Felfelé ívelő kapcsolatok? Kim Dzsong Un és vendéglátója, Vlagyimir Putyin
Fotó: Agerpres
Kim Dzsong Un oroszországi látogatása segíthet Moszkvának és Phenjannak megérteni azt, hogy miként lehetne elérni a rendezést a Koreai-félszigeten – jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök csütörtökön Vlagyivosztokban, az észak-koreai vezetőt fogadva.
2019. április 25., 10:002019. április 25., 10:00
2019. április 25., 10:162019. április 25., 10:16
Putyin azt hangoztatta, hogy Oroszország támogatja Kimnek a Korea-közi viszony javításáért és az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatok normalizálásáért kifejtett erőfeszítéseit. Kim reményét fejezte ki, hogy Putyinnal tartalmas tárgyalást fog folytatni, együtt értelmezve és tanulmányozva a Koreai-félsziget problémáit. Gratulált vendéglátójának tavalyi újraválasztásához.
Megfigyelők felhívták a figyelmet arra, hogy a négyszemközti megbeszélést követő, kibővített egyeztetésre az orosz diplomáciai, területfejlesztési és közlekedési miniszterek mellett a helyszínre érkezett Oleg Belozjorov, az Oroszországi Vasutak vezérigazgatója is. Ez azt jelentheti, hogy a tárgyalások témája lehet egy korábbi orosz javaslat, a transzszibériai vasútvonal összekapcsolása egy – mindkét Koreán áthaladó – korszerű vasúttal, ami szárazföldi összeköttetést teremtene a dél-koreai és az európai gazdaság között.
A tárgyalásokon megállapodások aláírása ennek ellenére nem várható, aminek elsődleges oka, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa szigorú gazdasági szankciókat vezetett be Észak-Korea ellen, megpróbálva rávenni a kelet-ázsiai kommunista országot nukleáris és rakétaprogramjának feladására. A program szerint nem terveznek közös sajtótájékoztatót sem.
Putyin Vlagyivosztokból az Egy övezet, egy út projekt pekingi csúcstalálkozójára utazik majd tovább, Kim páncélozott vonata pedig sajtóértesülések szerint csak szombaton indul vissza Phenjanba. Az észak-koreai vezető magánprogramja orosz sajtóértesülések szerint magában foglal több kulturális rendezvényt, egyebek között a Russzkij szigeten lévő delfinárium felkeresését, valamint közös vacsorát Oleg Kozsemjakóval, a távol-keleti Tengermellék terület kormányzójával.
A legutóbbi orosz-észak-koreai csúcstalálkozót 2011-ben Ulan-Udében tartották, Dmitrij Medvegyev akkori orosz elnök és Kim Dzsong Il akkori észak-koreai vezető részvételével. Putyin, aki 2000-ben járt Phenjanban, 2001-ben Moszkvában, 2002-ben pedig Vlagyivosztokban fogadta a jelenlegi észak-koreai vezető apját.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!