Ukrajna: bajban az ukrán hadsereg, egyre közelednek az oroszok az egyik kulcsfontosságú városhoz

Ukrajna

Veszély. Ukrajna hadereje szorult helyzetbe kerülhet Pokrovszkban

Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

A Donyecki területen lévő Pokrovszk városában, a frontvonalban zajló harcok „kivételesen kemények”, és Ukrajna katonai vezetésétől „nem szokványos döntések” meghozatalát követelik meg – mondta Olekszandr Szirszkij főparancsnok szerdán.

Hírösszefoglaló

2024. december 12., 09:012024. december 12., 09:01

A nap folyamán korábban, december 11-én Nazar Volosin katonai szóvivő megerősítette, hogy az orosz erők megsemmisítettek két ukrán állást Ukrajna kulcsfontosságú városa, Pokrovszk közelében.

Pokrovszk, amely az ukrán erők kulcsfontosságú logisztikai csomópontja keleten, az elmúlt hónapokban súlyos harcok színhelye volt, mivel az orosz erők könyörtelenül folytatják előrenyomulásukat Donyecki területen – emlékeztet a Kyiv Independent.

Szirszkij megjegyzései a Pokrovszk szektorban a frontvonalakon működő 38. Különleges tengerészgyalogos dandárnál tett látogatását követően hangzottak el.

„Nem szokványos döntéseket kell hoznunk, hogy növeljük a védelem ellenálló képességét és hatékonyabban pusztítsuk el a megszállókat” – írta egy Facebook-bejegyzésben szerdán.

„A harcok kivételesen kemények” – tette hozzá.

Az ukrán hadsereg szintén szerdán megerősítette, hogy Oroszország teret nyert Pokrovszkban. Egy televíziós adásban Nazar Volosin, a Horticja erőcsoport szóvivője elmondta, hogy az orosz csapatok két ukrán állást semmisítettek meg a térségben.

„Az elhúzódó összecsapások következtében két állásunk megsemmisült, egyet elvesztettünk” – mondta Volosin.

„Jelenleg intézkedéseket tesznek a pozíciók helyreállítására” – mondta.

Szirszkij szerint az ukrán hadsereg hátrányban van, különösen a létszám tekintetében.

Az orosz csapatok létszámfölényben vannak az ukrán egységekkel szemben, és „minden rendelkezésre álló erőt bevetnek”.

Szirszkij nem mondta meg, hogy milyen nem hagyományos döntésekre lesz szükség az elkövetkező napokban, de azt mondta, hogy prioritásként elegendő mennyiségű lőszert kell eljuttatni a frontvonalba. Azt is mondta, hogy a „meglévő problémákra” „megfelelő parancsok” kiadásával reagál.

Az orosz erők már csak 3 kilométerre vannak Pokrovszktól a Deep State nevű megfigyelő honlap szerint.

Megfigyelők és az ukrán hadsereg már korábban is figyelmeztettek arra, hogy az orosz erők előrenyomulásával egyre nehezebb lesz a helyzet Pokrovszkban. Szirszkij november 29-én további tartalékosokat és fegyvereket vezényelt Pokrovszkba, hogy ezzel próbálja feltartóztatni az orosz támadást.

Oroszország felőrlő előrenyomulása Kelet-Ukrajnában továbbra is fokozódik, igaz, súlyos személyi veszteségek árán.

Eközben az Associated Press (AP) egy meg nem nevezett amerikai tisztségviselőre hivatkozva azt jelentette, hogy Oroszország „az elkövetkező napokban” másodszor is bevetheti Ukrajna ellen az új Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétáját (IRBM).

Oroszország november 21-én vetette be először új közepes hatótávolságú ballisztikus rakétáját az ukrajnai Dnyipro ellen. Vlagyimir Putyin orosz elnök azt állította, hogy a csapás válasz volt arra, hogy Ukrajna amerikai és brit fegyvereket vetett be Oroszország távolabbi területei ellen.

Washington a kísérleti Oresnyik rakétát továbbra is inkább „megfélemlítési kísérletnek tekinti, mintsem az ukrajnai harctéren a helyzetet megváltoztató eszköznek”

– mondta egy névtelenséget kérő amerikai tisztségviselő újságíróknak egy amerikai hírszerzési értékelésre hivatkozva.

Oroszország csak „egy maroknyi” Oresnyik rakétával rendelkezik, és kisebb robbanófejet hordoznak, mint más rakéták, amelyeket Oroszország rendszeresen bevet Ukrajna ellen – jelentette az AP egy tisztségviselőre hivatkozva. December elején a Moscow Times négy orosz hivatalos forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy a Dnyipro elleni csapást követő médiafelhajtás gondosan megrendezett mutatvány volt, amelynek célja a Nyugat megfélemlítése.

Az Oresnyik valószínűleg nem új orosz fejlesztés, hanem az RSZ-26-os rakéta, más néven Rubezs módosítása – mondta Fabian Hoffmann védelmi szakértő, az Oslói Egyetem doktori kutatója a Kyiv Independentnek.

Közben

Moszkva választ ígért szerdán az Ukrajna által aznap délelőtt – állítása szerint amerikai ATACMS rakétákkal – végrehajtott támadásra a taganrogi katonai repülőtér ellen.

Nemrégiben egy hasonló támadásra reagálva Vlagyimir Putyin orosz elnök azzal fenyegetőzött, hogy atomtöltet hordozására is alkalmas Oresnyik hiperszonikus rakétával fogják lőni a kijevi döntéshozó központokat, valamint az Ukrajnának orosz területek támadásához segítséget nyújtó nyugati országokat.

Amióta novemberben megkapta az engedélyt Washingtontól és Londontól oroszországi célpontok támadására ATACMS, illetve Storm Shadow hosszú hatótávolságú rakétákkal,

Kijev több csapást mért oroszországi területekre ezekkel a fegyverekkel, kiváltva ezzel Moszkva haragját.

Az orosz hadsereg közleménye szerint „hat amerikai gyártmányú ATACMS ballisztikus rakétával támadták” szerdán a délnyugat-oroszországi Rosztovi területen fekvő Taganrog katonai repülőterét. A dokumentum szerint két rakétát lelőttek, a többit elektronikai harci berendezésekkel eltérítették.

A lehulló roncsok többeket megsebesítettek a katonai bázis személyzetének tagjai közül, két épület megrongálódott – olvasható a dokumentumban.

Egyébként a nap folyamán az orosz külügyminisztérium szóvivője közölte:

Oroszország továbbra sem hajlandó engedményeket tenni Ukrajnának, és ragaszkodik Vlagyimir Putyin elnök konfliktusrendezési javaslatainak végrehajtásához.

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője Donald Trump megválasztott amerikai elnök vasárnapi nyilatkozatára reagált, amelyben Trump azonnali tűzszünetet és tárgyalásokat sürgetett Ukrajna és Oroszország között. Zaharova hangsúlyozta:

Moszkva kész együttműködni az új amerikai adminisztrációval, ám eddig nem érkezett olyan megvalósítható javaslat, amely érdemben kezelné Oroszország biztonsági aggályait,

illetve az ukrajnai orosz ajkú lakosság jogainak helyzetét.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök – aki határozottan szorgalmazza Ukrajna NATO-tagságát – Trump nyilatkozatára reagálva kiemelte, hogy Kijevnek hosszú távon szavatolt biztonsági megállapodásokra van szüksége. Zaharova kijelentette:

Oroszország nem hajlandó engedményeket tenni Ukrajna ügyében.

„Aki azt gondolja, hogy Oroszország engedményeket fog tenni, annak vagy rossz a memóriája, vagy nem érti a helyzetet” – fogalmazott.

Zaharova szerint a béke megteremtésének feltétele Putyin javaslatainak elfogadása. Ezek közé tartozik, hogy Ukrajna nem csatlakozhat a NATO-hoz, valamint az, hogy Oroszországnak szüksége van annak a négy elfoglalt ukrán régiónak a teljes területére, amelyek szavai szerint ma már Oroszország részei. A Kreml álláspontja szerint ez elengedhetetlen a tartós békéhez és stabilitáshoz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 12., csütörtök

Magyar előterjesztésre rögzíthetik Románia teljes körű Schengen-csatlakozását Brüsszelben

Jóváhagyhatja csütörtöki brüsszeli ülésén Románia – és Bulgária – teljes körű Schengen-csatlakozását az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa. A két ország mintegy 15 éve vár bebocsátást a határellenőrzés nélküli övezetbe, ám a román és a bolgár állampolgárok.

Magyar előterjesztésre rögzíthetik Románia teljes körű Schengen-csatlakozását Brüsszelben
2024. december 11., szerda

Orosz–ukrán háború: Zelenszkij elutasította a karácsonyi tűzszünetre vonatkozó magyar javaslatot

A magyar EU-elnökség végén újabb erőfeszítéseket tettünk a béke érdekében – írta az X közösségi portálon Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerdán. Hozzátette: karácsonyi tűzszünetet javasolta, de az ukrán elnök visszautasította ezt.

Orosz–ukrán háború: Zelenszkij elutasította a karácsonyi tűzszünetre vonatkozó magyar javaslatot
2024. december 11., szerda

Kiállítás nyílt az 1989-es temesvári forradalomról a Magyar Nemzeti Múzeumban

Temesvár 1989 címmel nyílt kiállítás szerdán Budapesten a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében. A tárlat a 35 évvel ezelőtti romániai rendszerváltó események első lángjának, a temesvári forradalomnak állít emléket.

Kiállítás nyílt az 1989-es temesvári forradalomról a Magyar Nemzeti Múzeumban
2024. december 11., szerda

Orbán Viktor Vlagyimir Putyinnal tárgyalt, Ukrajna és a Közel-Kelet is szóba került

Orbán Viktor miniszterelnök telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke szerdán.

Orbán Viktor Vlagyimir Putyinnal tárgyalt, Ukrajna és a Közel-Kelet is szóba került
2024. december 11., szerda

Maradnak az amerikai katonák Kelet-Szíriában

Az Egyesült Államok bejelentette, hogy továbbra is fenntartja katonai jelenlétét Kelet-Szíriában, ahol az SDF ellenőrzése alatt álló területek vannak,.

Maradnak az amerikai katonák Kelet-Szíriában
2024. december 11., szerda

Trump: az ukrajnai háború megoldása a legfontosabb feladat

A világ válságai közül az ukrajnai háború megoldását nevezte elsődleges feladatnak Donald Trump leendő amerikai elnök a Paris Match című francia hetilapnak adott, szerdán megjelent interjúban.

Trump: az ukrajnai háború megoldása a legfontosabb feladat
2024. december 11., szerda

Washington 20 milliárd dollárnyi hitelt utalt át Ukrajna számára a zárolt orosz vagyon kamataiból, Putyin közben az Oresnyik rakétákban bízik

Az amerikai pénzügyminisztérium kedden átutalta a befagyasztott orosz vagyon kamatjövedelmeire alapozott, Ukrajnának szánt 50 milliárd dolláros hitelcsomag Egyesült Államokra jutó 20 milliárd dolláros részét a Világbank gazdasági és pénzügyi támogatási alapjának – közölte kedden<

Washington 20 milliárd dollárnyi hitelt utalt át Ukrajna számára a zárolt orosz vagyon kamataiból, Putyin közben az Oresnyik rakétákban bízik
2024. december 11., szerda

Szíria: az amerikaiak által támogatott kurdok ellen fordultak az iszlamista felkelők

A Hajat Tahrir as-Sam (HTS) lázadói koalícióból álló katonai műveleti parancsnokság elfoglalta a kelet-szíriai Deir ez-Zor városát az Egyesült Államok által támogatott, kurdok vezette Szíriai Demokratikus Erők (SDF) elől.

Szíria: az amerikaiak által támogatott kurdok ellen fordultak az iszlamista felkelők
2024. december 10., kedd

Csütörtökön szavaznak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról

Csütörtökön szavaz a Bel- és Igazságügyi Tanács a Románia és Bulgária schengeni övezeten belüli szárazföldi határain folytatott ellenőrzések megszüntetéséről 2025. január 1-től – erősítette meg kedden az Agerpres hírügynökségnek egy uniós tisztviselő.

Csütörtökön szavaznak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról
2024. december 10., kedd

Terrortámadásra készülhettek azok a fiatalok, akiket őrizetbe vett a német rendőrség

A német rendőrség lehetséges terrortámadás előkészületei miatt őrizetbe vett egy, az Iszlám Állam iszlamista terrorszervezettel szimpatizáló, libanoni származású testvérpárt és feltételezett bűntársukat – jelentetté be kedden.

Terrortámadásra készülhettek azok a fiatalok, akiket őrizetbe vett a német rendőrség