Megvan az üzlet? A megállapodás nyomán az amerikaiak hozzáflrhetnek Ukrajna természeti kincseihez
Fotó: UMCC Titanium
Volodimir Zelenszkij elnök várhatóan Washingtonba utazik a következő napokban, miután az Egyesült Államok és Ukrajna megállapodott a természeti erőforrásokról és az újjáépítésről szóló megállapodásról – közölte egy ukrán tisztségviselő.
2025. február 26., 09:002025. február 26., 09:00
Mint ismeretes, napok óta folynak a tárgyalások arról a megállapodásról, amely hozzáférést biztosíthat az Egyesült Államok számára Ukrajna ritkaföldfém-ásványaihoz az orosz invázió befejezésére irányuló szélesebb körű tárgyalások részeként, valamint az Egyesült Államok részvételét az ukrajnai újjáépítésben.
Az ukrán tisztségviselő elmondta, hogy a feltételekről azután állapodtak meg, hogy
A megállapodás részletei még nem ismertek, de a Trump-kormányzat 500 milliárd dolláros részesedést követelt Ukrajna ritkaföldfémeiből és egyéb ásványi anyagaiból cserébe az Egyesült Államok által Kijevnek eddig nyújtott segítségért, amelyet Zelenszkij korábban elutasított.
Az Egyesült Államok nem erősítette meg, hogy megállapodtak-e a megállapodás feltételeiről. Zelenszkij azonban várhatóan ezen a héten Washingtonba utazik.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken kijelentette, hogy hajlandó olyan megállapodást kötni Donald Trump amerikai elnökkel, amely biztosítaná az Egyesült Államok számára Ukrajna ásványkincseinek egy részét biztonsági garanciákért cserében.
„Hallottam, hogy pénteken jön. Természetesen részemről rendben, ha akarja, és velem együtt szeretné aláírni. És megértem, hogy ez nagy dolog, nagyon nagy dolog" – mondta Donald Trump amerikai elnök kedden a Fehér Házban.
„Főleg a ritkaföldfémekről és számos más dologról szóló megállapodásunkról tárgyaltunk” – mondta Trump újságíróknak, hozzátéve, hogy „Ukrajna jövőbeli biztonságáról később fogunk tárgyalni”.
„Nem hiszem, hogy ez probléma lesz” – mondta Trump. „Beszéltem Oroszországgal erről. Úgy tűnt, nem volt problémájuk vele. Szóval azt hiszem, megértik... ha ezt megtesszük, nem mennek vissza."
Az európai vezetők azt is hangsúlyozták, hogy a Moszkva és Kijev közötti jövőbeli béketárgyalások feltételeként biztonsági garanciákra van szükség Ukrajna számára. Emmanuel Macron francia elnök hétfőn a Trumppal folytatott találkozóját követően javasolta Ukrajna katonai képességeinek növelését, és – ha kérik – brit és francia csapatok bevetését a béke fenntartása érdekében.
Keir Starmer brit miniszterelnök, aki csütörtökön látogat a Fehér Házba, azt mondta, hogy minden ukrajnai békemegállapodáshoz amerikai „támogatásra” van szükség, amely potenciálisan magában foglalhatja a biztonsági garanciákat, az amerikai hírszerzési együttműködést, a légi támogatást és a nehéz teherszállítást is.
Donald Trump amerikai elnök újfent nem hazudtolta meg üzletemberi mivoltát: kijelentette, hogy az Ukrajnának nyújtott további pénzügyi támogatás fejében részt kér az ország ritkaföldfém-készleteinek kitermeléséből.
A megállapodás híre azután érkezett, hogy ugyanez a forrás azt mondta a CNN-nek, hogy
Az Ukrajna biztonságára vonatkozó pontos lépéseket a legutóbbi tervezetben nem szögezték le egyértelműen.
A CNN hétfőn arról számolt be, hogy az erőforrások megszerzésének kényesebb részleteiről a későbbi tárgyalások során egyeztetnek, és hogy az amerikai és ukrán elnökök személyesen is megvitathatják a biztonsági garanciákat.
Egy forrás a hétvégén azt mondta a CNN-nek, hogy Zelenszkij nem volt hajlandó elfogadni a megállapodás korábbi verzióját, mert az nem tartalmazott amerikai „kötelezettségvállalást”, miközben Ukrajnától „elvárták, hogy mindent biztosítson”.
Hétfőn a Fehér Házban tett látogatása során Macron dicsérte Trumpot „azért a döntéséért, hogy együttműködik Zelenszkij elnökkel, és megköti ezt a megállapodást a ritkaföldfémekről, a kritikus ásványokról, amely annyira fontos az Egyesült Államok és Ukrajna számára”.
Ismét figyelmeztette J. D. Vance amerikai alelnök Volodimir Zelenszkit, miután az ukrán elnök azzal vádolta meg, hogy az orosz narratívát terjeszti az ukrajnai háború kapcsán.
Elő fognak kerülni a Hollandiában, az asseni Drents Múzeumból még az év elején ellopott, Romániából származó dák műtárgyak – vélekedik a nyomozás egyik vezetője.
Az amerikai szövetségi kormány több mint 2,2 milliárd dollárnyi támogatás folyósítását fagyasztotta be hétfőn a Harvard Egyetem számára, miután az intézmény nem tett eleget az adminisztráció elvárásának a politikai aktivizmus korlátozására.
A közvetítő Egyiptom és Katar új izraeli javaslatot terjesztett a Hamász elé a gázai tűzszünetről – közölte hétfőn az egyiptomi állami Al Qahera News TV, de egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint a javaslat legalább két eleme nem elfogadható.
Az ukrajnai háborúért három ember felelős, Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett Joe Biden volt amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök hétfőn.
Elfogadta Magyarország alaptörvényének tizenötödik módosítását hétfőn az Országgyűlés. Az alkotmánymódosítás ellen utcára vonult az ellenzék Budapesten, rendőrségi intézkedésre is sor került.
A Sziverszk műveleti-harcászati csoport parancsnoki állománya tanácskozásának helyszínére mért csapást az orosz hadsereg két Iszkander-M rakétával vasárnap az ukrajnai Szumi városban a moszkvai tárca szerint.
Nem zárkózik el attól a németországi választáson első helyen végzett CDU elnöke, Friedrich Merz, hogy nagy hatótávolságú Taurus rakétákat adjon Ukrajnának.
Mindazoknak, akik meg akarják állítani az öldöklést, még nagyobb nyomást kell helyezniük Oroszországra, hogy felhagyjon a háborúval Ukrajnában – jelentette ki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai fők&
Az amerikai védelmi miniszter szerint történelmi megállapodások születtek az Egyesült Államok és Panama között a Panama-csatorna amerikai használatáról és a kínai befolyás visszaszorításáról.
szóljon hozzá!