Fotó: K. Debreceni Mihály
A munkácsi turulszobor eltávolítása után újabb magyarellenes atrocitások miatt forrnak az indulatok Kárpátalján: a Munkácsi járás vezetői az elmúlt napokban hadjáratot indítottak a magyar jelképek és feliratok ellen.
2023. január 20., 08:562023. január 20., 08:56
2023. január 20., 09:342023. január 20., 09:34
Többek között eltávolították a zászlókat a kistérség magyar falvainak közintézményeiről, a magyarországi fenntartású Munkács Futball Akadémia Dercenben működő épületéről leszerelték a magyar nyelvű táblákat, ezen felül a magyar vezetők elbocsátása is kezdetét vette.
A Kárpátalja.ma beszámolója szerint Fornoson és Dercenben eltávolították az intézmények épületéről a magyar zászlót, amit a Munkácsi Városi Tanács zászlajával helyettesítettek, a Derceni Középiskola épületéről pedig már a kistérség megalakulásától (2020 januárja) lekerült a kétnyelvű tábla.
A futballakadémián egyébként főként Ukrajna más megyéiből érkező fiatalok tanulnak, kárpátaljaiak csak kisebb számban, ezek közül pedig alig-alig akad egy-egy magyar anyanyelvű növendék.
Fotó: K. Debreceni Mihály
A lap rámutat: azt sem tudni, milyen jogszabály alapján járnak el. Amennyiben valóban van ilyen rendelet, az kizárólag helyi szintű lehet, hisz például a szomszédos Nagylucskai kistérség magyar falvainak közintézményein még most is lengeti nemzeti zászlónkat a szél annak ellenére, hogy ugyancsak a Munkácsi járáshoz tartoznak.
Információik szerint a Munkácsi Kistérségi Tanács nem fogadott el ilyen rendeletet. A Végrehajtó Bizottság egyik tagja szerint ők sem foglalkoztak a magyar zászlók kérdésével.
Ukrajna törvényei eddig sem tiltották a nemzetiségek szimbólumának használatát, különös tekintettel arra, hogy Kárpátalja magyarlakta településein nem a magyar állam hivatalos címeres zászlaja, hanem a magyar nemzeti trikolór a piros-fehér-zöld sávos zászlók kerültek az elmúlt 33 évben is kihelyezésre, amelyek eddig nem zavarták az ott élőket, és nem sértették az érvényben lévő törvényeket sem, az ukrán állami zászló mellett a békés egymás mellett élést szimbolizálták.
Menesztették állásából többek között Schink Istvánt, a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola igazgatóját, ahogy a derceni kultúrház is vezető és dolgozók nélkül maradt.
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Munkácsi Alapszervezete közleményben reagált Schink István elbocsátására. Mint írták, az igazgató tevékenysége során tiszteletet vívott ki a munkácsi pedagógustársadalom és a polgárok körében, az általa vezetett tanintézmény minden mutatójában jelentősen fejlődött. Úgy vélik, hogy a jelenlegi helyzetben az igazgató menesztése nem szolgálja a magyar iskola zökkenőmentes működését és a nemzetiségek közötti békés együttélést sem.
Az újabb magyarellenes lépések a magyar kormány figyelmét sem kerülték el: Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára arra szólította fel a munkácsi kistérség helyi vezetőit, hogy azonnal fejezzék be a magyarokkal szembeni atrocitásokat.
Menczer Tamás csütörtökön a Facebook-oldalán közzétett bejegyezésében úgy fogalmazott:
Egyúttal leszögezte: a magyarellenes döntések és cselekedetek természetesen elfogadhatatlanok, „elítéljük azt, ami történt”.
Az államtitkár azt is fontosnak nevezte, hogy „az elfogadhatatlan események” eddig a Munkácsi kistérségben történtek, nem egész Kárpátalján. Egyúttal reményének adott hangot, hogy ilyen magyarellenes intézkedésekkel „máshol nem kell szembesülnünk”.
– írta Menczer Tamás. Majd úgy folytatta: „felszólítjuk Ukrajna országos vezetőit, hogy haladéktalanul tegyenek meg mindent a magyarellenes döntések visszavonásáért és a korábbi állapot helyreállításáért”.
„Ha Ukrajna az Európai Unió tagja akar lenni, akkor elfogadhatatlan egy nemzeti közösség folyamatos és szisztematikus zaklatása, jogfosztása” – jelezte az államtitkár.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán szerdán este szintén elfogadhatatlannak nevezte a magyarellenes lépéseket, és megjegyezte: remélhetőleg az ukrán adminisztráció változtat a helyzeten, és európai módon kezeli az ott élő kisebbségeket.
Nem tartott sokáig a teljes „hatalomátvétel” a munkácsi várban: miután október 13-án eltávolították a magyar turulszobrot, kedden felavatták helyette az ukrán címert.
A Krónika megkeresésére K. Debreceni Mihály, az MTVA kárpátaljai tudósítója elmondta: a magyarellenes hadjárat mögött Viktor Baloga munkácsi oligarcha áll, aki egyrészt így áll bosszút a magyarokon, másrészt Kijev felé is így igyekszik bizonyítani a lojalitását. Mint kifejtette, a parlamenti képviselőként is tevékenykedő Baloga nyilvánvalóan a hatóságok hathatós támogatásával csinálja mindezt, illetve ha nem is támogatásával, de hallgatólagos beleegyezésével.
– mutatott rá. Elmondta: Balogának az a baja a magyarokkal, hogy senki nem akar vele együttműködni, holott Kárpátalja leggazdagabb embere, saját párttal.
K. Debreceni Mihály szerint Bologa kétes hátterű ügyleteiről volt ismert, aztán Viktor Juscsenko elnök adminisztrációjának vezetője lett.
„Egy olyan oligarcháról van szó, akivel toxikus mutatkozni is, és mindenki gyűlöli. Hatalmas politikai kalandor, Kárpátalja urának hiszi magát, aki mindent megtehet. Ezzel a magyarellenes dologgal viszont politikai tőkét kovácsol, mint jó patrióta. Kompenzál Kijev felé is” – ecsetelte a helyzetet K. Debreceni Mihály.
Mint ismert, Munkács polgármestere Andrij Baloga, Viktor Baloga fia, aki apjához hasonlóan viszonyul a magyarokhoz, hiszen az ő utasítására távolították el a várból a turulszobrot.
Megdöbbentőnek és felháborítónak tartja a budapesti nemzetpolitikai államtitkárság a munkácsi tanács döntését, miszerint az ukrán címerre cseréli a vár turulszobrát – áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.
A Fehér Ház elismerte, hogy a tűzszünetre irányuló tárgyalások „nem fognak újraindulni” sem a gázai, sem a libanoni feszültség csökkentése érdekében .
Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.
A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
Egy október 23-ára szerveződő fegyveres akcióra figyelmeztette a magyar hatóságokat az amerikai hírszerzés nagyjából két hete – közölte diplomáciai forrásokból származó értesülését hétfőn a Telex.
Jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea csapatokat küldene az Oroszország melletti harcra Ukrajnába – jelentette ki a NATO-főtitkár az X közösségi oldalon közzétett üzenetében hétfőn.
A moldovai választási eredmények „nehezen megmagyarázható” szavazatnövekedést mutattak Maia Sandu elnök és az Európai Unió javára – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Izrael további légicsapásokat hajtott végre Bejrútban és Dél-Libanonban vasárnap, többek között egy olyan bank fiókjaira, amely szerinte támogatja a Hezbollahot.
A Nyugatot is részben felelősség terheli, amiért az ukrajnai háborúnak nem sikerült véget vetni – jelentette ki vasárnap Robert Fico szlovák miniszterelnök.
Bár Maia Sandu hivatalban levő államfő nyerte a vasárnapi elnökválasztás első fordulóját Moldovában, második körre is szükség lesz, ráadásul az EU-csatlakozásról kiírt referendumon nagyon szoros az állás az elutasító és a támogató voksok között.
1 hozzászólás