Fotó: Facebook/Alexander Lukashenko, The President of Belarus
Fehéroroszország elnöke, Alekszandr Lukasenko szerint nem kell foglalkozni a koronavírussal, a helyzet magától megoldódik. A volt szovjet köztársaságban nincsenek szigorú megelőző intézkedések, nézők előtt zajlik a labdarúgó- és a jégkorongbajnokság. A belarusz vezér állítja: a világ többet szenved a pániktól, mint az új vírustól. Mi motiválja Lukasenkót, s meddig tarthat ez a hozzáállás? Szakértőt kérdeztünk.
2020. április 04., 11:582020. április 04., 11:58
Mit látunk Lukasenkótól a járvány látványos semmibevételekor? Politikai show-műsort, gazdasági számítást, esetleg egészségügyi szempontból is járható utat? – kérdeztük Stier Gábortól, a szláv világgal foglalkozó Moszkvatér.com portál főszerkesztőjétől.
„Mindenekelőtt emlékeztetnék arra, hogy természetesen más retorikával kísérve, de Belaruszhoz hasonló úton jár a koronavírus kezelésében Svédország, és ezzel próbálkozott Nagy-Britannia és Hollandia is. Sőt sokáig negligálta a járványveszélyt Donald Trump is. Alekszandr Lukasenko hozzáállása tehát sajátos, de nem teljesen egyedi. S mint a politikusok többsége, ő is elsősorban a saját népszerűségét nézi” – mondta a Fehéroroszországot jól ismerő magyarországi újságíró.
A világsajtót érdekességeként bejárták Lukasenko meghökkentő kijelentései a traktorozásnak, a vodkának, a gőzfürdőnek és a jégkorongnak a fertőzésre nézve jótékony hatásáról. Stier Gábor szerint ez a show csak a felszín.
– hangsúlyozta a külpolitikai szakújságíró. Úgy véli, Lukasenko a karantén bevezetését elsősorban politikai megfontolásból akarja elkerülni. Augusztus 30-ig ugyanis meg kell tartani az elnökválasztást, amelynek elhalasztása olvasatában a gyengeség jele lenne. „A lakásukba zárt embereket nehéz mobilizálni, a belarusz rendszer pedig ehhez szokott hozzá. Ráadásul a karantén a termelés leállásával, így az enélkül is problémákkal küszködő gazdaság összeomlásával járna. Ez pedig aligha lenne mozgósító erejű a választások előtt. Sőt! S mivel Lukasenko győzelme nem kérdéses, a részvételi arány Belaruszban különösen fontos” – állítja Stier.
A koronavírus-járvány ilyen kezelését alapvetően a politikai-gazdasági megfontolások magyarázzák. A főszerkesztő szerint
„Lukasenko tehát kockáztat. Ne felejtsük el azt sem, hogy a járvány mértéke eddig őt igazolja. Bár a tájékoztatás finoman szólva is elmarad az elvárttól, ám azt ez idáig nem mondta senki, hogy a fertőzöttek száma jóval nagyobb lenne, mint a hivatalosan kommunikált szám: 152 fertőzött és egy halott” – mondta lapunknak az újságíró. Árulkodónak tartja azt is, hogy még a WHO vezetője is nyilvánosan megdicsérte Minszket.
Stier Gábor úgy látja, Belaruszt segíti most az ország viszonylagos zártsága. Felhívta a figyelmet arra is, hogy
A kórházi ágyak száma magasabb, ezer főre tizenegy jut, míg Németországban vagy Oroszországban például nyolc, másutt még kevesebb. Több a kórház, és legalább egy-két lélegeztetőgép mindegyikben van.
Fontosnak tartotta megemlíteni azt is, hogy miközben Lukasenko a traktorozás jótékony hatásáról beszél, a háttérben dolgoznak a járvány kirobbanásának megelőzésén. A külföldről hazaérkezők számára kötelező a 14 napos karantén, eddig már 24 ezer tesztet végeztek – többet, mint Magyarországon –, és ugyan a határokat nem zárták le, de az országon átmenő teherforgalmat egy útra terelték. Fertőtlenítőszerek és maszkok kaphatók, igaz, az utcákon ezt nem sokan viselik.
De hisznek-e az emberek az elnöki stratégiában? – kérdeztük. „Hisznek vagy sem, megszokták, hogy az van, amit a hatalom akar.
Mert a híradásokból nem dőlnek ugyan a koronavírussal kapcsolatos hírek, de a világban uralkodó helyzettel még az állami csatornákat nézők is tisztában vannak. Ráadásul sokan úgy vannak vele, hogy a fertőzésen előbb-utóbb mindenki túlesik, hiszen még Angela Merkel is erről beszélt” – számolt be a fehéroroszok vélekedéséről a főszerkesztő. Hozzátette:
Oroszországban már elhalasztották az alkotmányról szóló népszavazást. A másik szomszédban ezzel szemben Kaczynski még kitart a lengyel elnökválasztás május 10-diki megtartása mellett. „Tehát kapnak érvet a járvány veszélyeit illetően a hatalom hozzáállása mellett és ellen is. Pánik mindenesetre nincs, inkább óvatosság. Jellemző, hogy még kimondottan ellenzéki újságíró ismerősöm is csak annyit mondott Lukasenko lépései kapcsán, hogy vegyes érzelmekkel nézi azokat” – tájékoztatott az újságíró.
Van-e orvosi ellenvélemény az Európa utolsó diktatúrájának is nevezett Fehéroroszországban? – kérdeztük. „Természetesen van, de ezek a vélemények nem nagyon hallatszanak. Nagyobb visszhangja volt annak, amikor az egyik ismert jégkorongozó hangoztatta kételyeit a járvány kezelésével kapcsolatban, és elővigyázatosságra intett” – válaszolta Stier Gábor.
Azon kérdésünkre, hogy válthat-e taktikát Lukasenko, s ha igen, miért és mikor, a Moszkvatér.com portál főszerkesztője azt mondta: ha a fertőzések a jelenlegihez hasonlóan alacsonyabbak maradnak az európai átlagnál, akkor aligha lesz váltás. „Természetesen a helyzet érezhető romlása Lukasenkót is stratégiájának az átgondolására késztetheti, hiszen mint láttuk, az egészségügy megteszi a maga lépéseit. Lukasenko tehát legfeljebb úgy tesz, mintha nem venne tudomást a koronavírus-járványról, ám nagyon is figyeli a fejleményeket. De amíg lehet, kockáztat. S hogy neki volt-e igaza, azt az idő eldönti. Néhány hónap múlva okosabbak leszünk!” – fogalmazott Stier Gábor.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
szóljon hozzá!