Nehéz ügy. Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter vezeti az Ukrajna helyzetét megvitató tárgyalódelegációkat
Fotó: Youtube
Kulcsfontosságú tárgyalások kezdődtek kedden Marco Rubio amerikai külügyminiszter és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter között Szaúd-Arábiában az ukrajnai háború befejezését célzó első megbeszélések előtt, amelyeket Kijev és európai támogatói nélkül tartanak.
2025. február 18., 11:112025. február 18., 11:11
Az Ukrajnáról szóló rijádi megbeszéléseken részt vesz még Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Steve Witkoff közel-keleti megbízott is – közölte a CNN.
Az orosz oldalon magas rangú politikai, hírszerzési és gazdasági személyiségek, köztük Jurij Uzsakov elnöki tanácsadó és Kirill Dmitrijev, a szuverén vagyonalap vezetője, aki a színfalak mögött kulcsszerepet játszott a közelmúltban kötött amerikai fogolyszabadítási megállapodásban.
Rubio úgy fogalmazott, hogy
Keith Kellogg, a Trump-kormányzat orosz-ukrán megbízottja a tárgyalások „kétirányú” sorozatáról tárgyalt, és várhatóan csütörtökön Kijevbe látogat.
Lavrov szerint a tárgyalások célja, hogy véget vessenek a két „nagyhatalom” közötti kapcsolatok „abnormális időszakának”.
A Kreml szerint a tárgyalások „elsősorban az orosz-amerikai kapcsolatok teljes komplexumának helyreállítására irányulnak”.
A megbeszélés megalapozhatja Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök esetleges találkozóját is.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy kormánya „semmit sem tudott (a tárgyalásokról)”, és nem fog részt venni.
Az európai vezetők, akik aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a potenciálisan kulcsfontosságú tárgyalásokból kiszorulnak, hétfőn rendkívüli ülést tartottak Párizsban Ukrajnáról.
Összejövetelükre azt követően került sor, hogy
Kína kijelentette, hogy elvárja, hogy az ukrajnai háború „minden résztvevője” üljön össze a béketárgyalásokon.
„Kína üdvözli a békének szentelt minden erőfeszítést, beleértve az Egyesült Államok és Oroszország között a tárgyalásokról elért konszenzust” – mondta Kuo Csia-kun külügyminisztériumi szóvivő a szokásos sajtótájékoztatón.
„Ugyanakkor Kína elvárja, hogy minden érintett és érdekelt fél időben részt vegyen a tárgyalási folyamatban”.
Kína már régóta igyekszik magát potenciális békeközvetítőként pozícionálni a konfliktusban – saját, homályosan megfogalmazott javaslatát népszerűsítve a háború rendezésére. Ajánlatát azonban Nyugaton beárnyékolta Peking Moszkvával való elmélyülő kapcsolata.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
szóljon hozzá!