondottan ellenzéki újságíró ismerősöm is csak annyit mondott Lukasenko lépései kapcsán, hogy vegyes érzelmekkel nézi azokat” – tájékoztatott az újságíró.
Van-e orvosi ellenvélemény az Európa utolsó diktatúrájának is nevezett Fehéroroszországban? – kérdeztük. „Természetesen van, de ezek a vélemények nem nagyon hallatszanak. Nagyobb visszhangja volt annak, amikor az egyik ismert jégkorongozó hangoztatta kételyeit a járvány kezelésével kapcsolatban, és elővigyázatosságra intett” – válaszolta Stier Gábor.
Azon kérdésünkre, hogy válthat-e taktikát Lukasenko, s ha igen, miért és mikor, a Moszkvatér.com portál főszerkesztője azt mondta: ha a fertőzések a jelenlegihez hasonlóan alacsonyabbak maradnak az európai átlagnál, akkor aligha lesz váltás. „Természetesen a helyzet érezhető romlása Lukasenkót is stratégiájának az átgondolására késztetheti, hiszen mint láttuk, az egészségügy megteszi a maga lépéseit. Lukasenko tehát legfeljebb úgy tesz, mintha nem venne tudomást a koronavírus-járványról, ám nagyon is figyeli a fejleményeket. De amíg lehet, kockáztat. S hogy neki volt-e igaza, azt az idő eldönti. Néhány hónap múlva okosabbak leszünk!” – fogalmazott Stier Gábor.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
szóljon hozzá!