Ukrán-magyar bűnbanda fosztogatta a bankszámlákat, több tíz személyt letartóztattak

Magyar rendőrök számoltak be Budapesten a nemzetközi bűnbanda leleplezéséről •  Fotó: Police.hu

Magyar rendőrök számoltak be Budapesten a nemzetközi bűnbanda leleplezéséről

Fotó: Police.hu

Az ukrán és a magyar rendőrök közös együttműködés keretében léptek fel a banki csalásokra szakosodott szervezett bűnözői csoport ellen. Ukrajna területén eddig 41 gyanúsítottat vettek őrizetbe.

Krónika

2024. június 08., 12:102024. június 08., 12:10

2024. június 08., 12:172024. június 08., 12:17

A Kárpátaljai Megyei Rendőr-főkapitányság és a KR NNI Kiberbűnözés Elleni Főosztály hónapok óta nyomoz egy olyan bűnszervezet ellen, amelynek tagjai Magyarországon működő pénzintézet alkalmazottjának adták ki magukat. Az Anydesk alkalmazással hozzáfértek magyar emberek bankszámláihoz, melyekről jogtalanul hajtottak végre utalásokat. A call centerekben a szervezők tucatnyi operátort alkalmaztak, akik a vezetőik utasítására hívták fel a kiszemelt sértetteteket, majd a beszélgetés során azt állították, hogy titkos információt kell közölniük az ügyfeleikkel. Ehhez arra kérték őket, hogy telepítsenek egy speciális alkalmazást az eszközeikre. Így az utasítás végrehajtása után hozzáfértek bankszámláikhoz, és azokról különböző összegeket utaltak el fiktív személyek számláira. A bűnszervezetet irányító 29 éves férfi az operátoroknak heti 100 ezer dollár bevételt tűzött ki célul. A bűnüldöző szerveknek sikerült részletesen feltárniuk a pénzmozgások útvonalát is.

Az ügyről Bátai László ezredes, az ORFK Bűnügyi Főosztályának vezetője és Jeney Áron ezredes, a KR NNI igazgatója számolt be Budapesten az újságíróknak. Bátai László hangsúlyozta, hogy

az elmúlt években a csalások nagy része áttevődött az online térbe, ami a rendőrséget is lépésre késztette. Tavaly ősz óta a Mátrix Projekt keretében országosan 300 nyomozó foglalkozik az ilyen jellegű bűncselekmények visszaszorításával és felderítésével.

Kiemelte, hogy 2023. január 1-je óta az online térben elkövetett bűncselekményekkel összefüggésben 752 személyt hallgattak ki gyanúsítottként, akik közül 637 volt magyar, 61 pedig ukrán állampolgár. 107 személyt tartóztattak le, 57-en jelenleg is letartóztatásban vannak. A kihallgatott gyanúsítottak közül 50-en iránytói szerepet töltöttek be, 493 személy volt stróman, 104 pedig szervező.

Jeney Áron r. ezredes elmondta, hogy amikor a magyar nyomozók számára kiderült, hogy a szálak külföldre vezetnek,

azonnal felvették a kapcsolatot az ukrán társhatósággal, így közvetlen együttműködésben, közösen derítették fel a bűnhálózatot.

Ennek eredményeképp Ukrajna területén június 3-án a magyar nyomozók helyszíni tanácsadói tevékenysége mellett az ukrán társhatóság megszervezte az elfogást, mintegy 100 rendőr részvételével. Az összehangolt akció keretében egyszerre 39 helyszínen 41 személyt fogtak el, tájékoztat a magyar rendőrség honlapja, a Police. hu.

A kutatások során a nyomozók call centerekben, az elkövetők lakásaiban és járműveiben számítógépeket, mobiltelefonokat, pendrive-okat, bankkártyákat, jegyzeteket, valamint vagyonvisszaszerzési eljárás keretében 12 autót és közel 20 millió forintnak megfelelő valutát foglaltak le.

A nyomozás eddigi eredményeként több mint 30 sértettet és közel 360 millió forintnak megfelelő kárösszeget azonosítottak a rendőrök. Az ukrán bíróság 41 gyanúsított közül 19-et – köztük a bűnszervezet vezetőjét és két szervezőjét – tartóztatott le. Az eljárás a továbbiakban is a két ország bűnüldöző szerveinek szoros együttműködésében folytatódik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 21., hétfő

Izrael elismerte: a hadsereg hibázott, amikor palesztin mentőápolókat és tűzoltókat lőtt le

Az izraeli hadsereg (IDF) vasárnap elismerte, hogy egy egységének katonái szakmai hibákat követtek el, amikor márciusban lelőttek tizenöt palesztin mentőápolót, illetve tűzoltót a Gázai övezetben – noha az IDF szerint Hamász-tagok is voltak közöttük.

Izrael elismerte: a hadsereg hibázott, amikor palesztin mentőápolókat és tűzoltókat lőtt le
2025. április 21., hétfő

Elhunyt Ferenc pápa

Nyolcvannyolc éves korában, húsvét hétfőjén elhunyt Ferenc pápa.

Elhunyt Ferenc pápa
Elhunyt Ferenc pápa
2025. április 21., hétfő

Elhunyt Ferenc pápa

2025. április 21., hétfő

Putyin nem adott parancsot az amúgy is sokszor megsértett húsvéti tűzszünet meghosszabbítására

Vlagyimir Putyin orosz elnök nem adott parancsot a rövid húsvéti tűzszünet meghosszabbítására a korábban bejelentett időkereten túl – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője vasárnap a TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint.

Putyin nem adott parancsot az amúgy is sokszor megsértett húsvéti tűzszünet meghosszabbítására
2025. április 20., vasárnap

Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy személyt még keresnek

Felborult egy motoros kishajó szombat este a Dunán, utasai közül négyen partot értek, egy embert jelenleg is keresnek – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság vasárnap.

Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy személyt még keresnek
2025. április 20., vasárnap

Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül

Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.

Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
2025. április 20., vasárnap

Két halálos áldozattal járó lövöldözés történt egy németországi kisvárosban, az elkövető szökésben van

Nagyszabású rendőrségi művelet zajlik egy lövöldözés után a hesseni Bad Nauheim városában, miután szombat délután 6 óra körül két férfit agyonlőttek egy lakóház előtt.

Két halálos áldozattal járó lövöldözés történt egy németországi kisvárosban, az elkövető szökésben van
2025. április 20., vasárnap

Ferenc pápa már a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában

Ferenc pápa kerekesszékben ülve megjelent a Szent Péter-bazilikában, és a főoltárnál imádkozott a nagyszombat esti virrasztás szertartása előtt.

Ferenc pápa már a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
2025. április 20., vasárnap

Zelenszkij szerint csak ámítás a Putyin által bejelentett tűzszünet, legalább 30 nap fegyvernyugvás kéne

Ha tényleg megvalósul a teljes tűzszünet húsvét idejére, akkor Ukrajna azt javasolja, hogy hosszabbítsák meg azt az április 20. utáni időszakra is – írta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton az X-en.

Zelenszkij szerint csak ámítás a Putyin által bejelentett tűzszünet, legalább 30 nap fegyvernyugvás kéne
2025. április 19., szombat

Ferenc pápa jelen kíván lenni húsvét vasárnap az Urbi et Orbi áldáson

A szentszéki sajtóközpont bejelentette, hogy Ferenc pápa húsvét vasárnap jelen kíván lenni a Szent Péter téren az ünnepi misét követő Urbi et Orbi áldáson. Ferenc pápa virágvasárnap jelent meg a Szent Péter téren rövid időre.

Ferenc pápa jelen kíván lenni húsvét vasárnap az Urbi et Orbi áldáson
2025. április 19., szombat

Vlagyimir Putyin váratlanul tűzszünetet hirdetett Ukrajnában

Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.

Vlagyimir Putyin váratlanul tűzszünetet hirdetett Ukrajnában