Fotó: Wikipédia
Helyi lakosok robbanásokat hallottak, ezt követően tüzet jelentettek a megszállt Krím nyugati részén, Novofedorivka városában lévő Szaki katonai repülőtéren – jelentette a Krími szél Telegram-csatorna péntekre virradóra.
2024. július 26., 09:022024. július 26., 09:02
A Krími Szél szerint
– bár az információt független források nem erősítették meg.
Korábban az éjszaka folyamán, helyi idő szerint hajnali 1 óra körül több robbanásról számoltak be a lakosok Dobrusino és Novoozerne nyugati településeken, valamint Jevpatoria városában. Robbanásokat hallottak a déli Szimferopol városában is.
A lakosok arról számoltak be, hogy
A szevasztopoli helyi megszálló hatóságok szintén ukrán drónok támadásáról számoltak be.
Ukrajna nem kommentálta az állításokat.
A megszállt félsziget többször is ukrán drón- és tengeri csapások célpontja volt, ami arra kényszerítette az orosz erőket, hogy visszavonják tengeri erejük nagy részét és megerősítsék a légvédelmet.
A megszállt Krím elleni keddi ukrán támadás következtében „súlyosan megrongálódott” egy komp, amelyet az orosz erők katonai felszerelések szállítására használtak – jelentette az ukrán fegyveres erők vezérkara.
Előzőleg, csütörtökön este az orosz védelmi minisztérium azt közölte:
Iszkander-csapás érte a harkivi harckocsigyárat is, megsemmisítve két javítóműhelyt. A tárca közölte, hogy a páncélozott járművek helyreállítása itt leállt.
A beszámoló értelmében az orosz erők az elmúlt nap folyamán a hatból négy frontszakaszon nyomultak előre Ukrajnában, és a harkivi régióban hat, a donyeckiban pedig hét ellenrohamot vertek vissza. A Moszkvában kiadott hadijelentés szerint az ukrán hadseregnek több mint kétezer katonája esett el vagy sebesült meg súlyosan a harci érintkezés vonalán.
Eközben
„A kérdés nem egyszerű. Jogi szempontból napirenden szerepel ez a probléma, ám gyakorlati szempontból nyitottak vagyunk arra, hogy tárgyalásos úton érjük el céljainkat. Ezért itt különböző variációk lehetségesek” – mondta a Kreml szóvivője.
Peszkov így válaszolt arra a kérdésre, hogy vajon lehetségesek-e tárgyalások az ukrajnai konfliktus békés rendezésről Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, akinek a legitimitását Moszkva kétségbe vonta. Hozzátette, hogy azt is meg kellen érteni, hogy Kijev mennyire áll készen a párbeszédre, és hogy „mennyire kap erre engedélyt a kurátoraitól”. Felhívta a figyelmet arra, hogy az ukrán tárgyalási készségről nagyon eltérő nyilatkozatok hangzottak el.
A szóvivő emlékeztetett rá, hogy
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter szerdán Pekingben kínai hivatali partnerével, Vang Jivel folytatott megbeszélésén kijelentette, hogy „az ukrán fél hajlandó és kész párbeszédet folytatni Oroszországgal”. Hozzátette, hogy a tárgyalásoknak racionálisnak és gyakorlatiasnak kell lenniük az „igazságos és tartós béke” elérése érdekében.
Szergej Lavrov, az orosz diplomácia vezetője csütörtökön Laosz fővárosában, Vientiánban, az ASEAN égisze alatt megtarott külügyminiszeri tanácskozás alkalmából megtartott találkozón köszönetet mondott Vang Jinek Kína Ukrajnával ügyében képviselt álláspontjáért, és üdvözölte Peking kezdeményezéseit az ukrán válság megoldására. A felek az új eurázsiai biztonsági architektúra létrehozására vonatkozó koncepció kilátásait is megvitatták.
Aggodalmat keltőnek tartja az Egyesült Államok az orosz-kínai légi járőrakciót Alaszka közelében
Aggodalmat keltőnek nevezte az amerikai védelmi miniszter Kína és Oroszország légierejének közös járőrakcióját Alaszka közelében csütörtökön.
Lloyd Austin újságírók előtt arra reagált, hogy az Észak-amerikai Légtérvédelmi Parancsnokság (NORAD) szerdán bemért két orosz Tu-95 nagy hatótávolságú bombázót és két kínai H-6 bombázót.
Az orosz és kínai katonai járműveket amerikai és kanadai vadászgépek észlelték.
A Pentagont vezető miniszter hangsúlyozta, hogy az idegen repülők nem léptek be az amerikai légtérbe, végig nemzetközi területen maradtak, ugyanakkor a fejleményt aggodalmat keltőnek nevezte, mert összefügg a két ország közeledésével, illetve azzal, hogy Kína támogatást nyújt Oroszország Ukrajnában viselt háborújához.
Első alkalommal fordult elő, hogy az orosz és a kínai légierő gépei együtt mutatkoztak Alaszka partjai közelében, és első alkalommal jelent meg kínai bombázó az Egyesült Államok alaszkai légtérvédelmének megfigyelési zónájában.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
szóljon hozzá!